Sledi rasplet za „Petrohemiju”, MSK, Rudnik Kovin...
NOVI SAD: Iz razgovora Dragana Stevnovića, državnog sekretara u Ministrarstvu privrede i Taza Čaponda, člana tehničke misije MMF-a jasno je da će se pitanje privatizacije i rešavanje sudbine javnih preduzeća u Srbiji nastaviti i da će se od naše država tražiti da taj posao što pre dovrši.
Državni sekretar Stevanović objasnio je da su javna preduzeća čiji je osnivač država u 2014.godini poslovala sa gubitkom od oko 500 miliona evra, dok poslednjih godina beleže dobit. No, i pored te činjenice privatizacija nekih javnih preduzeća mora biti nastavljena, a za ovu godinu planirano je da najmanje 10 nekadašnjih giganata dobije ili novog gazdu ili strateškog partnera.
Tako je već za sredinu godine najavljen tender za RTB Bor. Za ovo javno preduzeće urađen je Unapred pripremljen plan reorganizacije, a u toku su aktivnosti koji se odnose na pronalaženje strateškog partnera. U Ministarstvu privrede objašljavaju da su do sada interesovanje za RTB Bor pokazale kompanije iz Rusije, Kine i Kanade.
Pančevačka “ Petrohemija” trenutno posluje po unapred pripremljenom planu reorganizacije , a u ovih meseci treba da se uradi nova procena vrednosti, kako bi se objavio javni poziv za njenu prodaju ili strateškog partnera. Sprovođenjem UPPR-a država je vlasnik oko 76 odsto akcija “ Petrohemije”, a preostalih 24 procenata su u vlasništvu NIS-a i “Lukoila”.
Krajem decembra prošle godine raspisan je javni poziv za prodaju kapitala Metanolsko-sirćetnog kompleksa Kikinda, ali nije bilo ponuda , pa je postupak proglašen neuspešnim. U Ministarstvu privrede najavljuju novu procenu vrednosti ovog preduzeća sa poslednjim danom prošle godine, a zatim i skoro objavljivanje novog poziva za privatizaciju.
Država planira u ovoj godini i donošenje odluke o primeni najoptimalnijeg načina privatizacije PKB korporacije Beograd izborom jednog ili kombinacijom više raspoloživih modela privatizacije. To bi značilo ili prodaja kapitala, imovine ili strateško partnerstvo. Odluka o izboru modela privatizacije još uvek nije doneta.
U Ministarstvu privredne naglašavaju da još uvek nije doneta odluka o modelu i metodu privatizacije Luke Novi Sad. Da bi se objavio javni poziv, kako objašnjavaju, potrebno je da se okonča postupak prenosa vlasničkih prava na lučkoj infrastrukturi na Republiku Srbiju sa pravom korišćea u korist Agencije za uprvljanje lukama.
Inače, Luka Novi Sad je jedina preostala luka u većinskom vlasništvu države, mada ona uspešno posluje i uplaćuje dividendu u srpsku kasu.
Prošle godine je 12 firmi poslalo pismo o zainteresovanosti za privatizaciju Luke, među kojima su bile i kompanije iz Nemačke, Slovačke, Dubajia, ali i domaće.
Valja podsetiti da je sredinom prošle godine bio objavljen javni poziv za dostavljanje ponuda za privatizacionog savetnika, a kao zainteresovani za kupovinu PKB Beograd pominjane su dve kompanije iz Srbije, kao i iz Ujedinjenih Arapskih Emirta, Kine, Singapura i Velike Britanije. Pisma o nameri dostavile su i srpske kompanije Industrija mesa “ Matijević” i MK Komerc, kao i “Al Dahra” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Imena kompanija iz Velike Britanije, Singapura i Kine nisu bila objavljena.
Ove godine očekuje se i javni poziv za privatizaciju Rudnika Kovin. Ministarstvo privrede tvrdi da se radi nova procena vrednosti kapitala sa poslednjim danom prošle godine, te da će nakon toga biti odlučeno o datumu javnog poziva. Rudnik Kovin, za razliku od drugih, posluje bez državnih subvencija i potpuno je stao na svoje noge nakon što je privatizacija iz 2007, kada je prodat bugarskom biznismenu Hristu Kovačkom, propala, a ogromni dugovi ostali. Interesovanje za kupoivnu pokazali su investitori iz Rusije i Kine.
LJ. Malešević