Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novac i za 10 radnih mesta u siromašnim opštinama

10.01.2017. 21:00 21:12
Piše:

Nedavnim usvajanjem Uredbe o uslovima i načinu privlačenja direktnih stranih investicija država je spustila granicu za davanje pomoći investitorima sa 150.000

na 100.000 evra ulaganja uz obavezu zapošljavanja najmanje 10 radnika. Država će za svakog novog radnika investitoru plaćati od 3.000 do 7.000 evra , u zavisnosti od područja u koje se novac ulaže. Najbolje će proći oni investitori koji ulože ili prošire svoje kapacitete u nerazvijenijim krajevima Srbije, što konkretno znači da će oni koji ulažu na jug Srbije ili u nerazvijene opštine Vojvodine dobijati i po 7.000 evra po radnom mestu, dok će oni koji to isto čine u Beogradu i Novom Sadu dobijati 3.000 evra po radniku.

Osim ovog novca , investitori će od države dobijati i pomoć za osnovna sredstva i to od 10 do 30 odsto od uloženog novca, a pre toga će svi morati da obezbede 25 odsto vrednosti ukupnog ulaganja iz sopstvenih izvora. Uredbom je predviđeno i da se sredstva isplaćuju u ratama, a iznos svake rate utvrđivaće se u procentualnom iznosu u odnosu na ukupan iznos dodeljenih sredstava.

Ministar privrede u Vladi Srbije Goran Knežević objašnjava da je prethodnu uredbu trebalo izmeniti da bi se dobio kontinuitet privredog rasta .

- Uredba se morala menjati da bismo obezbedili kontinuitet privrednog rasta putem direktnih investicija, dobili nove kapacitete, tehnologije, zaposlili nove radnike. Uredbom smo ojačali i kontrolu ispunjenja ugovornih obaveza. Akcenat je na ulaganja u nerazvijene i devastirane opštine i obezbeđenje podrške za one koji ulažu najmanje dva miliona evra i otvaraju najmanje 100 novih radnih mesta u okviru svojih projekatata – rekao je Knežević.

U prvih 11 meseci prošle godine država je odobrila nepuna 93 miliona evra subvencija investitorima za zapošljavanje, a od tog iznosa samo 2,57 miliona evra otišlo je domaćim firmama. Podršku države dobilo je ukupno 28 investicija, od kojih su samo tri domaće firme. Problem je bio, a on se novom Uredbom Vlade Srbije rešava, to što su se subvencije dodeljivale za veća ulaganja i za veći broj otvorenih radnih mesta, što naše firme nisu u mnogim slučajevima mogle da ispune. Sada je ulaganje od 100.000 evra i zapošljavanje najmanje 10 novih radnika , kao uslov za dobijanje državne pomoći i subvencije, mnogo ostvarljivije nego što je to bilo ranije.

Prema statistici Ministarstva privrede u prvih 11 meseci prošle godine sa blizu 93 miliona evra zaposleno je 17.873 radnika. Od tog broja novo radno mesto u domaćoj firmi dobilo je svaga 395 radnika, jer je bio i mali broj domaćih investitora. Kada se iznosi podsticaja podele sa brojem radnika koji su dobili radno mesto rečunica pokazuje da je državu svako radno mesto u proseku koštalo 5.198 evra. Strancima je davano u proseku po 5.168, a domaćim firmama 1.353 evra po radnom mestu.

Nova Uredba Vlade Srbije, kojom je spuštena granica za davanje državne pomoći , daje mnogo veće šanse domaćim privrednicima za pokretanje novih projekata ili proširenje postojećih kapaciteta. Ujedno, ona doprinosi da se bolje iskoriste mogućnosti koje daje Zakon o ulaganjima, donet pre više od godinu dana, a čiji je osnovni zadatak i bio da se stvori jedanak tretman domaćih i stranih investitora.

LJ. Malešević

 

Neto priliv od SDI oko 1,8 milijardi evra

Neto priliv stranih direktnih investicija u Srbiju 2015.godine iznosio je 1,8 milijardi evra ili 5,4 odsto BDP, po čemu je naša država bila jedan od lidera u regionu, saopštila je NBS. Slične rezulatate NBS očekivala je i u 2016.godinu odnosno neto priliv od 1,8 milijardi evra. Na odluku stranih investitora da nastave da ulažu u Srbiju , između ostalog, utiče i unapređenje poslovnog i investicionog ambijenta, kao i bolje makroekonomske performanse i izgledi srpske ekonomije.

Piše:
Pošaljite komentar