Srbi najčešće podižu stambeni kredit u tridesetima
BEOGRAD: Građani Srbije najčešće podižu stambene kredite u tridesetim godinama života, prema statistici Erste banke.
Procenat klijenata koji je podneo zahtev za stambeni kredit u četvrtoj deceniji iznosi približno 53 odsto. Pre tridesete, na ovaj korak odlučilo se nešto više od 16 odsto klijenata, a posle 40. godine života - njih 31 odsto, navodi se u saopštenju ove banke.
Prosek godina muškaraca i žena kojima su odobreni stambeni krediti ove godine je bliži četrdesetoj, i iznosi 38,5 za muškarce, odnosno 39 za žene.
Prema analizi Erste banke, iako su i cene kvadrata i kirije za izdavanje stanova bile u opadanju, u poslednjem periodu su neznatno povećane.
Tako prosečna cena iznajmljivanja dvosobnog stana u Beogradu iznosi približno 375 evra, u Novom Sadu 240, a u Nišu 180 evra.
S druge strane, prema podacima Erste banke, prosečna mesečna rata stambenog kredita u evrima u 2016. i prvoj polovini 2017. godine u Beogradu je iznosila 325 evra, u Novom Sadu 245, a u Nišu 190 evra.
Ubedljivo najviše stambenih kredita u Erste banci podignuto je za kupovinu stanova u Beogradu, gotovo polovina (48 odsto), zatim u Novom Sadu i okolini (27%), dok u ostatku Vojvodine taj procenat iznosi osam, a u ostalim delovima Srbije 17 odsto.
Zanimljiva je i činjenica da su od ukupno plasiranih kredita Erste banke, 68 odsto podigli muškarci, a 32 posto - žene.
Očekuje se rast cena stanova u CIE, u Srbiji mali rast
Cene nekretnina u centralnoj i istočnoj Evropi (CIE) još uvek nisu previsoke, a u Srbiji su skromno porasle u poslednjem periodu, ali u gradovima znatno ispod rekordnog nivoa iz 2008, pre svega u Beogradu gde su niže otprilike za 25 odsto, pokazuje istraživanje Erste Grupe.
Situacija na tržištu nekretnina u regionu CIE je neujednačena, pri čemu je veći rast cena primećen u Mađarskoj i Češkoj, a niži u Hrvatskoj, Sloveniji, Rumuniji, Poljskoj i Slovačkoj, navodi se u istraživanju.
Najnovija ponuda u Srbiji je, kako se dodaje, više usredsređena na izgradnju nekretnina srednje odnosno više klase, koje se prodaju po višim cenama, kao i na eksternu potražnju i kupovine nekretnina u cilju investiranja.
Šire gledano, poboljšanje ekonomskih uslova i uslova na srpskom tržištu rada deluje kao faktor koji podržava aktuelna skromna povećanja cena, ali je ipak malo verovatno da će na kratak rok da dovede do alarmantne situacije po pitanju nivoa cene.
Podaci iz Hrvatske narodne banke ukazuju na to da je oporavak cena nekretnina u Hrvatskoj i dalje veoma skroman (0,9 odsto 2016. godine), da su nivoi cena i dalje oko 20 odsto ispod nivoa iz perioda pre krize i da su čak zabeležili blagi pad u prvom kvartalu 2017. godine, navode iz Erste Grupe.
Ponuda je trenutno više usredsređena na projekte srednje odnosno više klase, koji se prodaju po višim cenama, s obzirom na slabu ponudu poslednjih godina.
Poboljšanje uslova na tržištu rada i sentiment podržavaju određenu postepenu uzlaznu putanju cena, iako prilično stagnantan kreditni ciklus i demografija imaju suprotan efekat. Zato, kada je reč o cenama nekretnina u Hrvatskoj, u Erste Grupi ocenjuju da nema značajnijih znakova pregrevanja na tržištu.
Nakon pretežno nižih cena nekretnina u Sloveniji posle krize u bankarskom sektoru i recesije, zabeležen je oporavak počev od 2015. godine i dinamika cena se ubrzala u drugoj polovini 2016. godine.
"Očito su dobri ekonomski rezultati, poboljšanje situacije na tržištu rada i indikatori sentimenta uticali na pozitivna kretanja cena. Oporavak stambenih kredita je takođe dao svoj doprinos. Stoga je nakon povećanja cena nekretnina za 3,3 posto u 2016.verovatno da će doći do daljeg ubrzanja rasta u predstojećem periodu", navodi se u dokumentu.
Prema ovom istraživanju u Češkoj su realizovane cene stanova skočile za 17 posto međugodišnje u prvom kvartalu 2017. godine, nakon već brzog rasta u 2016. godini. U Budimpešti su cene porasle u proteklih nekoliko godina za 60 do 80 procenata u pojedinim delovima grada, prema nezvaničnim podacima.
U Rumuniji su stanovi poskupeli za 5,1 odsto međugodišnje u prvom kvartalu ove godine, prema lokalnom Zavodu za statistiku, pri čemu su najveću stopu rasta zabeležile cene stanova u Bukureštu, od 8,7 procenata.