Nova godina neće doneti nove cene struje
U godini iza nas u Srbiji nije bilo većih promena cene energenata, a kako će se stvari odvijati u ovoj, koja je počela, videće se. Izdvajanja građana za potrošnju energenata prošle godine bila su na nivou onih iz 2106. godine.
Doduše, cena električne energije za široku potrošnju je povećana, a procenat poskupljenja je bio dva odsto, što je prosečan račun uvećalo stotinak dinara, dok se cena prirodnog gasa nije menjala. Kako neki mediji pišu, ove godine ne bi trebalo očekivati poskupljenje struje jer se u memorandumu, koji je su potpisale Vlada Srbije i Međunarodni montarni fond, to ne najavljuje.
Istovremeno, cene sirove nafte od polovine prošle godine ima uzlazni trend: krajem godine barel je koštao i više od 66 dolara, dok je na početku 2017. godine njegova cena bila oko 55 dolara. Ipak, građani Srbije za litar goriva sada plaćaju nekoliko dinara više nego na početku prošle godine. Kada je cena prirodnog gasa u pitanju, treba reći da se ona i dalje određuje prema odgovarajućoj formuli, u kojoj je značajan činilac cena sirove nafte, pa su promene moguće, i to u pravcu kojim ide cena sirove nafte.
Tržišna utakmica za velike potrošače
"Cena električne energije u Srbiji je za sve velike potrošače tržišna, tako da se u borbi za kupce EPS takmiči s trgovcima. To je dobro za te kategorije potrošača jer EPS ipak još uvek nudi najpovoljniju cenu. Istovremeno, to je dobro je i za EPS – da ne bi izgubili kupce, u tom državnom elektroprivrednom preduzeću se sve ozbiljnije ponašaju tržišno, što je najbolji put da kompanija bude efikasna i profitabilna ", kaže Jelica Putniković.
„Teško je prognozirati kako će se ubuduće kretati cena nafte jer to zavisi od nekoliko faktora“, kaže urednica internet časopisa „Balkanmazagin” Jelica Putniković. „Zemlje-članice OPEK-a, kao i one koje to nisu, poput Rusije, dogovorile su se o produžavanju roka za dogovoreno smanjenje proizvodnje da bi podigle cenu barela sirove nafte na nivo od oko 60 dolara i više. Ali, mnogo je onih koji nisu obuhvaćeni tim dogovorom – pre svega Sjedinjene Američke Države i tamošnji proizvođači sirove nafte.“
Ona ističe da cenu struje za domaćinstva, odnosno njene korekcije, određuje Vlada Srbije u saradnji s Agencijom za energetiku, te da smatra da je dobro što je ta cena i dalje takva da domaćinstva u Srbiji i dalje troše najjeftiniju struju.
„To je dobro zbog standarda građana. Pri tome ni EPS nije na gubitku, a to što struja nije skuplja tera to preduzeće da smanji troškove svog poslovanja i da bude energetski efikasno. Vlada Srbije bi, ipak, trebalo da razmisli o tome da prilikom narednih odobrenja poskupljenja EPS-u odobri i određeni procenat korekcije koji bi išao za amortizaciju postojećih kapaciteta, ali i izgradnju novih da bi EPS i dalje bio konkurentan na tržištu“, kaže Jelica Putniković.
D. Mlađenović