Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SAM: Skoro 80 odsto kompanija oseća posledice odliva kadrova iz Srbije

01.12.2020. 17:51 17:58
Piše:
Foto: Pixabay, ilustracija

Prema tom istraživanju, koje je realizovano uz podršku Vlade Švajcarske, a čiji su rezultati danas predstavljeni na onllajn Forumu menadžera na temu cirkularnih migracija, najviše radnika nedostaje u zanimanjima u oblasti IT - posebno data analitičari i slični profili.

BEOGRAD: Skoro 80 odsto menadžera kompanija koje su učestvovale u upitniku koje je sprovela Srpska asocijacija menadžera (SAM) oseća posledice, odnosno efekte odliva kvalitetnog kadra iz Srbije, pokazuju rezultati istraživanja Srpske asocijacije menadžera sprovedeno u okviru projekta "Cirkularne migracije - Postupi odgovorno sada za budućnost Srbije".



Prema tom istraživanju, koje je realizovano uz podršku Vlade Švajcarske, a čiji su rezultati danas predstavljeni na onllajn Forumu menadžera na temu cirkularnih migracija, najviše radnika nedostaje u zanimanjima u oblasti IT - posebno data analitičari i slični profili.



U deficitu su i prodavci, komercijalisti, vozači, magacioneri, kao i kadrovi za različita zanimanja u poljoprivredi i građevinarstvu.



Poslodavci najčešće do novih kadrova dolaze putem preporuka svojih zaposlenih i preko portala za zapošljavanje, pokazalo je istraživanje.



Dosta su efikasni i oglasi na društvenim mrežama, dok najređe kompanije do kadrova dolaze preko Nacionalne službe za zapošljavanje.



Najčešće se za mogućnost privremenog boravka u inostranstvu odlučuju mladi između 20 i 30 godina, i to najviše zbog očekivanog kvaliteta života u inostranstvu, socijalne sigurnosti, uslova rada i mogućnost karijernog napredovanja, rekla je predstavljajući rezultate ankete Biljana Bogovac, partnerka u kompaniji PwC Srbija.



Oko 30 odsto ispitanih kao najčešće motive za povratak iz inostranstva navodi porodičnu situaciju i nostalgiju, dok se kao dodatni razlozi izdvajaju stečena finansijska sigurnost, ponuđeni posao u Srbiji i želja da se doprinesu razvoju zemlje i društva.



Kako bi prevazišli nedostatak adekvatne radne snage na tržištu, kompanije prilagođavaju svoje poslovanje tako što intenziviraju saradnju sa fakultetima (40 odsta ispitanika), zatim kroz automatizaciju procesa, uvođenjem novih tehnologija, dislociranjem proizvodnih lokacija.



Samo 10 odsto ispitanika se za sada odlučuje na „uvoz“ radne snage.



Menadžeri su istakli da bi određeni potezi države mogli da utiču na veće zapošljavanje u kompanijama - od izjednačavanja direktnih davanja i subvencija domaćim i stranim kompanijama, besplatnih obuka, smanjenja poreza i doprinosa, kao i stipendiranja studenata, odnosno posebnog načina oporezivanja za studente na praksi.



Takođe ističu i da bi subvencije za zajedničke inicijative sa fakultetima i programi karijernog razvoja za mlade, kao i vremenski ograničeno ukidanje poreza i doprinosa za zaposlene koji dobijaju prvi posao moglo da doprinese porastu zapošljavanja kvalitetnog kadra.



Predsednik SAM-a i direktor prodaje za pametne mreže za područje celog sveta u kompaniji "Sćneider Electric" Dragoljub Damljanović rekao je da u Srbiji nedostaje mladi stručni kadar, prevenstveno sa visoko kvalifkovanom stručnom spremom, kako u oblasti IT, ali u još nekim delatnostima.



Takođe, dodao je da nedostaju i zanatlije, pre svega električari , rukovaoci različitih mašina i drugi koji bi mogli da pospeše industrijalizaciju.



Mogućnost da se zaposle u svojoj zemlji donosi ujedno visoko profitabilne poslove i industrije i to je ekonomski veoma važno, dodao je Damljanović.



Bitno je kaže da mladi imaju iste uslove kao kada bi radili bilo gde u svetu pa je važno da se u zemlji poboljšaju obrazovni, zdravstveni i pravosudni sistemi kako bi mladi imali više motiva da ostanu u svojoj zemlji.



Ambasador Švajcarske Konfederacije u Republici Srbiji Urs Šmid rekao je da su demografski trendovi u Srbiji problematični i da je dobro da postoji posvećenost ovakvim temama i istraživanjima.



Ističe da je Švajcarska spremna da svoja iskustva u razvoju visokih tehnologija, ali i u obrzovnom sistemu podeli sa drugima.



Inače, i prema ovogodišnjem Globalnom indeksu inovacija, kojim se iz godine u godinu meri stanje inovacija u svetu Švajcarska je u samom vrhu zemalja.



Direktor programa za cirkularne migracije Tačka Povratka iz kabineta predsednice Vlade Srbije Ivan Brkljač je rekao da je imajući u vidu da je prepoznato da mladi nemaju dovoljno informacija o tome kako da pronađu adekvatnu priliku za karijeru u planu izrada Vodiča za povratnike, kako bi imali dovoljno informacija o svemu što ih zanima.



"Primećujemo da sve više cirkulišu odnosno odu u inostranstvo na nekoliko godina, pa se vrate u Srbiju i provedu nekoliko godina, pa ponovo odu. Treba omogućiti da cirkulacija ljudi bude što jednostavnija da bismo bili deo modernog sveta i globalnog društva koje slobodno cirkulše“ , rekao je Brkljač.



Posetio je da je Vlada Srbije već donela podsticajne mere za poslodavce koji žele da zaposle povratnike.



Prodekan za saradnju s privredom na Ekonomskom fakultetu Dragan Lončar ukazao je da je važno da postoji partnerski odnos firmi sa fakultetima i primetio da raste cena rada profila koji su u deficitu.



U istraživanju SAM-a učestvovali su menadžeri kompanija iz različitih sektora, najviše iz IT industrije, proizvodnje, finansijskih usluga, konsaltinga i marketinga.

Piše:
Pošaljite komentar
Po „odlivu mozgova“ Srbija 10.  u svetu

Po „odlivu mozgova“ Srbija 10.  u svetu

04.02.2020. 08:30 08:32
Ljubiša Tumbaković: Odliv mladih mora da bude zaustavljen

Ljubiša Tumbaković: Odliv mladih mora da bude zaustavljen

26.12.2019. 11:24 11:26
Brnabić o planu za zaustavljanje odliva mladih iz Srbije

Brnabić o planu za zaustavljanje odliva mladih iz Srbije

24.12.2019. 22:27 22:29