Porez na imovinu stiže na naplatu, a rate po starom
Prva ovogodišnja rata poreza na imovinu stiže na naplatu 14. februara.
Za vlasnike kuća i stanova obaveze po osnovu poreza na imovinu biće ove godine identična kao poslednja lanjska. Rešenja za ovu godinu će u većini gradova i opština stići tek polovinom godine, pa će promena biti tek pri plaćanju avgustovske rate. Izuzetak su, kao i par godina unazad, vlasnici stanova u strogom centru velikih gradova jer će porez biti nešto viši ali će se plaćati na leto.
Rešenja već po tradiciji stižu tokom juna. Većina opštinskih poreskih administracija trudi se da obvzenicima maksimalno olakša plaćanje svake rate. Ne samo da od ove godine obveznici mogu elektronskim putem da saznaju svoje obaveze već će im ovih dana biti poslate i uplatnice s tačnim iznosima obaveza. U napisanim iznosima je ukupan neizmireni dug za februarasku, ali i prethodne rate.
Prema zakonu, koji reguliše ovu oblast, opštine mogu da razrežu ovaj porez u rasponu od 0,2 do 0,4 odsto tržišne vrednosti nekretnine. Cena kvadrata se određuje tako što poreznici kontaktiraju agencije za prodaju nekretnina i snimaju cene od januara do sepembra, pa na osnovu toga računaju obaveze poreza na imovinu za narednu godinu.
Decenijama se porez u Srbiji plaćao 15. u mesecu i to tako što prva rata stiže na naplatu u februatu, s ostale tromesečeno - odnosno u maju, avgustu i poslednja u novembru. Od pre nekoliko godina uveden je nov način računanja vezano za poreski kalendar. Rok se računa na 45 dana od početka tromesečja. Budući da se u Srbiji 15 .i 16. februara obeležava Dan državnosti pa s obzirom na novu računicu zbog praznika ove godine neće biti pomeranja roka. Svi koji svoje obaveze po ovom osnovu ne ispune 14. februara mogu računati da će im se nakon toga poreske obaveze uvećavati za zateznu kamatu koja iznosi 11 odsto. Pored toga, mogu platiti i kaznu od 5.000 dinara pa je zato najbolje uzeti uplatnicu i na vreme ispuniti ovu obavezu.
Kako ove poreske obaveze izgledaju na terenu ?
U Zrenjaninu je stopa 0,3 odsto. Za ovu godinu porez će biti nešto veći za nekretnine u strogom centru grada. Što se tiče ostalih nekretnina, po rečima Nikoline Šerfeze iz lokalne poreske administracije, promena neće biti.
U Rumi će obveznici u 2019. godini plaćati isti porez kao u prošle godine Kao i kod drugih, po osnovu amortizacije poreska obaveza umanjuje se do najviše 40 odsto.
- Da bi stigli do maksimuma ove olakšice koju propisi predviđaju potrebno je 40 godina - kaže šef poreske administracije ove sremske opštine Mileva Kovačević jer ide po procenat godišnje. - Većina starih objekata to ispunjava, a i skoro sva starija novogradnja je tu svrstana, tako da će biti malo umanjenja sem za potpuno nove zgrade, kojih nema puno.
Ovih dana internetom kruži peticija kojom se traži da se poreza na imovinu oslobode vlasnici nekretnina koji u njima žive. Hoće li nadležni uzeti u obzir ovu ideju ostaje da se vidi. Međutim, vlasnici po ovom osnovu već imaju olakšice. Njima se poreska obaveza umanjuje za 50 odsto. Ovo nije jedina ideja - nedavno se moglo čuti i da vlasnici, koji su jedini stanari u velikim stanovima, treba da plaćaju veći porez.
U Rumi se za obveznike ovog poreza već pripremaju uplatnice, a nadležni kažu da su obvezenici ažurni. Kod naplate nisu imali problema, čak je i povećana otkako su im servirali uplatnice. Prilikom plaćanja mogu da biraju kako će to uraditi elektronski ili na šalteru, a stopa je 0,3 odsto
Slična je slika i u Plandištu gde se porez plaća po maksimalnoj stopi od 0,4 odsto.
- Obaveze za prvu ratu poreza su po starom, a i kada stignu rešenja neće biti promena sem tamo gde ima osnova za amortizaciju za umanjenje - kaže šef poreske administracije Aleksandar Savkov.
D. Vujošević