KILO PŠENICE 22, A KIFLA 50 DINARA; Pekari najavili pojeftinjenje, pa se predomislili, KAŽU DA ĆE PECIVO BITI I SKUPLJE
Pekarski proizvodi neće pojeftiniti, već će u dogledno vreme biti i skuplji, bez obzira na to što je Unija pekara Srbije u septembru najavaljivala mogućnost spuštanja cena kada krene korišćenje brašna iz ovogodišnje žetve pšenice.
Pšenica je, u poređenju s prošlom godinom, sada duplo jeftnija, a hleb se mesi i prodaje po cenama kao da se ništa nije desilo s hlebnim žitom. Prepolovljena cena žita nije dovoljan razlog pekarima da cene hleba, ali i pecivo spuste. Sada razlog nalaze u visokim troškova proizvodnje, misleći na energente i radnu snagu .
Predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica istakao je da narednih meseci može doći čak i do poskupljenja peciva i specijalnih vrsta hleba s obzirom na to da rastu plate i penzije i da se približavanjem naše zemlje u EU moramo prilagođavati i cenama koje su u zemljama članicama, pa tako, kazao je, u Hrvatskoj i Grčkoj vekna hleba košta od 100 do 200 dinara.
- Jedino vekna hleba „sava” u narednih pola godine neće menjati cenu, već će se i dalje prodavati za 54 dinara, kako je to početkom decembara predviđeno Uredbom Vlade Srbije o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna tip 500 - naglasio je Pralica. - I ta vekna trebala bi da košta od 70 do 80 dinara da pekari nemaju podršku od države za brašna po subevencionisanoj ceni od 22 dinara bez PDV.
Pralica kaže da brašno, iako osnova sirovina u pekarstvu, nije jedina.
- U proizvodnji hleba i peciva učestvuju i energenti, ali je potrebna i radna snaga, čije su zarade znato više nego u proteklom periodu, pa su to glavni razlozi zašto pecivo i hleb neće pojeftiniti. U svakoj vekni hleba „sava”, čija je potražnja porasla za 80 odsto, 20 dinara odlazi za plate radnika koje su dva puta uvećane u odnosu na raniji period. Neto plata prodavačice u pekarama sada je između 80.000 do 90.000 dinara, a pekara od 180.000 do 200.000 dinara.
Pekari su cene peciva snizili pre nekoliko meseci, ali su kifla i perece i dalje 50 dinara, što potrošačima nikako ne ide u glavu da jedna kifla košta više nego dva kilograma pšenice.
Ovo takozvano belo pecivio je i najjeftinije u odnosu na drugo, pa da bi ga što više prodali, našli su više naziva za jedan te isti proizvod. Tako ima da se kupi obična kifla, kriva kifla, kifla štap, kifla somun... u koje ide ista količina brašna i to sve za 50 dinara.
Prema realnim analizama vrhunskih domaćih stručnjaka udeo brašna u hlebu čini manje od 50 odsto troškova. - Od kilograma brašna dobije se 1.350 do 1.400 grama hleba, a kilogram dobre pšenice može dati 700 grama brašna. Vekna svežeg hleba sadrži i do 60 odsto vode. Dakle, u vekni od 500 grama ima oko 300 grama brašna.
To znači da pekare brašno po jednoj vekni hleba od pola kilograma košta svega 6,6 dinara, ako se uzme da kilogram pšenice vredi 22 dinara. Dakle. ima razloga da hleb i pecivo imaju niže cene, ali ako za to ne postoji volja, opravdanje se uvek nađe.
Z. Delić
Foto: Dnevnik