Ni pedalj zemlje nije ostao neobrađen
Poljoprivrednik iz Bečeja Nandor Kovač Čajka ove nedelje završio je prskanje šećerne repe protiv korova na svom imanju koje se prostire na više
od 200 hektara. Osim toga, s prijateljem je uzeo u zakup da obrađuje još 540 hektara državnog zemljišta, na kojem su zasađeni soja i suncokret. Čajka kaže da mu,uprkos tome što se 50 godina bavi poljoprivredom, posao ne pada teško jer ga izuzetno voli. Počeo je s trinaest godina, s dva konja i plugom, a danas slovi za jednog od najuglednijih bečejskih poljoprivrednika.
– Ove godine nismo imali zimsku vlagu, te ona fali zemlji – navodi Kovač. – Prihvatio sam se dosta posla, ali nadamo se da će nas vreme poslužiti.
On dodaje da će zbog zalivnog sistema ove godine imati dve žetve. Taj poljoprivrednik gaji i pšenicu i ječam. Kao jedan od mnogih seljaka u Vojvodini, sada samo čeka kišu pa da rod bude bogat jer je „zemlja žedna“. Po njegovim rečima, u poljoprivredu se mora ulagati jer bez većeg ulaganja nema ni dobiti.
– Nijedan pedalj zemlje u opštini nije ostao neobrađen – kaže Kovač, i dodaje da seje samo domaće sorte, kojima je zadovoljan.
Ovogodišnja setva šećerne repe bila je deset odsto jeftinija nego lane jer su pale cene goriva, hemije i semenske robe. Međutim „pale“ su i subvencije.
– Ječam „kreće“ za oko 45 dana. Šta će biti s cenama, ne zna niko. I stočni fond stoji loše, kao i prethodne godine. Žalosno je da seljak daje poslednje pare za setvu, a ne zna šta će dobiti – kaže Čajka, i dodaje da njemu subvencije ne znače mnogo, ali bolje išta nego ništa.
U poređenju sa Slovencima, koji daju i do 600 evra po hektaru za subvencije, četiri hiljade dinara u Srbiji zvuči žalosno. Po rečima seljaka, država poručuje da „krava treba sama da se muze i daje mleko“.
Posetu imanju Nandora Kovača Čajke organizovao je aktiv agronovinara Društva novinara Vojvodine.
M. Stakić