ZELENA TRANZICIJA KOMPLIKOVANA I SKUPA Kompanijama koje imaju 200, 300 do 500 zaposlenih TREBA POMOĆI
Učestvovanje delegacije Privredne komore Srbije (PKS) koju su činile kompanije iz sektora energetike i građevine na zasedanju parlamenta privrednika iz cele Evrope u Briselu veoma je značajno za privrednike Srbije, jer su upravo oni ti koji prvi treba da čuju iskustva kolega iz EU na temu zelene tranzicije, izjavio je savetnik predsednika PKS-a Nenad Đurđević.
On je Tanjugu kazao da je ta tranzicija veoma komplikovana i da će dosta da košta. „Tu ima stvari koje kompanije jako interesuju, a koje su nedovoljno poznate u Srbiji, ali vidim da i nove kompanije u EU imaju dosta nepoznanica kako će taj mehanizam funkcionisati”, rekao je Đurđević.
On je naglasio da je na sastanku u kabinetu komesara za proširenje istaknuto da na putu zelene tranzicije treba naći način pomoći kompanijama srednje veličine, preciznije ne velikim multinacionalnim kompanijama koje imaju pristup drugim fondovima, kao ni malim i srednjim preduzećima jer je njima namenjena većina šema podrške EU Srbiji.
- Kompanije kojima treba da pomognemo su one koje imaju od 200, 300 do 500 zaposlenih i koje većinu svoje proizvodnje plasiraju na tržište EU. One mogu da budu najviše pogođene tim režimom i mi tu sada tražimo i sagovornike u Evropskim institucijama i među drugim kompanijama kako bi razmenili iskustva - kazao je Đurđević.
Zapadni Balkan
Đurđević je dodao i da su u odnosu na nekoliko godina ranije geopolitički odnosi u svetu sada potpuno drugačiji.
Zemlje poput Moldavije, Gruzije i Ukrajine, usled ubrzanog plana približavanja EU, sada imaju mnogo bolje uslove pristupa jedinstvenom tržištu od zemalja Zapadnog Balkana, o čemu, kako je naglasio, postoji i svest u EK.
Prema njegovim rečima, PKS radi na informisanju i povezivanju kompanija, ali još mnogo toga treba uraditi kako bi imali instrumente koje će podržati kompanije u njihovoj zelenoj transformaciji.
On je naglasio da Izveštaj Evropske komisije (EK) o napretku i novi Plan rasta za Zapadni Balkan, koji je predstavljen prošle sedmice, otključava Srbiji dve milijarde evra direktne podrške i još četiri milijarde evra kroz povoljne garantne šeme, odnosno da nam EU garantuju zaduživanje po povoljnim kamatnim stopama i dugom roku otplate.
„Prepoznat je i značaj pristupa kompanija regiona jedinstvenom tržištu EU i što EU sad želi da otvori, a na šta PKS već neko vreme ukazuje kao nešto što je nužno”, naveo je on.
E. D. N.