Paušalci čekaju da se broj nameta smanji
NOVI SAD: Udruženje za razvoj preduzetništva iz Niša, u saradnji s NALED-om, organizovaće u septembru Mesec paušalaca, tokom kojeg će svi preduzetnici u Srbiji, njihove asocijacije, predstavnici institucija i stručna javnost moći da ponude rešenja za unapređenje sistema paušalnog oporezivanja.
Ta kampanja je izuzetno zainteresovala i paušalne obveznike iz drugih krajeva zemlje pa u Uniji poslodavaca Vojvodine kažu da je ideja veoma dobra i da će se uključiti i da već imaju pripremljene i predloge.
Cilj javnih konsultacija je da uključimo sve relevantne strane u predlaganje reforme, posebno one na koje se reforma odnosi, rekao je Milivoje Jovanović iz Udruženja za razvoj preduzetništva i nevladine organizacije ENECA, koja je pomogla da oko 2.500 preduzetnika u Srbiji otpočne posao.
Kako dodaje, sigurni su u to da će se tako doći do najboljih rešenja, koja će podstaći preduzetništvo i legalno poslovanje, smanjiti birokratiju i administrativno opterećenje privrede i države i obezbediti povećanje broja preduzetnika.
Jovanović je istakao da ih raduje veliko interesovanje javnosti i da očekuju mnogo dobrih predloga iz različitih sektora, od građana i svih zainteresovanih strana, te da je već postignut prvi cilj – do izmene propisa neće doći po hitnom postupku i bez odgovarauće javne rasprave.
Tom temom se niko godinama se nije bavio iako tišti mnoge početnike u poslovanju, posebno najmanje, a na nadavnom skupu, koji je okupio studente, IT-ovce, paušalce, preduzetnike, stručnjake i predstavnike državnih institucija, identifikovano je da su ključni nedostaci postojećeg sistema komplikovana administracija, nejasni kriterijumi za utvrđivanje poreza, nepredvidivost troškova i podložnost zloupotrebama.
Želimo da postignemo da paušalci ne čekaju mesecima na rešenje o visini poreza i doprinosa koje treba da plate, već da to rešenje dobiju odmah, rekla je direktorka NALED-a za regulatornu reformu Jelena Bojović.
U Srbiji posluje 116.769 paušalnih obveznika, od toga je gotovo polovina iz Vojvodine. Osim na namete, najviše se žale na konkurenciju koja dolazi iz sive zone.
„Kolege” koje tu posluju oslobodile su sebe svih nameta, i fiskalnih i parafiskalnih. Dok se legalni deo bori s nametima i propisima, oni samo zarađuju. Zato je, smatraju poslodavci, potrebno da se pooštre kazne, ali i da se putem olakšica prevedu u legalne tokove.
Prema njenim rečima, želja je da im se omogući da plaćaju poreze i doprinose na jedan račun i jednom uplatnicom, umesto četiri, da u realnom vremenu dobijaju elektronske potvrde o izmirenju poreza, da imaju neprekidno pravo na zdravstveno i penziono osiguranje, kao i da se onima koji prihoduju manje od minimalne zarade, smanji poresko opterećenje.
U UPV-u kažu da je cela akcija došla u pravom trenutku.
Paušalni poreski obveznici opterećeni su velikim brojem fiskalnih i parafiskalnih nameta te brojnim birokratskim procedurama, kaže predsednik UPV-a Stanko Krstin. Predložićemo, dodaje, da se broj nameta smanji, a nije reč samo o porezima već i parafiskalnim nametima.
Pa u samom NALED-u su već izračunali da ih ima više od 500: firmarine, ekološke takse, pa one za odvodnjavanje i navodnjavanje... Osim toga, donose se propisi koji nam uvećavaju troškove. Moraćemo da vodimo duplo knjigovodstvo, što će povećati troškove za knjigovodstvene agencije s oko 30 do 50 evra mesečno na 50 do 300. Mnogi mali biznisi uspevaju da mesečno ostvare zaradu od 500 evra i to je za njih preveliki trošak, zaključuje naš sagovornik.
D. Vujošević