Veliki biznis može da se razvije i u malim mestima
Krajem decembra prošle godne u prostorijama Matice srpske uručene su nagrade „Kapetan Miša Anastasijević“, a među laureatima, odnosno nagrađen za životno delo, bio je i Risto Dangubić osnivač i utemeljivač kompanije „Aling Conel“ u Gajdobri.
Privredno životno delo ovog sedamdesetogodišnjaka odavno je prevazišlo okvire Bačkopalanačke opštine, Vojvodine, pa i Srbije.
Ova kompanija u Gajdobri radi od 1984. godine, a danas se proizvodnja odvija na 15.000 metara kvadratnih. Preko 300 radnika proizvodi alate za najpoznatije svetske kompanije, ali ovo je i prva fabrika u Srbiji koja je osvojila modularni elektroinstalacioni program i ide rame uz rame sa svetskim proizvođačima, poput italijanskih „Vimara“ i „Ave“.
Risto Dangubić veli da ga je od malih nogu interesovao metal, nije dangubio, pa se posle završetka škole opredelio za poslove izrade mašinskih sklopova. Stručnjaci kažu da upravo mašinski sklopovi omogućavaju kvalitetnije korišćenje mnogih uređaja kao i povećanje njihove preciznosti.
„Počeo sam u Metalnoj industriji „Majevica“ u Bačkoj Palanci, a fabrika je imala široku lepezu proizvoda i to je istinski bila moja prva, prava škola“, priseća se Dangubić.
„Tamo je svako od zaposlenih radnika, a bilo ih je 1300, mogao da pokaže kreativne mogućnosti kada je reč o poboljšanju kvaliteta proizvoda ove fabrike. Tu sam stručno i kreativno sazrevao puno naučivši o mašinstvu i primeni alata...“
Prema njegovim rečima, početkom osamdesetih godina prošlog veka je uočio nadolazeće promene u proizvodnji opreme u svetu. Počeo je razmišljati da se odvoji od rutine svakodnevnog posla u fabrici i nađe način da samostalno krene u posao. Priznaje da odluku nije mogao lako doneti. Kaže da se do tada već bio ostvario u nizu inovacija i dostignuća u struci, a osvojio je i velik broj priznanja na nivou tadašnje SFRJ. Konstatuje da je to bilo vreme kada istinske privatne inicijative gotovo da nije bilo, posebno u poslu kojim se on bavio. Ipak, uz male pripreme, 1984. godine, u Gajdobri osniva prvu radionicu „Aling“. Već prvih godina radio je za renomirane zapadnoevropske kompanije kao što su „Emka“, „Brovex“, „PMV“, „Ericsson“...
Fabrike čuvaju selo
Gajdobra je selo sa oko 2.800 stanovnika, 10-tak kilometara od Bačke Palanke, a sredinom prošlog veka ovde je živelo mnogo više ljudi. Da nije bilo fabrika koje je podigao Risto Dangubić, kažu sami meštani, ovde bi danas, kao i u nekim drugim selima, živeli samo stari i bolesni. Danas ovde posao ima svako ko hoće da radi, a jutrom u fabrike dolaze radnici iz susednih sela, pa i Bačke Palanke. Pored „Alinga“ Dangubić je ovde izgradio i najsavremeniju fabriku za preradu PET ambalaže u Srbiji. Zbog dobre privredne klime ovde je stigao i strani kapital pa već nekoliko godina ovde radi fabrika za proizvodnju ženskih čarapa koja zapošljava preko 500 radnika i skoro celokupnu proizvodnju izvozi u Rusku Federaciju. Dangubić je dugo godina i predsednik Saveta Mesne zajednice, a prošle godine završena je moderna sportska hala, ranije je uređen centar sela sa trgom...
„Pored traganja za kreacijama, težnja za takozvanim evropskim kvalitetom bio je jedan od motora daljeg razvoja „Alinga““, ističe Dangubić.
„Prekretnica je usledila krajem 90-tih godina prošlog veka nakon mog puta u Italiju. Tada sam posetio jednu od najvećih evropskih alatnica i suočio se sa činjenicom njene tehnološke superiornosti. Posle toga sva raspoloživa sredstva ulagao sam u savremenu opremu i ljudske resurse. Isplatilo se, jer za par godina dostigli smo nivo tehnološkog rada i razvoja najsavremenijih alatnica u Evropi. Fabrika je krenula naglo napred, a od tada svoju životnu i radnu filozofiju smestio sam u jednu rečenicu: „Ako izgubite korak onda gledate drugome u leđa“.“
Sredinom 90-tih prošlog veka Dangubić, kako kaže, donosi drugu važnu odluku, odnosno pokreće sopstvenu proizvodnju izvan proizvodnje alata.
„Tada smo pokrenuli pogon za proizvodnju i montažu kompletnog spektra metalnog i plastičnog OG programa u lepezi elektro-materijala“, pojašnjava Dangubić.
„Razvojem ovog segmenta proizvodnje podstaknuta su dalja ulaganja u produkciju elektro-instalacionog materijala. Paralelno sa ovakvim razvojem „Aling“ ne odustaje od saradnje sa visoko zahtevnim kupcima alata. I ta proizvodnja u poslednjoj deceniji se širi i uvećava sa svetski poznatim kompanijama kao što su: „Atomic“, „Gruner“, „BMW“, „EMKA“...
Miloš Sudžum