Previše procenitelja u Novom Sadu...
Na teritoriji Srbije radi 155 licenciranih procenitelja imovine i najviše ih angažuju banke kojima su procene potrebne radi obezbeđenja kredita, a kako je za Tanjug rekla predsednica Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije (NUPS) Danijela Ilić, utisak je da je već s tim brojem Beograd prezasićen.
Ona kaže da je isti slučaj i s Novim Sadom, dok u unutrašnjosti nedostaje licenciranih procenitelja.
U Srbiji je bilo 158 licenciranih procenitelja, od kojih je troje u međuvremenu izgubilo licencu.
Dodaje da već i taj postojeći broj procenitelja nema dovoljno posla.
Da bi stekli licencu, kaže ona, završavaju obuku koju je propisalo Ministarstvo finansija i polažu ispit.
Po njenim rečima, promene koje su se dogodile od polovine prošle godine su velike, a „kvalitet rada procenitelja zasigurno na većem nivou nego što je ranije bio kvalitet rada sudskih veštaka u oblasti građevinarstva” jer su, kako navodi, procene ranije radili uglavnom sudski veštaci.
– Za licencu procenitelja najveće je interesovanje upravo sudskih veštaka, a ulazak mladih u tu profesiju zavisi od visoko postavljenih zahteva pa i materijalnih ulaganja da bi se licenca stekla – kaže Danijela Ilić. – Banke još uvek imaju zamerke, sada na rad licenciranih procenitelja, i mislim da to nikada neće biti apsolutno savršeno, ali treba imati u vidu koliko su plaćeni procenitelji, posebno kada rade za banke, ti honorari su strašno niski i normalno da svi procenitelji gledaju da budu usklađeni s nacionalnim standardima procene – ali kvalitet rapidno opada.
NUPS postoji od 2006. godine, a njegovi predstavnici su članovi upravnog odbora u evropskoj organizaciji, a Danijela Ilić smatra da Udruženje može i dalje doprinositi profesiji jer je deo monitoringa rada procenitelja u rukama akreditovanih udruženja.
E. Dn.