Srpski nameštaj stiže do Afrike i Latinske Amerike
Izvoz drvne industrije Srbije lane je dostigao skoro 600 miliona dolara. Preko granice je proizvoda od drveta otišlo za oko 350 miliona, a nameštaja oko 250 miliona dolara.
U ovoj privrednoj grani radi oko 2.200 privrednih društava, od kojih je 1.800 mikro firme i preduzetnici, sa stabilnom strukturom, a u njoj radi 42.000 radnika.
Po rečima Miroslava Miletića, savetnika predsednika Privredne komore Srbije, Srbija je regionalni lider u proizvodnji i izvozu pločastog nameštaja.
- Jedan kilogram drveta ugrađen u nameštaj predstavlja dodatnu vrednost sedam puta. Drvna industrija je u prethodnih pet godina praktično bila u deficitu, ali sada napreduje i rast, posebno izvoz. Izvoz u region je najznačajniji, ali izvozi se i u EU, kao i na druge kontinente– objasnio je Miletić.
Kao i svakoj industriji, dodaje Miletić, tako i u drvnoj postoje određeni problemi kao što su nekvalifikovana radna snaga, nedovoljna edukacija stručnog kadra i nedovoljna količina sirovina za prizvodnju, zbog činjenice da su prerađivački kapaciteti dva ili tri puta veći nego što su iskoristivi.
- Naša drvna industrija ima izvanrednu domaću sirovinsku bazu. Postoji izuzetna kontrola resursa koju sprovode “Srbijašume” i “Vojvodina šume”. U ovoj industriji su potencijali za direktne strane investicije i za strateška parnerstva, ali uz pažljivo gazdovanje prirodnim bogatstvom– naglasio je Miletić.
Najveći srpski izvoznik u drvoj industriji lane je bila kompanija “ Forma ideale” sa učešćem od 21 odsto od ukupne vrednosti izvoza nameštaja. Direktor marketinga ove kompanije Aleksandar Ružesković objašnjava da od 2,5 miliona komada nameštaja koji godišnje proizvedu čak 80 odsto plasirano kroz izvoz u 44 zemlje Evrope, Azije, Afrike i Latinske Amerike.
Novi podsticaji za dobavljače
U prvoj polovini maja, po rečima Miloša Đekića iz Razvojne agencije Srbije, biće raspisan konkurs koji je vezan za mikro, mala i srednja preduzeća koja žele da uđu u lanac dobavljača multinacionalnih kompanija čiji je buyet 450 miliona dinara, a svako preduzeće pojedinačno može dobiti do 23 miliona dinara.
- Finansira se oprema, mašina, konsultantske usluge i ostalo što može da doprinese boljem poslovanju preduzeća. U ovim lancima dobavljača targentirana je i drvna industrija, kao jedan od bitnih sektora za unapređenje srpske privrede – rekao je Đekić.
Razvojna agencija Srbije, kao i proteklih godina, pruža finansijsku podršku mikro, srednjim i malim preduzećima, a u 2019. su objavljena dva javna poziva odnosno programa podrške sektorima prerađivačke industrije i program individualnog učešća na međunarodnim sajmovima. RAS finansira sve firme koje se bave preradom i proizvodnjom nameštaja da individualno učestvuju na međunarodnim sajmovima dodeljujući im polovinu troškova .
LJ.Malešević