Pančevo postaje „mali Holivud“, grade se tri filmska studija
Od ove godine u planu je da Pančevo postane filmski grad, budući da će beogradska firma „FireFly” izgraditi tri filmska studija na već kupljenoj parceli od 12 hektara na Bavaništanskom putu u zoni Hipodroma.
Reč je o investiciji vrednoj 5,8 miliona evra, koja će zaposliti više desetina ljudi, a po zasebnim projektima i do 2.000.
– Izgradnja filmskog grada važna je za Pančevo jer nas pozicionira na turističkoj mapi kao centar filmske produkcije – rekao je za „Dnevnik” gradonačelnik Saša Pavlov.
– Za sada nemamo precizne datume i nisam video konkretan nacrt studija, ali verujem da će sve biti ozbiljno, s obzirom na uložena sredstva – rekao je za RTV član Gradskog veća za kulturu grada Pančeva Nemanja Rotar. – Film je velika industrija koja angažuje razne sektore, ali i privuče mnoge ljude, naročito ako vam dolaze filmske zvezde iz sveta. Cela investicija je tek u prvoj fazi i očekuje se da ove godine počne i izgradnja.
Kako je „Dnevnik” već pisao, otvaranjem novih filmskih studija u Pančevu i Beogradu, Srbija povećava šansu da u filmskoj industriji postane lider u regionu. Da bi se to postiglo, Nacionalna služba za zapošljavanje je od kraja prošle godine počela da organizuje obuku za pojedina zanimanja iz filmske industrije. Organizuju se besplatne obuke za zanimanja u oblasti filma i filmske industrije, kao što su tehničar u sektoru kamere, tehničar rasvete, scenski tehničar, knjigovođa u filmskoj industriji. Obuku je u martu ove godine završilo 13 nezaposlenih lica koja su osposobljna za poslove tehničara rasvete. Beogradska filijala NSZ-a završila je obuke za scenske tehničare i tehničare kamere, tehničare specijalnih efekata i knjigovođe u toj branši.
Nije slučajno što se investira u filmsku industriju u Banatu. Pančevo je odavno atraktivno mesto za snimanje domaćih i stranih filmova. Tu su nastala neka od najznačajnijih dela domaće kinematografije, među kojima su najpoznatija „Ko to tamo peva”, „Maratonci trče počasni krug”, „Skupljači perja”, „Zona mrtvih”, „Šišanje” i mnoga druga.
Od 2016. do prošle godine, u Srbiji su filmove snimale produkcije iz SAD, Švedske, Izraela, Kanade, Francuske, Turske, Grčke, Slovenije, Velike Britanije, Indije, Kine, Norveške, Rusije, Saudijske Arabije i drugih država.
L. Radlovački