Septembar mesec odluke za Petrohemiju, Azotaru i MSK
Prošlogodišnje upozorenje šefa Kancelarije Svetske banke u Beogradu Stivena Ndegve da je Srbiji, da bi „kupila kartu za evopski brzi voz”, potrebno da održi makroekonomsku i fiskalnu stabilnost, unapredi efikasnost državne uprave i ubrza reforme javnih preduzeća, nadležni državni organi shvatili su ozbiljno i latili se posla.
No, od sva tri preduslova za brže dostizanje evropskih standarda, čini se da je najteže ispuniti ubrzanje reformi javnih preduzeća jer, i kada se odluke o tome donesu, zainteresovanih investitora nema ili još uvek čekaju bolje vreme ili povoljniju cenu.
Naime, država je čvrsto odlučila da reši pitanje petrohemijskog kompleksa privatizacijom MSK-a u Kikindi, te pančevačih Petrohemije i Azotare. Međutim, ni na drugom javnom pozivu za privatizaciju MSK-a, koji, za razliku od druga dva preduzeća iz petrohemijskog kompleksa, posluje pozitivno, zaintresovanih kupaca nije bilo. Stečaj u Azotaru iz tehničkih razloga nije uveden, pa je odložen za naredni mesec. Pri tome, svih oko 900 radnika opredelilo se za socijalni program te će se „Azotara” naći u stečaju bez ijednog zaposlenog. Ministar energetike Aleksandar Antić najavio je da će se ta fabrika prodavati iz stečaja, odnosno da će država pokušati da nađe strateškog partnera.
Poziv za privatizaciju „Petrohemije” najavljen je za naredni mesec. To preduzeće sada posluje po Unapred pripremljenom planu reorganizacije, stara dugovanja su delom otpisana, a većim delom poverioci su konvertovali potraživanja u vlasnički kapital.
Prošle godine se čulo da zainteresovanih za privatizaciju upravo te tri fabrike petrohemijskog kompleksa ima, i čak su pominjane neke svetski poznate kompanije. Međutim, drugi neuspešni tender za privatizaciju MSK-a i odlazak „Azotare” u stečaj pokazuju da, ili investitori čekaju nižu cenu, ili za te dve fabrike zasta nema zainteresovanih.
Uskoro se očekuje i rasplet oko Petrohemije jer će se tek onda videti da li su prethodne najave o zainteresovanosti stranih kompanija bile realne. Već sada je izvesno da se pitanje petrohemijskog kompleksa mora što pre rešiti, makar i MSK i Petrohemija podelili sudbinu Azotare pa se onda prodavale iz stečaja, ali bez radnika.
LJ. Malešević
U fabrikama petrohemijskog kompleksa zaposleno je oko 3.000 radnika. S obzirom na to da su radnici Azotare prihvatili državni socijalni program, preostali su zaposleni u MSK i Petrohemiji. Za njih država treba ili da pripremi socijalni program ili da od budućeg investitora traži da se njihova radna mesta sačuvaju na određeni period.