PODSTICAJI Za podizanje vinarije do 41 milion dinara
Maksimalni iznos podsticaja po tom pravilniku je 30.000.000 dinara i može se dobiti za izgradnju objekata vinarije, 10.000.000 dinara se daje za nabavku nove opreme, uređaja i mašina za proizvodnju vina i milion dinara za opšte troškove.
Ove sedmice Uprava za agrarna plaćanja objavila je pravilnik koji bliže propisuju vrste podsticaja za investicije u preradi i marketingu u sektoru proizvodnje vina, uslove, način ostvarivanja prava na podsticaje, obrazac zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje i maksimalne iznose podsticaja po korisniku i po vrsti pojedine mere.
Maksimalni iznos podsticaja po tom pravilniku je 30.000.000 dinara i može se dobiti za izgradnju objekata vinarije, 10.000.000 dinara se daje za nabavku nove opreme, uređaja i mašina za proizvodnju vina i milion dinara za opšte troškove. Najviši iznos koji vinari mogu dobiti u jednoj kalendarskoj godini je 41.000.000 dinara. Podsticaji se utvrđuju u procentualnom iznosu od vrednosti prihvatljive investicije, umanjene za iznos PDV-a.
Troškovi koji se odnose na građenje i/ili dogradnju objekta vinarije smatraju se prihvatljivim do iznosa od 60.000 dinara po kvadratnom metru predmetnog objekta, a oni koji se odnose na rekonstrukciju, adaptaciju i sanaciju postojećeg objekta smatraju se prihvatljivim do iznosa od 35.000 dinara po kvadratu tog objekta.
Troškovi koji se odnose na izgradnju objekta vinarije prihvatljivi su do ukupno 1.000 kvadratnih metara bruto građevinske površine objekata, a troškovi izgradnje degustacione sale – do 30 odsto ukupne površine tih objekata.
Ko ima pravo na novac
Pravo na podsticaje u vinarstvu mogu ostvariti lica upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava i koja su u aktivnom statusu: preduzetnici, privredna društva, zemljoradničke zadruge koje imaju najmanje pet članova upisanih u Registar kao nosioci ili članovi gazdinstva.
Novac po konkursu za radove na zaštiti, uređenju i korišćenju poljoprivrednog zemljišta mogu dobiti lokalne samouprave, fizička lica, naučnoistraživačke organizacije – fakulteti i akreditovani instituti, ali i privredna društva, preduzetnici i zemljoradničke zadruge.
Pravo na podsticaje može se ostvariti za prihvatljive investicije koje su u potpunosti realizovane od 1. septembra prethodne godine u odnosu na godinu u kojoj se podnosi zahtev za ostvarivanje prava na podsticaje, kao i za one koje budu realizovane pod uslovima, na način i u roku određenim rešenjem kojim se korisniku podsticaja odobrava realizacija prihvatljivih investicija i troškova, a za opšte troškove pravo na podsticaje može se ostvariti ako su realizovani i od 1. januara 2018. godine, pa do isteka roka određenog rešenjem kojim se korisniku podsticaja odobrava realizacija prihvatljivih investicija i troškova.
Istovremeno je i Uprava Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva za poljoprivredno zemljište objavila konkurs za raspodelu novca za izvođenje radova na zaštiti, uređenju i korišćenju poljoprivrednog zemljišta u ovoj godini. Za te namene obezbeđeno je 100.311.257,23 dinara, a do 6. jula se može konkurisati za komasaciju (investicione radove i geodetsko-tehničke radove), nabavku nove opreme za navodnjavanje, iskop/ bušenje bunara u funkciji navodnjavanja, studijsko-istra-
živačke radove, programe i projekte u oblasti zaštite i korišćenje poljoprivrednog zem-
ljišta od značaja za Republiku Srbiju, studijsko-istraživačke radove, programe i projekte u oblasti zaštite i korišćenja poljoprivrednog zemljišta u pogledu detekcije načina korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini od značaja za Republiku Srbiju.
Z. Delić