Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

CENE NEPRESTANO RASTU Bez dve crvene ne vredi kretati u kupovinu

25.08.2022. 12:59 13:02
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

U proteklih nekoliko meseci cene osnovnih životnih namirnica se toliko brzo menjaju pa je praktično svaka nova, malo veća, kupovina skuplja u odnosu na prošlu.

Zato bez 2.000 dinara ne vredi kretati u dnevnu kupovinu, a pri tome će se pazariti samo ono što je potrebno, a može se desiti da ni za planirane namirnice ne bude dovoljno novca. Razlike u ceni kupovine prilikom svakog pazara oseća svako ko u kupovinu krene, a i podaci Republičkog zavoda za statistiku to potvrđuju. Naime, cene hrane bitno su porasle u poslednjih godinu dana jer su potrošačke cene iz jula ove godine, u poređenju s istim mesecom prošle, više za 12,8 odsto.

Koliko će hrana koštati na zimu sada još niko ne može da predvidi, ali bi se s velikom sigurnošću moglo reći da, ako ne budu rasle, neće biti niže. Naime, veliko je pitanje kakav će biti prinos na njivama jer su ovogodišnja suša i visoke dnevne temperature uzele danak pa proizvođači hrane već sad znaju da će imati daleko manje roda u odnosu na prosečene količine. Uz to, ne treba zaboraviti ni da su troškovi prozvodnje - đubriva, goriva, proizvoda za zaštitu... takođe znatno viši nego lane.

Razlike u ceni kupovine prilikom svakog pazara oseća svako ko krene u kupovinu, a i podaci Republičkog zavoda za statistiku to potvrđuju jer su potrošačke cene iz jula ove godine, u poređenju s istim mesecom prošle, više  za 12,8 odsto

Dakle, slobodno se može reći da na tržištu nema namirnice koja nije poskupela. Na pijacama jaja već odavno koštaju više od 15 dinara po komadu, što je znatno više nego pre godinu dana kada su koštala 10 i 12 dinara. Sada se prodaju po ceni od 16 pa do 20 dinara, pa je samo za 10 jaja sada poterebno gotovo 100 dinara više nego lane. Kada se tome doda da bi ova namirnica u narednom periodu mogla da bude i skuplja zbog rasta cena osnovnih poljoprivrednih kultura, neophodnih za ishranu koka nosilja - ceh će biti i viši.

Ovog leta cena kilograma paradajza gotovo da se nije spuštala ispod 100 dinara, isto toliko, otprilike, koštaju i kelj i plavi patliyan, a za kilogram karfiola potrebno je čak oko 250 dinara. Krompir je namirnica česta na trpezama, a da li će tako biti i nadalje veliko je pitanje jer kilogram i belog i crvenog krompira košta oko 100 dinara. Ova namirnica drži visoko prvo mesto kad je rast cene u pitanju jer je skuplji za oko 150 odsto. Oni koji vole kupus kilogram će platiti između 70 i 80 dinara. Domaćice koje pripremaju ajvar za kilogram crvene paprike moraju da izdvoje i više od 200 dinara, a za babure oko 170.


Cene svinjskog mesa bez promene do kraja meseca

Za sada se, bez bojazni da će biti skuplje, može krenuti u kupovinu svinjskog mesa jer je Vlada Srbije do kraja ovog meseca ograničila cene svinjetine. Kilogram svinjskog buta košta 750 dinara, krmenadle su 659 dinara, vrat s kostima 689 dinara, a kilogram plećke 738 dinara. Ograničena je i cena celog pileta - pa je za kilogram potrebno 300 dinara.

Pod kontrolom je i cena kristal šećera, koji se sada može kupiti za 97 dinara, a do pre tri sedmice kilogram je koštao oko 84 dinara. Kilogram brašna tip 400 ne sme da bude skuplji od 84,7 dinara, brašno tip 500 ne sme da košta više od 78,6 dinara u pakovanju od pet kilograma, litar dugotrajnog mleka od 2,8 mlečne masti - 114 dinara. Litar ulja košta oko 200 dinara i ta cena važi još od novembra prošle godine


Naravno, skuplji su i mlečni proizvodi, a već neko vreme za litar jogurta potrebno je daleko više nego ranije, u proseku, oko 150 dinara, a za onaj u čaši oko 50 dinara. Toliko je, otprilike, i pakovanje kiselog mleka, dok je pavlaka između 70 i 80 dinara. Stotinu grama maslaca, u proseku, košta 250 dinara, a kilogram sira ne može se kupiti ispod 1.000 dinara. Zato i ne čudi što se retko kupuje u toj količini, nego se papazari oko 200 i 300 grama.

Ručak se ne može pripremiti bez soli, a za kilogram je sada potrebno najmanje 60 dinara, a ima prodavnica gde je i skuplji od 80 dinara. Pakovanje od 250 grama “bag začina” košta 104 dinara. Za kilogram pirinča valja platiti i do 230 dinara, litar sirćeta je oko 100, testenina, u zavisnosti od pakovanja i proizvođača, testenina košta od 60 do 220 dinara, a supe u kesici su od 60 pa i više od 130 dinara...

Z. Delić

 

Piše:
Pošaljite komentar