Turski tok i gas sve bliži Srbiji
Nakon što je Bugarska dobila zeleno svetlo evropskih zvaničnika da preko svoje teritorije gradi ruski gasovod od granice s Turskom do granice sa Srbijom, s velikom sigurnošću bi se moglo reći da je prolazak gasovoda Turski tok kroz Srbiju izvestan.
Da će tako i biti, nedavno je rekao i predsednik Upravnog odbora „Gasproma” Aleksej Miler, ukazujući na to da će produžetak gasovoda kroz Srbiju od granice s Bugarskom do granice s Mađarskom biti izgrađen do kraja 2019. godine.
Ministarka za energetiku Bugarske Temenuška Petkova kazala je da je ekonomski test za projekat proširenja gasne mreže uspešno završen. „Bulgartransgas” je uspešno završio treću fazu ekonomskog testa za projekt vredan 1,4 milijardu evra za produženje bugarske tranzitne gasne mreže od Turske do Srbije. Oni su prošlog meseca raspisali tender vredan 1,7 milijardu evra za izgradnju novog, 484 kilometra dugačkog gasovoda od kompresorske stanice Nova Provadija do granice sa Srbijom. Ponuđeni kapaciteti otkupljeni su 100 odsto, što je preduslov za uspešnu proceduru.
Po rečima generalnog direktora JP „Srbijagas” Dušana Bajatovića, vest da je prodato svih 100 odsto kapaciteta je odlična jer pokazuje interes i potvrđuje komercijalnost projekata, a time i izvesnost da će gasovod prolaziti kroz Srbiju.
– Sada se čeka mišljenje Energetske zajednice i konačna odluka Agencije za anergetiku, koja je ranije donela prvostepenu pozitivnu odluku – kazao je Bajatović. – Nakon toga, sprovešćemo obavezujuću fazu zakupa i otpočeti gradnju nove gasne strukture u Srbiji, gasovod – interkonektor – bugarska granica – mađarska granica, kroz Srbiju.
Ukazujući na to da je Srbija spremna da uđe u realizaciju projekta, Bajatović je istakao da će se ipak sačekati odluka Energetske zajednice, ali da, pošto je projekat odobren članici EU, nema razloga za brigu.
– Taj projekat je od nacionalnog interesa i važno je da se radi po našim zakonima. Radovi bi trebalo da budu završeni krajem 2019. godine, a bitan deo čitavog posla biće i proširenje podzemnog skladišta u Banatskom Dvoru, čiji će kapacitet s 450 miliona kubnih metara gasa biti povećan na 750 miliona kubika – rekao je Bajatović.
Uz prolazak gasovoda „Turski tok” kroz Srbiju sigurnost snabdevanja domaćeg tržišta gasom biće povećana, a Srbija će biti i tranzitna zemlja, čime će se ostvarivati pozitivni efekti. Zato je i proširenje kapaciteta skladišta u Banatskom Dvoru i te kako važno jer će time mogućnost nedostatka gasa za domaće tržište, praktično, biti potpuno eliminisana i biće obezbeđene stabilne rezerve gasa, što je posebno važno u zimskom periodu.
Izgradnju prvog kraka gasovoda Turski tok „Gasprom” je započeo u maju 2017. godine, kada su položene cevi ispod Crnog mora do turske obale. Taj krak namenjen je snabdevanju Turske, dok će drugi krak, kojim bi gas trebalo da stiže do zemalja južne i jugoistočne Evrope, u dužini od 180 kilometara, ići preko teritorije Turske do granice sa susednim zemljama. Kapacitet svakog kraka je po 15,75 milijardi kubika godišnje.
D. Mlađenović