Grejanje kuća i stanova za sada skoro po staroj ceni
Iako je do početka grejne sezone ostalo svega nekoliko dana, spoljne temperature već sad su primorale mnoge da zagreju svoja domaćinstva, pa je stiglo vreme kada je potrebno napraviti preraspodelu novca u kućnom budžetu za troškove grejanja.
Koliko je para potrebno za zagrevanje domaćinstava zavisi od mnogo faktora: vrste energenta koji se koristi, kvaliteta izolacije, veličine kuće ili stana, vremena kada se uključuju grejna tela, trajanja sezone, vrste grejnih tela... ali su troškovi za grejanje svakako bitna stavka u porodičnom budžetu tokom zime. Iako se ne može precizno reći koliki su izdaci za grejanje izvesno je da je i za šest meseci potrebno od oko 55.000 dinara pa i iznad 130.000, a racionalnim korišćenjem energije i što manjim razbacivanjem toplotne energije može se uticati na visinu računa.
Po svemu sudeći, troškovi grejanja za ovu grejnu sezonu neće se bitno promeniti u odnosu na godinu iza nas. Za sada nema najava da bi struja i prirodni gas mogli biti skuplji - naprotiv, ukazano je da poskupljenja neće biti. Može se reći i da je cena uglja manje/više ista kao i lane, ali je zato potrebno više novca za ogrevno drvo.
Oni koji se greju na ugalj i drva već odavno su krenuli put stovarišta kako bi se snabdeli za grejnu sezonu. Prostorni metar tvrdog ogrevnog drveta – bukva, hrast, bagrem – košta 7.600 dinara, a ako se kupuje iscepano onda je potrebno 8.000 dinara. Tona drvenog uglja „kolubara” je 9.500 dinara, a za tonu „banovića” potrebno je 15.000 dinara. Oni koji se greju na ugalj i drva veoma dobro znaju kako treba kombinovati taj ogrev da bi se najmanje potrošilo, a najbolje ugrejalo. Visina troška zavisi od kvaliteta ogreva, odnosno da li se koristi kameni ili drveni ugalj. U zavisnosti od toga, za zagrevanje domaćinstva od oko 60 kvadratnih metara, potrebno je oko pet metara drva i oko tri tone drvenog uglja „kolubara” i u tom slučaju troškovi za grejanje dostići će oko 59.000 dinara. Oni koji koriste kvalitetniji ugalj, za grejnu sezonu mogli bi da potroše manje jer će se uz tri metra drva i dve tone uglja „banovići” za grejnu sezonu potrošiti oko 54.000 dinara.
Onima koji koriste prirodni gas za zagrevanje domaćinstva poslednjih nekoliko godina račini se nisu menjali jer se nije menjala ni cena ovog energenta. Uz sadašnju cenu kubika prirodnog gasa od oko 40 dinara, za potrošenih oko 250 kubnih metara mesečni račun dostiže oko 10.000 dinara. To znači da je za grejnu sezonu potrebno odvojiti oko 60.000 dinara.
Domaćinstva koja za zagrevanje koriste pelet za grejnu sezonu moraju da računaju da će potrošiti oko tri tone. Kilogram peleta košta 27 dinara, za tonu treba 27.000 dinara, a za šest meseci grejanja oko 81.000 dinara.
Pelet se može kupiti i po povoljnijoj ceni od oko 180 evra po toni, a najpovoljnije je ako se kupi znatno pre nego što grejanje počne. Naime, cena peleta veoma varira i najpovoljnije ga je kupovati posle grejne sezone. Da ušteda nije zanemarljiva, govori i to što razlika u ceni između letnje i zimske sezone može biti i do 40 evra po toni.
Troškovi za grejanje domaćinstava koja se greju na struju mogu biti veoma različiti jer zavise i od toga koliko se kilovata troši kao i kada se troši struja - pa računi mogu biti izuzetno visoki, a uz racionalnu potrošnju mogu se smanjiti. Račun za potrošenu struju svakako će biti mnogo viši nego van grejne sezone jer je i potrošnja mnogo veća i veoma često prelazi 1.600 kilovata, čime se ulazi u najskuplju, crvenu zonu. Naravno, treba voditi računa i o tome da se grejna tela uključuju noću, kada je kilovat jeftiniji, odnosno cena četiri puta niža. Ta razlika u crvenoj zoni znači da je skuplji kilovat oko 19,22 dinara, a jeftiniji oko 4,80 dinara.
Uz potrošenih, recimo, 2.000 kilovata, od kojih je 800 skupih, a 1.200 jeftinih, mesečni račun mogao bi biti oko 17.500, bez takse za javni servis, dok će u obrnutoj srazmeri račun biti oko 4.500 dinara viši i približiti iznosu od 22.000 dinara. To, svakako, nije mala razlika jer je u prvom slučaju trošak za grejanje u grejnoj sezoni koja traje šest meseci oko 105.000 dinara, a u slučaju kada se više troše skuplji kilovati, ceh za grejnu sezonu premašiće 130.000 dinara.
D. Mlađenović