Altiparmakov: Smanjenje nameta za zarade opravdan potez
BEOGRAD: „Najavljeno smanjenje poreskog opterećenja na zarade od iduće godine dobar je potez i jedini opravdani poreski oblik koji treba smanjivati, ocenio je danas član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
On je rekao da je dobro što je nađen prostor za to da se u idućoj godini ukupni nameti na neto platu sa 62 odsto, smanje na 61 odsto.
Altiparmakov je na Forumu "Poreska politika Srbije - da li pogoduje privredi i investicijama" rekao i da su Srbiji preko potrebne domaće investicije, jer celu deceniju ima privredni rast koji zaostaje za uporedivim zemljama Istočne Evrope, a jedan od dva glavna razloga za to upravo je manjak takvih investicija.
"Svake godine milijardu i po evra manje investiramo nego što bi trebalo, a javni sektor bi trebalo da investira 300 do 400 miliona evra više. Ima nekog napretka, ali je bar tri puta veći nedostatak domaćih investicija u odnosu na nedostatak javnih", rekao je Altiparmakov.
Kako kaže, Srbija ima relativno stimulativni poreski sistem i stope, ali one same nisu razlog manjka tih investicija već nedostatak pravne sigurnosti.
Sve zemlje u regionu sa najmanjom poreskom stopom imaju najveću sivu ekonomiju, napominje član Fiaskalnig saveta i dodaje da su važni vladavina prava, jačanje institucija i pravnog sistema da bi se računalo na ozbiljniji privredni rast.
Altiparmakov se osvrnuo i na reformu Poreske uprave dodajući da u odnosu na ranije godine ima pomaka i da je to ozbiljan proces.
„Problem, kazao je, predstavlja nedovoljan nivo institucionalne nezavisnosti, nedovoljan broj inspektora, a od 2003. značajno je i manje zaposlenih”.
Predsednik Poreskog odbora Saveta stranih investitora Dragan Drača ukazao je da je stvaranje poslovnog ambijenta stimulativnog za poslovanje ključno, kao i previdivnost poreskog sistema kako bi kompanije mogle da isplaniraju poslovanje.
Savet okuplja kompanije koje su do sada zaposlile 100.000 ljudi i investirale oko 30 milijardi evra u Srbiji.
Drača kaže da je načinjen napredak kada su u pitanju neki propisi, na primer, izmene oporezivanja marketing troškova, rešavanje tim bilding aktivnosti...
"Tu, u regulatornom okviru vidimo neki napredak, ali ima oblasti u kojima napretka nema", ističe Drača i dodaje da je jedan od problema transparentnost u donošenju propisa i dijalog u kojem bi se mogli čuti konstruktivni predlozi i izbegli problemi u implementaciji nekih rešenja.
Drača kaže da je plan za reformu poreske uprave ambiciozan i da su određeni pomaci ostvareni, ali da su važne i organizacione promene i jačanje kadrovskih kapaciteta kako bi ona bila institucija koja ima snage i kapaciteta da radi sa velikim kompanijama.
On je kao dobar potez naveo elektronsko podnošenje prijava, što je, kaže, smanjilo papirologiju, ali primetio je da postoje problemi sa kadrovima i neujednačenom praksom, te različitim tumačenjem propisa.
Forum je održan u organizaciji Business Info Group i uz podršku National Endowment for Democracy.