Obuka 500.000 nezaposlenih obezbeđuje majstore
Oko 500.000 nezaposlenih, koliko ih je na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, značajan su ljudski resur za poslodavce u Srbiji, a njihovom prekvalifikacijom i dodatnom obukom, domaći poslodavci neće morati da traže radnu snagu iz inostranstva.
Direktor NSZ-a Zoran Martinović dodaje da ne treba „dramatizovati” migratorna kretanja u regionu, a koja su ekonomsko-radnog karaktera, te da ga više brinu demografski faktori i negativan prirodni priraštaj u Srbiji.
– Kretanje radne snage, koje je proteklih godina, kako u Srbiji, tako i u regionu, ubrzano, jedno je od temeljnih sloboda Evropske unije – naveo je Martinović na panelu posvećenom „odlivu mozgova” na 19. ekonomskom samitu Srbije u Beogradu.
Kao primer razmene radnika među državama, navodi da je NSZ prošle godine izdao oko 9.000 dozvola za rad strancima u Srbiji, a do kraja ove godine ta cifra će, kaže, biti premašena.
– Migracije su poželjne, a Srbija nije nikakav izuzetak i nije jedina koja se suočava sa slobodnim kretanjem radnika – rekao je Martinović. – Različita istraživanja o godišnjem odlivu u inostranstvo pokazuju da nisu svi odlasci građana Srbije u inostranstvo trajni već se deo građana vrati u našu zemlju.
Godišnje NSZ posreduje i zaposli 500 do 550 lica u inostranstvu i to je, kaže, kontrolisano zapošljavanje sa svim garancijama. Međutim, ostali koji odlaze tokom godine nemaju garancije države za posao koji im je obećan u nekoj zemlji.
– U praksi se pokazalo da je najviše problema prilikom odlaska naših građana u neku zemlju da rade bilo u Slovačkoj – dodao je Martinović.
Nakon stupanja na snagu sporazuma o zapošljavanju naših radnika između Slovenije i Srbije, oko 300 zahteva za posredovanje za zapošljavanje naših radnika je stiglo u NSZ iz Slovenije.
Na domaćem tržištu poslova su u prvih osam meseci 2019. godine i dalje bili najtraženiji trgovci, IT stručnjaci i mašinci, dok je, kao i prethodne godine, najteže bilo doći do frizera, kuvara, zidara i stolara, po rezultatima analize sajta „Poslovi.infostud.com”.
U istom periodu, registrovan je 17-procentni porast broja oglasa na tom sajtu, pošto je po isteku avusta 2019. godine bilo objavljeno 32.402 raspisanih radnih mesta u odnosu na 27.689 aktivnih oglasa u prvih osam meseci 2018. godine, navodi se u saopštenju „Infostuda”. S porastom broja oglasa za posao, povećao se gotovo tri odsto i broj kandidata koji su konkurisali na raspisane pozicije, te ih je u prvih osam meseci ove godine konkurisalo više od 172.000.
– Još uvek ima radne snage u Srbiji i mislim da naši poslodavci ne treba toliko da strahuju. Na našoj evidenciji ima 500.000 nezaposlenih. To je još uvek dovoljan resurs da naši poslodavci mogu obezbediti radnu snagu u Srbiji – ocenio je Martinović. – Potvrda takvog stava leži u činjenica da strani investitori još uvek ne odustaju od dolaska u Srbiju i da većini njih možemo da obezbedimo potrebnu radnu snagu. Treba da se fokusiramo na to da za onaj broj ljudi koji nije spreman da odlazi u inostranstvo obezbedimo odgovarajuće obuke, veštine i znanja. Poboljšanjem ukupnog ambijenta u zemlji i obezbeđivanjem pristojnih zarada, može se uticati na smanjenje radnih migracija. Upaljena je crvena lampica kada su u pitanju migracije, ali i dalje imamo dovoljno resursa za tražnju poslodavaca.
Prošle godine, inače, Slovenija je izdala 10.000 radnih dozvola za državljenje Srbije koji su tamo na privremenom radu.
– Međutim, preko NSZ-a je u Sloveniju otišlo tek nekoliko desetina lica – kazao je Martinović, što, po njegovoj oceni, govori o tome da veliki broj građana tamo odlazi bez garancija da će dobiti posao koji im je obećan.
D. Mlađenović