Penzije da prate cene ili prosečne plate
Prilikom utvrđivanja Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, o kojima će se na vanrednoj sednici izjasniti poslanici Skupštine Srbije, Vlada Srbije ocenila je da će socijalni položaj penzionera biti bolji ukoliko se usklađivanje penzija veže s pozitivnim ekonomskim kretanjima i finansijskim mogućnostima budžeta Srbije.
Međutim, penzionerske organizacije smatraju da takav predlog nije dobar i da postojeći Zakon o PIO upravo u delu usklađivanja penzija dva puta godišnje ne bi trebalo menjati. Ekonomisti pak smatraju da bi sada trebalo uvesti pravila za trajno usklađivanje penzija, po kojem bi se one više vezivale za rast zarada, a samim tim i ekonomskih rezultata, a manje za troškove života.
Naime, iako je Vladin predlog o izmenama i dopunama Zakona o PIO već u Skupštini Srbije, savezi penzionera Srbije i Vojvodine uputili su predsednici Skupštine Srbije pismo u kojem je upozoravaju na posledice uvođenja novog načina usklađivanja penzija, po kojem bi država trebalo da određuje kada će se primanja penzionera povećavati, i koliko.
Po objašnjenju presednika Saveza penzionera Vojvodine Milana Nenadića, Vladin predlog da se u Zakonu o PIO unese član 80b koji pripisuje da se penzije usklađuju s finansijskim mogućnostima budžeta nedopustiv je, nezakoni i suprotan Ustavu Srbije. On tvrdi da će, ukoliko poslanici takav predlog prihvate, biti ugrožena postojeća finansijska stabilnost penzijskog sistema.
– Finansijska održivost sistema penzijskog i invalidskog osiguranja najbolje se može održati ukoliko penzije nastave da se usklađuju s rastom inflacije i delom rasta BDP-a, odnosno po postojećem članu 80a Zakona o PIO – objašnjava Nenadić. – Takav dalji način usklađivanja penzija ni na koji način ne može ugroziti niti uticati na postojeći sistem penzijskog osiguranja.
U članu 80 Zakona o PIO, koji je 2014. godine dopunjen s dve izmene, a i b, navodi se da se penzije usklađuju 1. aprila i 1. oktobra, s kretanjem potrošačkih cena na teritoriji Srbije u prethodnih šest meseci. U članu 80b, još 2014. godine propisano je da se za vreme primene Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzije one mogu povećati samo u skladu sa zakonom kojim se uređuje budžetski sistem i zakonom kojim se uređuje budžet.
Vlada Srbije pak u obrazloženju Predloga izmena i dopuna Zakona o PIO navodi da je dalja reforma penzionog sistema nužna da bi on opstao, dodajući da je ključni faktor za dugoročnu stabilizaciju sistema PIO prvenstveno u razvoju zemlje, novim inovacijama i novom zapošljavanju. Jedino to može popraviti odnos između broja osiguranika i broja penzionera, s obzirom na to da se sistem finansira na principu solidarnosti među generacijama, odnosno da sadašnji zaposleni finansiraju penzionere. Navode i nepovoljan odnos broja osiguranika i broja penzionera i stalni trend pogrošanja, a kao činjenicu iznose da je na kraju prošle godine odnos između zaposlenih i penzionera bio jedan prema 1,5.
Dakle, u protekle četiri godine primenjivan je član 80-b jer su penzije usklađivane s ekonomskim i finansijskim mogućnostima države. Sada kada se predlaže ukidanje Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzije, automatski prestaje da važi taj član i potrebno je ili ga brisati ili ponovo formulisati. Vlada Srbije je predloženim izmenama i nakon što traži ukidanje Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija, upravo i zauzela stav da one, sve dok traje finansijska konsolidacija srpske ekonomije, treba da se usklađuju s realnim finansijskim mogućnostima privrede, kao i da odluku o tome donosi ona. Drugim rečima, više nema automatizma po kojem se unapred zna da će penzije biti povećane 1. aprila i 1. oktobra, već će Vlada Srbije biti ta koja će, a na osnovu ekonomskih pokazatelja, reći koliko se i kada penzije mogu povećati.
Penzionerima se upravo ta nepredvidivost ne dopada i zbog toga i traže da se ne usvoji dodatak na član 80 postojećeg Zakona o PIO. Predsednik Saveza penzionera Srbije Đuro Perić tvrdi da se Vladnim predlogom zapravo stvara dodatni pritisak i nezadovoljstvo među penzionerima jer sada više neće znati kada mogu očekivati povišicu.
LJ. Malešević