Ako je bez kamate, brčkanje s karticom na rate najisplativije
NOVI SAD: Topli letnji dani i dobra ponuda last minit aranžmana inspirisali su mnoge da razmisle o odlasku na more čak i kada im to do pre nekoliko sedmica nije bilo u planu.
Razlog za odricanje od letovanja je najčešće lošija finansijska situacija. Međutim plaćanje letovanja danas i nije neizvodljivo sa prosečnom platom za četvoročlanu porodicu. Na raspolaganju su brojni popusti ne samo u turističkim agencijama već i u bankama. Kreditne kartice uz malo znanja i veštine mogu biti dobitna kombinacija i sigurna viza za letnji provod.
Najpopularnija morska destinacija za naše ljude je severno grčko primorje. Tu je ponuda aranžmana tipa last minit ovih dana odlična. Cene za višekrevetne apartmane zajedno sa prevozom mogu biti prilično povoljene. Kreću već od 120 evra po osobi .To znači da za polazak na put četvoročlana porodica treba da plati agenciji 480 evra. Bar još toliko treba im za druge troškove na letovanjeu čak i ako ponesu nešto hrane a za yeparac i sitan šoping. Dodamo li tome i putno zdravstveno osiguranje ispada da je bar 100.000 neophodno za deset dana na plavom morskom žalu.
Kada budući turisti krenu da zatvaraju finansijsku konstrukciju onda prvo treba da počnu od banke. Dosta turističkih agencija ima saradnju sa njima. Tu se daju razni popusti na aranžmane do pet pa do 10 odsto. Plaćanje na rate kreditnim karticama može da bude beskamatno a ova cena letnjeg aranžmana deli se na tri, šest ili 12 rata. Ukoliko se agencija i banka poklope ovo je najjeftiniji način za plaćanje.
Dosta banaka klijentima koji koriste kreditnu karticu nudi da aranžmna plate u tri, šest ili 12 rata. Kamate nema a klijenti imaju jednokratni trošak od recimo pet odsto ili 500 ili 1.000 dinara.Ove provizije su različite od banke do banke. Kod pojedinih do njih uslov je da se rata uplati do određeng datuma u mesecu odnosno da novca bude na računu. Ako toga nema sledi obračun kamate koja je kod rivolving kreditnih kartica na našem tržištu i najviša i iznosi oko 20 odsto pa i više. Ukoliko pak klijent može da iskoristi pogodnosti koje banka nudi onda će za 100.000 dinara vraćati mesečno 8.333 dinara bez dinara kamate.
To je jeftinije i od kredita. Jer najpopularnije su dinarske pozajmice bez učešća. Kamate se kreću oko 10 odsto na godišnjem nivoz. Banke sve češće mame klijente stopama od recimi 9,9 odsto smatrajući da će se lakše odlučiti za zaduživanje ukoliko je kamata jednocifrena pa makar i sa decimalom.
Dok pojedine banke klijentima koje kreditiraju preko kartica tačno određuju datum kada rata svakog meseca stiže na naplatu druge su tu fleksibilnije. Odnosno bankari klijentima ostavljaju mogućnost da sami odrede kog datuma u mesecu će im obaveza stići na naplatu ili im daju više opcija da sami biraju.
Recimo peti, 10. ili 20 u mesecu. Ovo je praktično jer klijent obaveze može da aranžira tako da se poklopnje sa očekivanim prilivom novca na račun.
Tako jedna od banaka nudi kredit po stopi od 9,9 odsto za kredit od pomenuth 100.000 dinara a na 12 mesečnih rata od po 8.791 dinara.Klijent će banici vratiti 105.493 dinara.
Tu su naravno i stari dobri čekovi. Agencije obično traže da se aranžman plati na tri msečne rate u toj varijanti. Za mnoge to može biti prekratak rok.
Keš kredit se može podići i na duži rok od godinu dana. Međutim finansijski stručnjaci preporučuju da se ne diže zajam na duže rokove od 12 meseci . Klijent će tako biti kreditno spreman i dogodine.
D. Vujošević