Pijanom vozaču zatvor i do 2,5 miliona evra kazne
Na srpskim putevima od početka godine dogodilo se 22.000 saobraćajnih nezgoda, u kojima je 310 lica poginulo, a 1.800 teško povređeno.
Saobraćajne nezgode izazvalo je 11 odsto alkoholisanih vozača, dok je učešće vozača pod dejstvom alkohola u nesrećama s poginulim licima bilo 14 odsto.
Kada na jesenjem zasedanju Skupštine Srbije bude usvojen novi zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju, vozačima koji pod uticajem alkohola skrive saobraćajnu nezgodu, osim zatvorskih i drugih kazni, kao što su oduzimanje vozačke dozvole, novčani penali ili kazneni bodovi, slediće i plaćanje odštete i do 2,5 miliona evra, a sada je limit milion evra. Naime, oni gube prava iz osiguranja, čime postaju takozvani regresni dužnici osiguravajućem društvu koje je oštećenoj strani u saobraćajnoj nezgodi isplatilo nadoknadu.
Kako objašnjava generalni sekretar Udruženja osigurivača Srbije Duško Jovanović, kada vozač pod dejstvom alkohola izazove saobraćajnu nesreću, on će u krajnjoj instanci morati da isplati kompletnu materijalnu i nematerijalnu štetu koju je pričinio.
– Ti iznosi mogu biti višemilionski, a isplata može trajati i po nekoliko godina, čak i duže, i ne može se izbeći – ističe Jovanović. – Ukoliko pak učesnik u saobraćaju pijan izazove nezgodu u kojoj pogine jedno lice, naknada štete po osnovu duševnih bolova za smrt bliske osobe može iznositi i do 100.000 evra Na tu naknadu pravo imaju svi članovi porodice.
Jovanović dodaje da u slučaju da vozač koji je izazvao saobraćajnu nezgodu bude osuđen na zatvorsku kaznu, odštetu mora da plati njegova porodica ili će ona biti isplaćena iz njegove imovine ili tek kada izađe iz zatvora, ali s kamatom koja znatno podiže ukupnu sumu.
– Ukoliko nastradali ima maloletnu decu, uračunaće se i troškovi njihovog školovanja. Osim porodice oštećenog, pijani vozač ugrožava i dovodi do ivice egzistencije i svoju porodicu – naglašava Jovanović.
Novi zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju predviđa i odštetu licima koja dožive teške telesne povrede, a kojih je samo u prvih sedam meseci ove godine bilo 1.800. Takve osobe imaju umanjenu životnu i radnu sposobnost pa samim tim i ne mogu da nastave da rade i zarađuju kao pre nego što su stradali. U tom slučaju iznos naknade štete koju mora da plati vozač koji je saobraćajnu nezgodu izazvao je višemilionski, a često i znatno veći od nezgode s poginulima. U tu naknadu se uračunavaju i plata koju bi povređeni zarađivao, izgubljena zarada, troškovi lečenja, rehabilitacije, invalidskih pomagala... U tom slučaju iznos obeštećenja je više od stotinu hiljada evra.
Po predlogu novog zakonskog akta, ukoliko učesnik u saobraćaju pijan izazove nezgodu u kojoj pogine jedan supružnik, naknada štete iznosi oko 30.000 evra. Ako poginuli ima i žive roditelje, iznos se udvostručuje, a ako u nezgodi neko zadobije teške telesne povrede, iznos naknade se povećava na 150.000 do 200.000 evra.
Po Jovanoviću, svaka tragedija u saobraćaju ima svoj finansijski aspekat. Govoreći iz prakse, izneo je podatak da osoba koja je u alkoholisanom stanju izazvala saobraćajnu nezgodu sa smrtnim ishodom doživotno plaća naknadu porodici osobe koju je ubila ili teško povredila.
– Mi smo nedavno imali primer da je osoba koja je izazvala saobraćajnu nesreću u pijanom stanju platila 370.000 evra odštete. Dakle, pijani vozač dovodi do ivice i svoju nerođenu decu – rekao je Jovanović. – Novi zakon o osiguranju u saobraćaju, čije se usvajanje očekuje u novembru, podići će iznos limita koji se sada isplaćuje na 500.000 evra za štetu na stvarima i 2.500.000 evra za štetu na licima.
LJ. Malešević