Refinansiranje dužnicima umanjuje ratu kredita
Odluka Narodne banke predstavlja značajnu podršku korisnicima potrošačkih kredita jer im daje priliku da refinansiranjem znatno smanje svoju mesečnu obavezu, ocenio je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić.
„Kao Udruženje banaka uvek upućujemo građane da sa svojom bankom precizno utvrde mogućnosti za korišćenje ove pogodnosti i da dobiju tačnu ponudu”, navodi se u izjavi Udruženja banaka Srbije.
Kao primer efekta izmenjene regulative navode keš kredit od pola miliona dinara čiji rok otplate je 83 meseca, a godišnja kamata 9,67 procenta.
„Ako bi bio refinansiran u skladu sa novim propisima na rok duži za 24 meseca za klijenta bi to značilo smanjenje mesečne rate za 1.293 dinara odnosno za 16 procenata”, navode iz Udruženja banaka. Dodaju i da građani treba da znaju da prilikom refinansiranja kredita po osnovu najnovije odluke NBS ne mogu dobiti dodatnu gotovinu, što je ranije prilikom refinansiranja bio čest slučaj.
„Isključiva namena novih kredita je refinansiranje ranije preuzetih obaveza građana, a iz ugla banaka ova mera NBS omogućava bankama da izađu u susret potrebama klijenata a da to ne predstavlja dodatno opterećenje za njihov kapital”, navodi se u izjavi Vladimir Vasića. Time se, dodaje, smanjuje rizik od rasta problematičnih kredita, dok istovremeno podršku dobijaju građani i ublažavaju se negativni efekte krize izazvane pandemijom kovid-19.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije usvojio je prekjuče dve odluke kako bi se građanima olakšali uslovi otplate određenih kredita. NBS je donela Odluku o dopuni Odluke o adekvatnosti kapitala banke i Odluku o izmeni i dopuni Odluke o upravljanju rizikom koncentracije po osnovu izloženosti banke određenim vrstama proizvoda.
Od stupanja na snagu propisa banke će biti podstaknute da dužnicima ponude refinansiranje ili promenu datuma dospeća poslednje rate kredita odobrenih do 18. marta 2020. godine i to na dodatnih dve godine duže u odnosu na trenutno važeći režim rokova otplate ovih kredita (koji podrazumeva rok otplate do 7 godina u toku ove godine, do 6 godina u toku 2021. godine, do 8 godina za potrošačke kredite odobrene za kupovinu motornih vozila nevezano za godinu).
Kako je NBS navela u saopštenju novi propisi predstavljaju pažljivo odmerenu reakciju Narodne banke na moguće pogoršanje finansijskog položaja građana koji su se zadužili pre nastupanja vanrednih okolnosti izazvanih pandemijom KOVID-19 po osnovu uzetog potrošačkog kredita (uključujući i potrošačke kredite odobrene za kupovinu motornih vozila), gotovinskog ili drugog kredita (koji nije stambeni kredit ni minus po tekućem računu).
Predsednik Izvršnog odbora Rajfajzen banke Zoran Petrović je u pisanoj izjavi za Tanjug podržao sve mere Narodne banke Srbije koje za cilj imaju olakšavanje otplate kredita i očuvanje finansijskog sistema Srbije. „Kad je reč o tome koliko će one imati efekta, to zavisi od daljeg razvoja situacije i oporavka privrede”, naveo je Petrović i dodao da će banke zbog zdravstvene krize imati udar na prihodovnoj strani. Petrović je kao pozitivan efekat krize izdvojio dalje ubrzanje razvoja digitalnih kanala za bankarske proizvode i usluge koji omogućavaju klijentima da štede svoje vreme u poslovanju sa bankama.
D. Mlađenović