Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ISTRAŽUJEMO: Koliko košta zamena stolarije i izolacija kuće?

31.10.2017. 08:32 08:35
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Dotrajala stolarija, loša ili nikakva izolacija razlozi su što su troškovi zagrevanja domaćinstava u Srbiji viši nego što bi trebalo da budu.

Praktično, stanovi i kuće se greju, ali se velika količina toplotne energije rasipa jer umesto da ostane u prostoru koji se greje, odlazi na ulice pošto vrata i/ili prozori ne dihtuju kako treba, ili spoljni zidovi uopšte nisu izolovani. Jasno je da bi se ulaganjem u zamenu prozora i vrata, kao i izolaciju spoljnih zidova, smanjili troškovi za grejanje i na taj način u novčaniku sačuvao novac za neke druge potrebe, ali su kućni buyeti građana Srbije do te mere tanki da mnogi za to novca nemaju. Naime, da bi se sve to uradilo, potrebno je uložiti mnogo para, čak i više od 2.000 evra, pa i pored toga što se to bez sumnje dugoročno isplati, gotovo da je izvesno da će se u Srbiji još dugo grejati ulice.

Sigurno je da su mnogi građani svesni tog problema, ali jednostavno nemaju dovoljno novaca da ulože u izolaciju ili promenu stolarije. Nažalost, nema ni povoljnih kredita za te namene, s dužim rokom plaćanja, manjim učešćem ili grejs-peroidom, a ni država nije široke ruke na tom planu. I tako ispada da su na dobitku oni koji trguju energentima, mada su realno na gubitku svi jer energenti nisu večni, a ni cena neće biti niža.

2.000 evra za zamenu stolarije i izolaciju spoljnih zidova

Ponuda savremene PVC stolarije je odlična, a kako kažu na mestima gde se prodaju ili prizvode prozori i vrata, interes kupaca postoji i iz godine u godinu raste. Razlog je u tome što se zamenom stolarije može uštedeti i do 30 odsto energenata pa onaj ko ima mogućnosti da uloži da bi dobio, to i čini. Ipak, takvih je daleko manje. Oni koji to sebi mogu da priušte, ali ne ođednom, to čine „na parče”.

Cene PVC stolarije razlikuje se u zavisnosti od proizvođača i prodavca, a i od izbora profila, komora, modela, zastakljenja... Tako je na jednom stovarištu građevinskog materijala za standardni petokomorni prozor s dvostrukim zastakljenjem potrebno 90 evra po kvadratnom metru. Ista cena po kvadratnom metru važi i za balkonska vrata pa računica kaže da bi za, recimo, četiri prozora trebalo, u najpovoljnijoj varijanti, oko 450 evra, dok za najskuplju trba platiti oko 1.400 evra, a kad se tome dodaju dvoja balkonska vrata za koja je potrebno od oko 200 evra pa naviše, zamena prozora i vrata u kući od oko 60 kvadratnih metara mogla bi koštati od oko 1.000 pa i do oko 2.000 evra. Olakšavajuća okolnost je to što je u cenu uračunata i montaža, a obezbeđena je garancija.


Energetska efikasnost sve važnija

U decenijama iza nas prilikom izgradnje velikog broja kuća i zgrada o energetskoj efikasnosti nije se uopšte vodilo računa. Međutim, odnos prema potrošnji energenata poslednjih decenija značajno se promenio i uštedi energije se poklanja mnogo više pažnje. Stambene zgrade sada se grade po svaremenim standardima, koji podrazumevaju i veću energetsku efikasnost, a taj trend važi u celom svetu.


Po rečima šefice proizvodnje PVC stolarije i aluminujuma u firmi „Braća Drinić” Elvire Kolutac, za kupovinu četiri dvokrilna prozora s roletnom i dvoja jednokrilnih balkonskih vrata, takođe s roletnom, potrebno je 1.570 evra.

– Ta cena podrazumeva i montažu niskoemisionih stakala s nemačkim   profilom, a obezbeđeno je i deset godina garancija na boje i na nepropustljivost izopan-stakla, kao i dve godine na okove – kaže Elvira Kolutac. – Radimo po poruybini, a za zamenu treba jedan dan.

44 dinara cena stiropora po centimetru

Osim zamene stolarije, za manje troškove grejanja potrebno je i izolovati kuću, a u firmi „Braća Drinić” može se kupiti sav neophodan materijal. Cena stiropora zavisi od kvaliteta i gramaže, a najtraženiji je onaj od pet centimetara. Za stiropor je potrebno 44 dinara po centimetru, pa je kvadratni metar najtraženijeg 220 dinara, a za onaj debljine deset centimetra potrebno je 440 dinara. Međutim, to nije sve jer je potrebno kupiti i mrežicu, lepak i tiple. Kada se to sve stavi na papir, za izolaciju kuće od oko 60 kvadratnih metara, samo za kupovinu neophodnog meterijala bez angažmana radnika koji će taj posao, koji nije jeftin, uraditi, potrebno je oko 300 evra, što uz trošak radnika može narasti i do 1.000 evra.

D. Mlađenović

Autor:
Pošaljite komentar
Neophodna izolacija vodomera

Neophodna izolacija vodomera

09.12.2016. 21:01 21:12