Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Penzije: Povišica i bonus sigurni, ukidanje zakona neizvesno

19.09.2017. 08:33 08:36
Piše:
Foto: Momo Čolaković, Milorad Vujasinović foto: Dnevnik.rs

Već sad izvesno je da će do kraja godine penzioneri dobiti povišicu i jednokratnu isplatu, ali koliko će procenata penzije ove godine biti veće – jer su pošle bile 1,5 odsto, a 2015. porasle 1,25 odsto – znaće se za dve nedelje.

Tada će se znati i da li će svi penzioneri, a ima ih 1,7 miliona, u novembru dobiti 5.000 ili 6.000 dinara bonusa. Lane je bilo 5.000, iako je danima najavljivana hiljadarka više. Ministarstvo finansija pravi računicu i njegova je poslednja, pošto niko ne želi da naruši dostignutu ekonomsku stabilnost države.

Više od 700.000 seniora čije su prinadležnosti umanjene 2014. Zakonom o privremenom uređivanju načina isplate penzija, veruje da privremenost ističe 31. decembra ove godine i da će im nakon toga čekovi biti vraćeni na pređašnje stanje, ali su činjenice sasvim drugačije.

U tom zakonu nigde ne piše rok do kada važi. Jeste 31. decembar 2017. pominjan u predlogu tog akta, ali nakon što su ga poslanici Skupštine Srbije usvojili, u „Službenom glasniku” tog datuma nema, već se samo kaže „dok traje finansijska konsolidacija”. Ona još uvek nije završena, što je potvrdio i MMF, koji ne spori da je protekle tri godine urađeno mnogo, pa čak i više od očekivanog, ali dodaje da još ima mnogo posla.

Da je u pravu „Dnevnik”, koji je prvi ukazao na to da zakonski akt ne sadrži rok važenja, potvrđuje i republički poslanik PUPS-a Momo Čolaković. I on naglašava da nada blizu 750.000 penzionera kojima je ček 2014. umanjen 22, odnosno 25 odsto, nažalost nema zakonsko pokriće.

„Kao i za svaki drugi zakon, Skupština mora doneti odluku ako se on ukida“, kaže Čolaković.“O tome se još nije pričalo, ali smatram da je vreme da im se uzvrati za ono čemu su doprineli u poslednje tri godine.“

On ističe da penzije treba da prate rast plata, i dodaje da, ukoliko se postigne dogovor s MMF-om, taj zakon može prestatiti da važi, a ako ne, država treba da pronađe najbolje rešenje. Pošto je srpska vlast „obznanila” da će ona doneti odluku o povećanju penzija, a MMF o tome biti informisan, ali ne i pitan za odoborenje, ona treba i da „preseče” dokle omrznuti Zakon valja primenjivati.

Za razliku od Čolakovića, koji veruje da još ima vremena da se izmeni postojeći zakon, predsednik Udruženja sindikata penzionera Milorad Vujasinović ne veruje da će od Nove godine čekovi biti vraćeni na staro jer se novcem koji je uzet od penzionera godišnje budžet puni s oko 200 miliona dinara.

„Biće povećane samo onoliko koliko vlast misli da treba“,  smatra Vujasinović. „Naše udruženje je tražilo sastanak s premrijerom i Ministarstvom za rad, a pošto nam nisu odgovorili, odlučni smo da idemo dalje. Čim Ustavni sud Srbije odgovori na našu inicijativu, koju smo podneli još 2014, pozitivno ili negativno, idemo u Strazbur.“

Penzionerima čiji su čekovi Zakonom umanjeni savetovano je da sami podnesu tužbu. Neki su se već obratili sudovima, kako su im advokati savetovali, mada se može raditi i o godinama, stekli su pravo da im se nadokanadi ono što im je protekle tri godine uzeto. Sami advokati svesni su toga da država jeste garant isplate penzija, koje su lično pravo, ali i mogućnosti da u teškim ekonomskim vremenima u skladu s mogućnostima ograniči isplatu.

Jer, šta bi se dogodilo da je država nastavila isplatu čekova koliki su bili 2014, a iduće godine rekla da više nema novca za penzije? To se devedesetih godina prošlog veka već dogodilo, kad su penzioneri, umesto novca, dobijali bonove za hleb, ulje, šećer… Današnji bi se s tim teško pomirili jer često svojim novcem izdržavaju cele porodice. Između dva zla, država je, čini se, izabrala manje pa se potrudila da penzionere čiji su čekovi do 25.000 dinara zaštiti, dok su onima s većim primanjima ona umanjena 22, odnosno 25 odsto preko tog limita. Jesu neki od oko 750.000 penzionera „uskraćeni” za nekoliko hiljada dinara, ali moglo se dogoditi da iznosi budu i mnogo veći.

 

Ljubinka Malešević

Piše:
Pošaljite komentar