Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svi prihvatili odlazak iz „Azotare“, neki se možda i vrate

28.07.2018. 11:23 11:37
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Nakon poslednjeg sastanka Radne grupe za rešavanje pitanja pančevačke „Azotare” u Ministarstvu energetike, postignut je konačan dogovor da svih 828 zaposlenih dobije otpremnine pre nego što se 10. avgusta nad tom fabrikom otvori stečaj.

Nakon poslednjeg sastanka Radne grupe za rešavanje pitanja pančevačke „Azotare” u Ministarstvu energetike, na kojem je bilo reči o sudbini 181 radnika „Azotare” koji su primljeni u radni odnos 1. januara 2014. godine, kada je na snagu stupio Zakon o zabrani zapošljavanja, postignut je konačan dogovor da svih 828 zaposlenih dobije otpremnine pre nego što se 10. avgusta nad tom fabrikom otvori stečaj.

Kako za „Dnevnik” objašnjava predsednik Samostalnog sindikata u „Azotari” Gradiša Živanović, predstavnici države pokušali su da ospore pravo na otpremninu za 181 radnika, koje je fabrika posle dve godine rada na određeno vreme morala da zaposli na neodređeno, baš na dan kada je na snagu stupio Zakon o zabrani zapošljavanja.

Oko 80 odsto radnika odabralo socijalni model po kojem će uzeti trećinu zarade i to pomnožiti s godinama radnog staža

– Ti radnici su „Azotari” bili potrebni i nisu mogli biti otpušteni pa su zato i primljeni na neodređeno vreme i ne bi bilo pošteno da sada budu izuzeti iz socijalnog programa – rekao je za naš list Živanović. – Radna grupa je prihvatila da se i oni nađu u socijalnom programu, što znači da i njima sleduje otpremnina kao i svim drugih radnicima „Azotare”.

Nesporno je bilo, dodaje Živanović, 579 radnika koji su radili i pre te 2014. godine. Kada se tom broju radnika pridoda i ovih 181 koji će dobiti otpremninu, proizlazi da će otpremnine dobiti 680 radnika. No, to, kako ističe nije sve.

– Osim tih 680 radnika koji su se prijavili za socijalni program, ima i 68 zaposlenih koji ispunjavaju jedan od uslova za penzionisanje. Izborili smo se za to da i oni dobiju otpremnine koje su predviđene Kolektivnim ugovorom fabrike, a one će biti nešto manje nego za ostale zaposlene – kaže Živanović.

Naš sagovornik ističe da je od ukupnog broja radnika „Azotare” 80 odsto odabralo socijalni model po kojem će uzeti trećinu zarade i to pomnožiti s godinama radnog staža. Radnici su, kaže Živanović, izračunali da im je ta varijanta povoljnija od one po kojoj bi dobijali 200 evra po godini staža od države i još 100 evra od poslodavca, a to je za njih „Srbijagas”.

– Važno je napomenuti da, bez obzira na to da li su se radnici opredelili za državnu otpremninu ili trećinu zarade pomnoženu s godinama staža, s konačan iznos ne može biti veći od 8.000 evra. Ministarstvo privrede je odobrilo i dodatni iznos od po 100 evra po godini staža, pod uslovom da ukupna otpremnina ne bude veća od 12.000 evra – objasnio je Živanović.


Sami shvatili šta je najbolje

– Čim su se radnici koji imaju jedan od uslova za odlazak u penziju prijavili za otpremnine, za njima su pošli i ostali, i tu nikakvi saveti nisu bili potrebni. Jednostavno, radnici su sami shvatili da je bolje da uzmu ono što im se pre stečaja nudi, nego da ostanu bez bilo čega – zaključio je Milanko Bodiroga .

Inače, odluku o uvođenju stečaja Privredni sud Pančevo trebalo bi da donese 10. avgusta, za kada je zakazano ročište o razmatranju razloga za stečaj zbog prezaduženosti fabrike od preko 200 miliona evra.


Predsednik Saveza samostalnih sindikata za grad Pančevo Milanko Bodiroga kaže za „Dnevnik” da oni prate dešavanja u „Azotari”, ali da su pregovore i samo opredeljivanje za socijalne programe prepustili fabričkom sindikatu i radnicima.

– Ima nekih malih signala da će se „Azotara” nakon uvođenja stečaja i bez radnika prodati i da će novi vlasnik vratiti deo radnika na posao – kaže Bodiroga. – No, to još ništa nije sigurno i bilo bi od nas neodgovorno da to radnicima obećavamo ili da ih savetujemo bilo šta. Oni sami moraju odlučiti o svojoj sudbini, a da li će posla biti i posle, ostaje tek da se vidi. Ako bismo im savetovali da ne uzimaju otpremnine ili obećavali da ćemo se boriti da „Azotara” ne ode u stečaj, ni to ne bi bilo dobro jer je jasno da će se to dogoditi bez obzira šta mi želeli i tražili. Dakle, radnici moraju sami odlučiti šta je za njih najbolje, a mi kao sindikat ćemo svaku njihovu odluku poštovati.       

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar
Antić: Azotara Pančevo zbog gubitaka ide u stečaj

Antić: Azotara Pančevo zbog gubitaka ide u stečaj

10.07.2018. 17:49 17:50