Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Turizam na respiratoru: Odmor pod merama nikoga ne privlači

10.05.2020. 09:36 09:39
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: S, reklo bi se marketinški dobro odabranim nazivom serijala, “Turizam na respiratoru”, “Egzit” festival započeo je pre par dana onlajn predavanja i diskusije o budućnosti turizma u regionu i svetu koji je prema svim dosadašnjim analizama, “najveći gubitnik” pandemije za koju se nadamo da upravo prolazi.

U koju god svetsku državu da se “zaviri”, gubici u oblasti turizma se mere milijardama evra i ovogodišnja sezona se smatra izgubljenom, iako se u nekim državama ovih dana brže-bolje pokušava spašavanje, najavama da će u roku od 2-3 nedelje biti spremni za turiste… Procene Svetske turističke organizacije su da će pad globalne turističke privrede, koja čini preko 10 odsto svetskog BDP-a, ove godine iznositi neverovatnih 70 odsto, sa dodatnom procenom da će potpuni oporavak sektora uslediti tokom 2023. godine.

Na prvom “Egzitovom“ panelu učestvovali su stručnjaci javnog i privatnog sektora Hrvatske, Crne Gore i Srbije koji su dali prve procene za sezonu pred nama, a ovo internet predavanje pratilo je oko 20 hiljada ljudi. 

Po mišljenju svih učesnika neophodna je snažna podrška država ovom sektoru, bez koje će gotovo zasigurno doći do masovnih bankrota i snažnog porasta nezaposlenosti jer je prema zvaničnim podacima Svetske turističke organizacije, danas svaki deseti posao na globalnom nivou, vezan za turizam. Jedan od zaključaka konferencije je i da će inovativnost prilikom kreiranja novih turističkih proizvoda biti ključna za oporavak, pogotovo imajući u vidu procene da će mlađe generacije biti prve koje će se odvažiti na putovanja, te da će države koje to prepoznaju brže oporaviti turizam od drugih.


Uslovi za ulazak i izlazak iz Srbije

Premijerka Ana Brnabić potvrdila je da usvojena odluka da će građanima Srbije za ulazak u zemlju biti dovoljan negativan pi-si-ar test (PCR), ne stariji od 72 sata, dok će u suprotnom morati u karantin na 14 dana.

Ana Brnabić je dodala da građani mogu da izađu iz Srbije, a ulazak u druge države, zavisi od same zemlje u koju idu.

Dodala je da je liberalizovana i procedura za ulazak stranaca, što je važno zbog privrede i stranih studenata, kojima će takođe biti potreban test, ne stariji od 72 sata za ulazak, ali da će im donekle, ipak, biti ograničeno kretanje, u skladu s potrebama.


Da turizam više neće u biti isti, kao što ni turizam 2019. nije bio isti kao pre 30 godina, istakla je Renata Pinyo, pomoćnica ministra zadužena za turizam, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije.

Činjenica je da je ovo apsolutno vreme traženja novih kreativnih rešenja i upravo su to vremena u kojim će organizacije kao što je Egzit morati da daju taj kreativni doprinos. Promene se moraju događati i mi moramo da nudimo tu našu kreativnost, tu našu autentičnost. Privatni sektor zna da ima partnere u javnom sektoru i mi verujemo da ćemo naći zadovoljavajući, ili minimum zadovoljavajući momenat u periodu koji je pred nama, objasnila je Pinyo.

Damir Davidović, državni sekretar Ministarstva održivog razvoja i turizma u Vladi Crne Gore je rekao da se sličnom situacijom svet do sada nije susretao i saglasio se da su državne mere podrške neminovne.

Da su gubici u turizmu već sad ogromni, potvrdio je i Žarko Radulović, predsednik crnogorskog turističkog udruženja i suvlasnik lanca hotela "Montenegro stars" u okviru kojih je i čuveni “Splendid” u Budvi.

U ovom trenutku, mi smo bukvalno sa prometom na nuli. Kada su naši hoteli u pitanju, sve je otkazano do kraja juna meseca i stornirano je poslova u vrednosti od 6,3 miliona evra, a troškova i to smanjenih, biće oko dva miliona evra. Imamo ogroman broj radnika i upravo to predstavlja veliki problem za države jer će se bez konkretnih mera pojaviti višak radne snage, naveo je crnogorski hotelijer i dodao da je spreman da se bori za radnike.


Grčka  otvara sezonu 1. jula

Poslednje vesti iz Grčke govore da će ova zemlja, u kojoj letuje najviše građana Srbije, zvanično otpočeti turističku sezonu početkom jula, ali uz vrlo stroga pravila ponašanja koja će važiti i za turiste i za ugostitelje. Pre dva dana je objavljeno dvadesetak najvažnijih uslova koji se tiču držanja distance, upotrebe zaštitnih i dezinfekcionih sredstava, ukidanja pojednih usluga, izbegavanje plaćanja gotovim novcem, ograničenja kapaciteta za goste kako bi se izbegle gužve itd… S takvim spiskom pravila, godišnji odmor se teško može nazvati tim imenom, te oni pesimističniji stručnjaci za turizam smatraju da je bolje snage usmeriti na narednu godinu i trajna rešenja, nego da se pokušava spašavanje ove sezone dodatnim ulaganjima u zaštitne mere.    


Ja ću izaći “ranjen”, ali ne i mrtav, dok će mnogima bez pomoći biti preteško da izdrže sve ovo, upozorio je Radulović.

Prema rečima predsednika Udruženja putničkih agencija u Hrvatskoj privrednoj komori Borisa Žgombe, pitanje je kada će se ponovo videti brojke koje su u turizmu ove zemlje ostvarene prethodne godine, a koje su bile rekordne.

Jedan od zajedničkih zaključaka je i to da će se turističke destinacije širom sveta okrenuti domaćim gostima, pre svega zbog strožih uslova za prelaske granica, ali i zbog straha od zaraze u stranoj državi što bi svakako godišnji odmor pretvorilo u pakleno putovanje.

N. Perković

Piše:
Pošaljite komentar
Ljajić: Šteta u turizmu oko 300 miliona evra

Ljajić: Šteta u turizmu oko 300 miliona evra

04.05.2020. 20:21 20:24
Vučević: Mislim da nema mogućnosti za organizaciju Egzita

Vučević: Mislim da nema mogućnosti za organizaciju Egzita

04.05.2020. 13:35 14:16