Srbija i Albanija prednjače u privrednom oporavaku
Direktorka Svetske banke za region Zapadnog Balkana Elen Goldstin izjavila je juče da je dobar privredni oporavak prošle godine posebno zabeležen u Srbiji, Albaniji, a delimično i u Bosni i Hercegovini, dok je usporavanje registrovano u Crnoj Gori.
Na konferenciji za medije, koja je prenošena iz Skoplja putem video-linka, Goldstinova je istakla da je posebno važno što se beleži otvaranje novih radnih mesta u regionu, kao i pad buyetskih deficita.– Vidimo stabilizaciju privrednih kretanja u celom regionu – rekla je Elen Goldstin. – Fiskalni deficiti se smanjuju na različite načine. Neke zemlje buyetski deficit smanjuju putem rigoroznih ekonomskih reformi, dok druge, poput Crne Gore, to čine kroz smanjenje plata, penzija, ali i javnih investicija, što će na duži rok imati negativne posledice.
Ona je istakla da se oporavak rasta ubrzao u 2016. godini, pri čemu naročito ohrabruje tendencija smanjenja nezaposlenosti i siromaštva.Po najnovijem izveštaju Svetske banke o ekonomskim kretanjima u zemljama Zapadnog Balkana, više radnih mesta i niske cene pomažu smanjenju siromaštva u regionu, s prosečnom stopom siromaštva koja je u 2016. godini opala gotovo dva procentna poena u Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, dopunjujući tako druge koristi koje su pomogle u izvlačenju oko 240.000 ljudi iz siromaštva u protekle tri godine.
Najviše novih radnih mesta
Srbija je imala najveći rast novih radnih mesta u regionu Zapadnog Balkana od 7,2 odsto prošle godine, kaže ekonomista Svetske banke, Ekaterina Vostroknutova
„Srbija je takođe jedina zemlja u regionu koja je smanjila eksterni deficit i rizik od eksterne izloženosti, zahvaljujući dobrim reformama...dok je eksterni deficit u drugim državama regiona povećan zbog udruženog efekta velikih investicionih projekata koji se sprovode i niskih cena sirovina”, rekla je Vostroknutova novinarima u Beogradu.
Prema njenim rečima, još jedna dobra vest je da Srbija i Albanija nastavljaju sa procesom fiskalne konsolidacije i da su jedine dve zemlje u regionu koje nastavljaju sa smanjenjem javnog duga.
„Uspeh Srbije je rezultat nedavnih reformi”, navela je Vostroknutova, dodajući da se i porast zaposlenosti koji je zabeležen u regionu duguje reformama koje se sprovode u pogledu poboljšanja investicione klime, smanjenja fiskalnog deficita i reorganizovanja javnog sektora.
Zemlje Zapadnog Balkana, takođe, beleže brži privredni rast nego u 2015. godini, pri čemu je rast regiona procenjen u 2016. godini na 2,8 odsto, a za ovu godinu na 3,2 procenta, navodi se u izveštaju.
Ubrzanje rasta u Srbiji i Albaniji je, po ocenama Svetske banke, kompenzovalo slabiju privrednu ekspanziju u Crnoj Gori i Makedoniji, dok je na Kosovu zabeleženo usporavanje rasta prošle godine, navodi se u izveštaju.
Bruto domaći proizvod Srbije će ostvariti rast od tri odsto u ovoj godini, a u 2018. godini od 3,5 procenata, navodi se u izveštaju.
D. Mlađenović