Više od obične cigle: "Klinker" za sva vremena
Moderna gradnja i arhitektonska rešenja danas prefiriraju kombinaciju betona i stakla, dok su stare građevinske forme i materijali, izdržavši vekovnu probu vremena, gotovo potpuno skrajnuti.
Stoga se često iznenadimo kada, tu i tamo, u tipično urbanim sredinama, osvane atipično građen objekat. I to od nadaleko čuvene i pomalo zaborovljene “klinker” opeke. To je upravo slučaj sa novopodignutim pravoslavnim hramom Svetog Jovana Krstitelja na novosadskoj Detelinari.
Fasadu i zaštitnu ogradu ovog hrama, koji se još uvek gradi, krasi prepoznatljiva crvena “klinker” cigla. To ovom crkvenom zdanju, među okolnim šarolikim stambenim višespratnicama, daje poseban vizuelni izgled. Opredeljenje crkvenih velikodostojnika da se hram, opaše „klinker“ opekom, s obzirom na sva svoja svojstva, potpuno je razumljiva.
“Klinker” cigla, podsetimo, za generacije graditelja predstavlja sinonim za kvalitet, istrajnost i postojanost gradnje. Brojni crkveni hramovi kao i objekti, pa i ulice u Vojvodini u prvoj polovini 20. veka obloženi su “klinker” opekom. Na prostorima kao što je panonska ravnica, sa dugim, hladnim i vlažnim zimama, čvrstoća “klinker” cigle vlasnicima kuća i drugih objekata ulivala je sigurnost i udobnost stanovanja.
Trenutno na našem tržištu se najviše nude, a i traže dekorativne klinker opeke koje se koriste za fasade. Njihove dimenzije najčešće su 21 cm dužine, 6 cm širine i oko 2,5 cm debljine. Kvadratni metar ove opeke kreće se od 7 do 15 evra. Dosta se traži i klinker za popločavanje staza, terasa i sličnog koji je duplo deblji od fasadnog i košta od 20 do 40 evra po metru kvadratnom. Najteže je pronaći klinker ciglu za gradnju objekata, a cena po komadu ide od 35 do 65 dinara.
Nisu naši preci bez razloga govorili da sve može da propadne, ali “klinker” cigla ne. U kolektivnom pamćenju ostala je zanimljivost koja se prerepričava s kolena na koleno. Proizvođači, ali i majstori koji su pogađali gradnju kuća sa “klinkerom” opekom garantovali su za svog života njenu potpunu zaštitu od vatre u bilo kom obliku kao i vodootpornost bez obzira na količinu padavina.
Retko se dešavalo, gotovo nikad, da su datu garanciju morali iznova da potvrđuju. Šta je to što “klinker” ciglu izdvaja od drugih sličnih opekarskih proizvoda? Ona je pre svega prirodni materijal, pravi se od posebne vrste glina “mršav” koju odlikuje čvrstoća, veoma dug vek trajanja i postojanost boje. Kao naboj koriste se mineralni dodaci magmatskih stena. To omogućava da se glina peče na visokim teperaturama 1200 - 1300 stepeni Celzijusa.
Zahvaljujući svom poreklu i hemijskom sastavu „klinker“ opeka spada u ekstremno izdržljive i ekološke građevinske materijale za koje, po oceni stručnjaka za građevinu, nije potrebno nikakvo dodatno održavanje. To je bitno zbog onih koji tvrde da je „klinker“ za naše prilike skup građevinski materijal. Dobrim delom su u pravu, ali jednom kad se od „klinker“ opeke nešto napravi na objektu koji je izgrađen nema više potrebe za dodatnim ulaganjima poput krečenja, dletovanja, fugovanja, farbanja...
Po svemu „klinker“ opeka praktično se pokazuje kao neuništiva i opstaje u svim vremenima. Veliki broj stambenih kuća i građevina u Holandiji, Belgiji, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj i drugim zemljama Evrope iako su stare više od jednog veka i danas izgledaju očuvano. Takve će i ostati jer su obložene “ klinker” opekom bez ograničenog veka trajanja. Naši investitori, građevinari i arhitekte kod planiranja gradnje to bi svakako trebalo da imaju u vidu. Kosta Rajević