Rast Srbije može biti 3-4 odsto narednih godina
BEOGRAD: „Srbija narednih godina može da ostvaruje privredni rast na nivou od tri-četiri odsto godišnje, i na taj način bi u narednih nekoliko godina mogla da dostigne nivo privredne aktivnosti iz vremena bivše Jugoslavije, odnosno iz 1989. godine, kaže za FoNet ekonomista Petar Đukić.
On kaže da je moguće da će neke velike investicije pogurati privredni rast u narednom periodu. Međutim, iskustva iz prethodnih investicionih ciklusa govore da takve investicije uglavnom nisu uspele da pokrenu i male investicije.
Đukić ističe da mi ne možemo da dobijemo rezultate preko noći. Mi nemamo odgovarajući ambijent, nemamo strukturne promene, nemamo reformisana javna preduzeća, imamo veliku javnu potrošnju i ogromnu korupciju, i imamo situaciju na koju ukazuje i Fiskalni savet, da naš privredni rast zaostaje za našim potencijalima razvoja, koji bi bili negde oko pet do 5,5 odsto, a mi sada imamo rast koji je oko dva odsto manji.
"Pod uslovom da ne dođe do globalne krize, i da se svetski rast zadrži na nivou od oko tri odsto, mi imamo perspektivu da rastemo po stopi između tri i četiri odsto, rekao je Đukić i podsetio da Srbija od vremena fiskalne konsolidacije, odnosno od 2015. godine, ima prosečan privredni rast od oko 2,5 odsto godišnje.
Đukić ističe da sa takvim stopama rasta, Srbija može u narednih nekoliko godina da dostigne onaj nivo privredne aktivnosti iz vremena bivše Jugoslavije, odnosno 1989. godine, a po pitanju standarda je ispod tog vremena, ali i onog standarda iz 2008. godine kade se za tadašnju platu od 470 evra moglo da kupi dobara u vrednosti današnjih oko 600 evra.
On je ukazao da poslednjih nekoliko godina imamo situaciju da evro gubi svoju vrednost u odnosu na dinar, tako da poređenja BDP i prosečnih plata u evrima ne daju realne sliku.
Govoreći o prognozama da bi Srbija, pod određenim uslovima, mogla da dostigne privredni rast i od sedam odsto godišnje, Đukić ističe da su prošla vremena kada su stope rasta bile znatno veće od 3 odsto godišnje.
„Stope rasta od šest do sedam odsto danas su rezervisane za Indiju, čak ne više ni za Kinu. Takvih visokih stopa rasta u svetu više nema. Sve projekcije međunarodnih institucija, poput MMF i Svetske banke govore da takve stope ne mogu nigde da se ostvare, rekao je Đukić.
Ipak naglašava da takav rast ponegde može da se desi, ali samo kratkoročno.
„Mi smo takav slučaj imali tokom 50-tih godina prošlog veka, posle rata, kada je bila veoma niska osnovica, i kada smo imali stope rasta od 7-10 odsto u periodu od desetak godina. To su davno prošla vremena. Mi sada nismo na tako niskom nivou, niti smo takva ekonomska atrakcija kakva smo bili u tom vremenu, ukazao je Đukić.