Nedimović na Sajmu šljiva, voćari zadovoljni cenom
OSEČINA: Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović otvorio je 16. Sajam šljiva u Osečini, koji je okupio oko 200 izlagača iz Podgorine i svih krajeva Srbije i šire, i tom prilikom naglasio da su ove godine prozivdojači zadovoljni otkupnom cenom šljive.
Ovde možete da čujete izvornu informaciju da li su voćari zadovoljni ili ne. Ove godine će mnogo otići u konzumnu šljivu, a ne toliko kao ranije u preradu, jer je cena dobra, rekao je ministar i precizirao da se za šljivu ove godine može dobiti i 60 dinara, a za onu koja ide u rakiju ili preradu 30 ili 40 dinara.
Ovo je dosta dobra cena u odnosu na prošlu godinu, rekao je Nedimović i naglasio da su u Podgorini zadovoljni malinom i kupinom i šljivom, koji su najvažniji proizvodi tog kraja.
Na privredno-turističkoj manifestaciji šljive koja slavi plavo zlato Podgorine moglo se čuti da je cena prosle godine bila i 20 dinara, da je dobar deo ovogdišnjeg roda stradao zbog mraza, ali i da to nije sprečilo izlagače da se okupe u velikom broju.
Predsednik opštine Nikola Tomić reakao je da je najvažnije bilo da voćarima omoguće da izlažu proizvode od šljiva - džem, pekmez, šljive, suve šljive, slatko, kolač ili domaću prepečenicu.
Podsetio je da se na području opštine ubere oko 20 miliona kilograma šljive godišnje, a i da je Osečina rekoder u plasmanu tog suvog voća u Srbiji.
Jedan od izlagača kaže da ima oko 2.000 stabala, ali da je kasni mraz učino da ostanu bez plodova.
Otkupna cena je odlična, snašli smo se da uradimo Sajam, da deo sriovine iznesemo na Sjam da bi održali tradicju učešća, a tu smo od 2006. godine, jedino nismo bili prošle godine zbog epidemije, rekao je taj izlagač koji je dodao da ove godine može da se živi od šljive.
Do sada je to bilo teško, naveo je on.
Internacionli karakter Sajma dali su izlagači iz Belišča u Hrvatskoj koji su na Sajmu 15. put.
I oni su izostali samo prošle godine iz dobro poznatih razloga, tu se kako navode osećaju jako dobro i imaju priliku da promovišu vino Jeruzalim, za koje su u četvrtak u Briselu dobili nagradu za njabolje, kao i za ulje Jeruzalem.
Na sajmu je rečeno da je najveći izvoznik šljiva Agranela iz Valjeva i firma Jovanović iz tog kraja.
Jadar pokazatelj da ovo više nije Srbija iz 2014.
Nedimović je prethodno u Osečini obišao radove na toku reke Jadar i naglasio da sve što je učinjeno potvrđuje da Srbija nije više ona koja ne može da se uhvati u koštac čak i sa najvećim vodostajem.
Ovo više nije ista Srbija kao 2014. godine ili prošle kada smo čekali i molili Boga da nema vode. Sada možemo potpuno radnopravno da se uhvatimo u koštac sa vodom makar bili maksimalni vodostaji, rekao je Nedmiović koji je u Osečini otovrio 16. Sajam šljiva.
Nedimović je podsetio kako je bilo prošle godine kada je Jadar kod Jadarske Lešnice pretio da poplavi i naglasio da se danas zahvaljujući svemu učinjenom Jadar i skoro ne vidi.
Svake godine morali smo da razmišljamo da će biti kao prošla ili ne daj Bože 2014. godina, rekao je ministar i naglasio da se zato preko Srbija voda radi ozbiljna zaština na prostoru Osečine.
I ne samo u Osečini, radimo i brinemo i o njamanjim opštinama, ali i o Valjevu, Pazar je rešen, rešena je gomila gradova i oni mogu da budu potpuno bezbedni, Šabac je završen, ostalo je još malo, rekao je Nedimović.
Država se ove godine pobrinula da se odrade neki radovi na regulaciji Jadra i Lovačke reke, rekao je on.
Direktor Srbija voda Goran Puzović posetio je na to da je 22. juna prošle godine bio poplavljen veći deo Osečine.
Vlada je izdvojila 55 miliona dinara i sada izvodimo radove na regulaciji Jadara, odradili smo betonski zid 300 metara, na nizvodnoj deonici uređujemo još nekih 500 metara uređenog korita, imamo i prelaznu deonicu od 1,1 kilometa da izvučemo vodu iz reke i krenuli smo radove na ušću Lovačke reke u Jadar, rekao je on.
Prema rečima Puzovića, to su četiri najrkitičnije deonice u Osečini, koje bi trebalo da budu završene za dva meseca.
Dodao je da očekuje i da se naredne godine sa predsednikom definiše šta su to najkritičnija mesta i tačke i da se obezbedi da ljudi koji ovde vredno rade i žive budu bezbedni.