Stanovi sa skrivenim manama da se ne prodaju
Tržište nekretnina u Srbiji u protekle dve i po godine je u ekspanziji, promet nekretnina porastao je oko 35 odsto, dok cene na početku ove godine gotovo miruju, što lane nije bio slučaj.
Naime, cena kvadrata u Srbiji prošle godine je imala najveći rast na Novom Beogradu – 15,79 odsto, dok je u ostalim gradovima taj procenat bio znatno manji.
Cena kvadrata prošle godine u Vojvodini najviše je porasla u Novom Sadu – gotovo deset odsto, a najmanje se menjala u Sremskoj Mitrovici – svega 0,3 odsto. Tako je, po podacima Grupacije posrednika u prometu nepokretnosti u PKS-u, prosečna cena kvadrata stana u Novom Sadu u 2017. iznosila 950 evra, a lane 1.044, dok je u Sremskoj Mitrovici lane bila 652, a godinu ranije 620. Mali rast cena kvadrata stana lane imala je i Subotica – 2,3 odsto, jer je 2017. godine kvadrat koštao 625 evra, a lane 640.
Grupacija posrednika u prometu nepokretnosti ukazuje na to da je rast tržišta nekretina pratila i sve veća sigurnost kupaca, ali da Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nekretnina, koji se primenjuje od 9. maja 2015. godine, treba dopuniti upravo da bi kupci imali još veću pravnu sigurnost i bili obezbeđeni od eventualnih zloupotreba i prevara. Zakon je uveo obavezu da u prometu nekretnina rade licencirani agenti, a od agencija za promet nepokretnosti zahteva osiguranje od profesionalne odgovornosti. U Grupaciji tvrde da je to doprinelo tome da dosad nije naplaćena nijedna šteta.
Po rečima predsednika Grupacije Damira Borića, od ukupno 1.838 agencija za promet nekretnina koje legalno posluju u Srbiji, 1.240 ih je van sektora, a u Registar privrednih subjekata upisano je 848.
– Bilo ih je 1.005 , ali je 205 izbrisano – naveo je Borić. – Naša grupacija okuplja 20 odsto registrovanih firmi, a zapošljavamo 40 odsto zaposlenih u našoj branši. Ima još agencija koje, očigledno, mogu da posluju po starim pravilima i verovatno zbog našeg strogog kodeksa ne žele da se priključe Grupaciji.
Pomenuta grupacija u PKS-u, koja okuplja više od 150 registrovanih agencija koje zapošljavaju 738 agenata s položenim stručnim ispitom, po Borićevim rečima, pokrenuće inicijativu za izmenu Zakona o prometu nepokretnosti da bi se i kupci i prodavci edukovali da rade preko registrovanih posrednika jer na taj način povećavaju svoju zaštitu. Jer, kako naglašava, koliko god zakona donosili, uvek će postojati mogućnost da dođe do određenih prevara. Vladimir Obradović iz iste grupacije objašnjava da kupovina nije samo izabrati i platiti stan.
Agencije koje posreduju u kupovini nekretnina upozoravaju kupce i prodavce na to da vode računa o tome preko koga kupuju ili prodaju nekretninu. Kako ističe član Grupacije Nebojša Rapajić, kada čoveka boli zub, ode kod zubara, a kada kupuje stan, treba da ode u agenciju.
– Ne smeju olako nekome da prepuste da barata njihovim novcem – poručio je Rapajić. – Najčešće je reč o životnoj ušteđevini. Preporučujemo da obiđu i kontaktiraju s više agencija da bi se što bolje informisali i procenili gde će dobiti najbolju uslugu.
– Kupovina je komplikovan proces – smatra Obradović. – Postoje skrivene mane, na koje kupac mora da obrati pažnju. Dodatni razlog za oprez, ali i dopunu zakona, jeste i podatak Grupacije da se najveći broj stanova i lokala u Srbiji kupuje u kešu. Tek svaka peta nekretnina kupuje se uz pomoć banke.
– Najviše se plaća gotovinom. To nije mnogo čudno. Kamatne stope na štednju u bankama su male i ljudi, koji mogu i imaju, ulažu u kupovinu stanova. Grupacija ima tri glavna cilja: najpre da stvorimo dodatu vrednost za kupce, da im obzbedimo sigurnu kupovinu i uštedimo vreme i novac. Naš zadatak je da maksimalno smanjimo rizik prilikom kupovine stanova – ukazao je Obradović. – U obavezi smo, po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, da identifikujemo kupce. I uvek radimo s poznatim kupcima. U obavezi smo da prodajemo nepokretnosti koje mogu da se prodaju jer na tržištu se nekad nude i one koje ne ispunjavaju uslove.
Naveo je primer da neki stanovi imaju skrivene mane, kao što je da vlasnici nisu redovno izmirivali obaveze, pa se kupac suoči s pozamašnim dugovima. Ili, da stan ili kuća imaju više vlasnika, koji se prvo slože oko podaje, a na kraju neko odustane.
LJ. Malešević