Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za nove fabrike i radna mesta više od 100 miliona evra

28.12.2017. 08:38 08:42
Piše:
Foto: pixabay.com

Do polovine ovog meseca potpisano je 19 ugovora o dodeli 45,8 miliona evra posticajnih sredstava, ali uz ukupne investicije od 155,5 miliona evra i predviđenih 7.500 radnih mesta.

Ministarstvo privrede, najavio je ministar Goran Knežević, u 2018. godini namerava da još intenzivnije podstiče investicije kao i promotivne aktivnosti u zemlji i inostranstvu.

– Dalje podsticanje novih investicija dovešće do povećanja broja radnih mesta i proizvodnih aktivnosti, rasta BDP-a, povećanja javnih prihoda – naglasio je Knežević. – Već 27 investitora donelo je doluku o reinvestiranju, a to mnogo govori o privrednom ambijentu koji je država stvorila.

19 ugovora o dodeli posticajnih sredstava

Da će država naredne godine nastaviti da intenzivnije podstiče investicije pokazuje i podatak da je u budžetu Srbije za 2018. godinu iznos subvencija za investitore 12,3 milijardi dinara za podsticanje direktnih investicija. Ta vrednost ostala je gotovo nepromenjena u odnosu na planirane podsticaje u ovoj godini, ali će u naredne tri godine rasti pa će već 2019. godine iznositi 14,5 milijardi, a u 2020. – 15,3 milijardi.

– Tokom ove godine radilo se na 153 infrastrukturna projekta, vredna 4,47 milijardi dinara, a udeo Ministarstva privrede u njima bio je više od 1,99 milijardu dinara – dodao je ministar Knežević.

7.500 radnih mesta obezbeđeno

On je naglasio da će 2018. godine biti nastavljeno smanjivanje broja preduzeća u privatizacionom portfelju. Podsetio je na to da je u tom portfelju 2014. godine bilo čak 526 preduzeća, a na kraju ove godine ostalo ih je još oko 120. Do sada je u buyet Srbije, kako tvrdi Knežević, uplaćeno 27,8 miliona evra prihoda od privatizacije u ovoj godini, a kupci su se obavezali i na 16,27 miliona evra novih investicija.

Među preduzećima koja čekaju rešenja u narednim godinama su i ona za koje sve već duže najavljuje raspisivanje tendera, a među njima su i „Azotara”, „Petrohemija”, „PKB korporacija”, „Lasta” i druga. Kada će javni poziv biti raspisan, još uvek nije precizirano, ali je izvesno da za njih postoji interesovanje investitora i da država bira najpovoljniji model za njihovu privatizaciju.

Među prioritetima Ministarstva privrede je i rešavanje stanja u javnim preduzećima unapređenjem kontrole i nazdora nad njihovim radom. Knežević podseća na to da su javna preduzeća pre tri godine poslovnu godinu završavala s minusom od 65,3 milijarde dinara, a da su već lane ostvarila neto dobit od 4,6 milijarde, dok su u prvoj polovini ove godine imala dobit od 16,3 milijardi dinara, što je znatno više od planiranih 13,83 milijardi.


Za mala i srednja preduzeća izdvojene 18,2 milijarde dinara

U okviru projekta „Decenija preduzetništva”, tokom ove godine za mala i srednja preduzeća izdvojene su 18,2 milijarde dinara, od toga 7,6 milijardi nepovratno. Mala i srednja preduzeća ostaju jedan od prioriteta Ministarstva privrede u i u 2018. godini, tako da mogu očekivati dodatna bespovratna sredstva i već sada krenuti da pripremaju projekte na osnovu kojih mogu konkurisati.


Da bi javna preduzeća nastavila da beleže neto dobit i da bi država, koja im već sada ne daje subvencije, mogla da ih „rešava”, već je pripremljen set smernica za naredne dve godine, u okviru kojeg je izrađena radna verzija programa sertifikacije odgovornih u upravljačkim organima. Raspisani su konkursi za izbor direktora u 27 javnih preduzeća, a pristigle prijave kandidata upućene su Vladinoj komisiji na dalje postupanje. Tokom ove godine izabrana su samo dva direktora javnih preduzeća, i to „Elektromreža Srbije” i JVP „Srbijavode”, dok su u svim ostalim v. d. direktora.

– Cilj nam je da javna preduzeća posluju rentabilnije i efikasnije i da ih pripremimo za tržišnu konkurenciju – naglasio je Knežević.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar