Pod ruskom komandom i 11.000 radnika u Srbiji
NOVI SAD: O sudbini Koncerna „Agrokor” sada se zna nešto više. Pre nekoliko dana je Privremeno veće poverilaca te kuće postiglo dogovor s dve ruske banke.
Tako je Sberbanka postala najveći suvlasnik, s udelom od 39,2 odsto, dok VTB banka iz iste zemlje ima 7,5 procenata, odnosno ruske banke imaju 46,7 odsto vlasničkog udela. Tu nagodbu treba da potvrdi Trgovački sud u Zagrebu, a do 10. jula još jednom i dve trećine poverilaca. Prekomponovana kompanija mogla bi početi da radi polovinom narednog meseca. Tada će se više znati i o sudbini kompanija iz Srbije u sastavu „Agrokora”. Ruska strana odlučivaće velikim delom o preduzećima iz Srbije i Vojvodine. To su velika preduzeća od kojih neka imaju dugogodišnju tradiciju – dovoljno je pomenuti „Dijamant”, „Kikindski mlin”, tu su i trgovačke kuće „Merkator S”, „Idea” i „Roda”.
Tekst nagodbe sadrži 7.300 stranica, pa tek ostaje da se vidi šta je tu sve napisano i kakve su obaveze preuzete. Ruske banke su dobile vlasnički udeo na osnovu kredita koje su dale Koncernu. Vanredni poverenik Fabris Peruško, s hrvatske strane, rekao je da je s najvećim deoničarem Sberbankom postignut dogovor o tome da model naplate potraživanja zavisi od budućih performansi same grupacije i on biće isplaćena s obzirom na ukupnu profitabilnost „Agrokora”.
Kod nas se kriza hrvatskog koncerna pratila od početka s velikim interesovanjem. Tu je zaposleno oko 11.000 ljudi. U njihovom sastavu, osim pomenutih, posluju i „Mg Mivela”, „Frikom”, „Nova sloga”. Šta oni mogu očekivati u narednom periodu?
Po onome što se može čuti „of rekord”, Sberbanka nema nameru da odmah prodaje „Agrokor”. Oni će naredne dve-tri godine voditi komapniju, a tek nakon toga doneti odluku o prodaji.
Posao će najverovatnije voditi Maksim Poletajev iz top-menadžmenta Sberbanke. On je bio i ključna ličnost u pregovorima koji su uspešno okončani pa mu je i pravo stanje stvari u koncernu dobro poznato.
Tek kada detalji sporazuma budu poznati, moći će da se kaže nešto više, kaže sekretarka Zadružnog saveza Vojvodine mr Jelena Nestorov i dodaje da je za poljoprivrednike iz Srbije je najbitnije da se proizvodnja nastavi i da se ispoštuju sve preuzete obaveze.
Procenjujem da će ruska strana zadržati „Agrokor”, sačuvaće ga i revitalizovati, objašnjava agroekonomista dr Radovan Pejanović.
Prema njegovim rečima, za njih je to strateška investicija u ovom delu sveta, a zainteresovani su i za proizvodnju hrane.
Smatram da neće biti gašenja proizvodnje, a ni promena preko noći, kazao je Pejanović.
Međunarodni konsultant Milan Kovačević ocenjuje da je ruska strana ipak manjinski vlasnik, iako je najveći. To svakako nije isto kao kada bi imali većinski paket.
Ne znam da li su zainteresovani da uzmu i većinski paket, navodi Kovačević i dodaje da će to zavisiti i od rezultata poslovanja „Agrokora” u narednom periodu.
Videćemo i kako će se svojinski paket dalje kretati. Moguće je da ruski vlasnici menjaju udele u drugim kompanijama i preuzmu kompletno preduzeća u Srbiji i Bosni i Hercegovini, poručio je Kovačević.
To će svakako zavisiti i od drugih vlasnika, a to su Zagrebačka banka, kompanije „Adris”, „Frank”, „Saponija”, „Soko–Marić”, tu su i vlasnici obeznica koji imaju udeo od 25 odsto. Ono što je sigurno – „Agrokor” i njegove članice čeka još jedno vrelo leto.
D. Vujošević