KAD ZAGUSTI, GAZDE SPREMNE DA ODREŠE KESU Mesarima plata 120.000 dinara, auto-mehaničarima 200.000
NOVI SAD: Zaključno sa junom 2023., na sajtu Poslovi Infostud u ovoj godini objavljeno je 38.297 oglasa za posao, dok je u prvoj polovini 2022. godine taj broj iznosio 42.571, a to znači blagi pad od 10 odsto u broju radnih mesta koje su ponudili poslodavci, spram istog perioda prethodne godine
Sa druge strane, primetan je porast broja kandidata koji su bili u potrazi za zaposlenjem od 17 odsto, a najviše mogućnosti da dođu do posla imali su u oblasti: trgovina/prodaja, IT, mašinstvo, administracija, ali i ugostiteljstvo, pokazuje analiza oglasa za prvih šest meseci 2023. godine.
Zbog povećanog broja kandidata koji su bili u potrazi za novim poslom, Infostud je u ovom periodu sproveo istraživanjeu kojem je učestvovalo 1.556 ispitanika, a sve sa ciljem da se utvrde razlozi povećanog broja konkurisanja i potrage za poslom.
Prema podacima sajta Poslovi Infostud, plate koje su bile nuđene za ove pozicije kretale su se od minimalca pa sve do nekoliko hiljada evra. Međutim, posmatrajući maksimalne zarade koje su oglašene, prodavcima je ponuđeno do 250.000 dinara, a komercijalistima čak do 350.000 dinara. Kod ove dve pozicije specifičan je iznos maksimalne zarade u zavisnosti od dodatnog procenta od prodaje koji se ostvari na osnovnu zaradu. Sa druge strane, magacionerima je bilo ponuđeno maksimalno 150.000, administrativnim radnicima 180.000, a vozačima i do 250.000 dinara kada govorimo o vozačima u drumskom teretnom transportu.
Deficit je i dalje najviše uočljiv među zanatskim zanimanjima, pa je poslodavcima bilo najteže da nađu radnike za pozicije poput frizera, mesara, metalostrugara, pekara, kuvara, kozmetičara i auto-mehaničara.
Ni ovde zarade nisu ništa manje, tako su mesari i metalostrugari imali mogućnost da zarade do 120.000 dinara mesečno, frizeri i kozmetičari do 150.000, pekari i automehaničari do 200.000 dinara, a za šefa kuhinje je ponuđena zarada u iznosu od čak 350.000 dinara.
Rezultati istraživanja pokazali su da je najveći broj onih koji traže posao spada u starosnu grupu između 35 i 45 godina, to jest 32 odsto od ukupnog broja onih koji su tražili radno mesto. Potom slede oni starosti između 25 i 34 godine (25 odsto) i grupa između 46 i 55 godina starosti (23 odsto ), dok oni najmlađi na tržištu rada od 18 do 24 godine čine svega 11 procenata.
Najtraženiji trgovci i IT stručnjaci
Posmatrajući strukturu oglasa u ovom periodu, najviše raspisanih pozicija bilo je u oblastima: trgovina/prodaja, IT, mašinstvo, administracija i ugostiteljstvo.
Kada govorimo o specifičnim radnim pozicijama, najviše mogućnosti da se zaposle imali su prodavci, vozači, magacioneri, administrativni radnici i komercijalisti.
Što se tiče radnog statusa, 40 odsto onih koji su konkurisali je nazaposleno dok je trećina njih u stalnom radnom odnosu i uprkos tome je zainteresovana za bolje prilike na tržištu.
Kada su u pitanju nezaposleni ispitanici, 42 odsto njih je bez posla ostalo tako što su dali otkaz i u potrazi su za novom poslovnom prilikom, 16 odsto je dobilo otkaz, a petina je izjavila da firma otpušta zbog tekuće ekonomske krize.
Najveći procenat njih je bez posla ostao u poslednja 3 meseca (44 odsto ), a svaki peti u proteklih pola godine, dok je trećina njih bez posla duže od godinu dana.
D. Ml. - D. U.