Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nastavlja se proizvodnja i zamena električnih brojila

06.11.2017. 13:42 13:46
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

BEOGRAD:  Nakon dve godine pauze i brojnih predistražnih postupaka u vezi tendera za nabavku brojila za očitavanje struje u domaćinstvima, srpski proizvođači ovih uređaja ponovo učestvuju na međunarodnim tenderima EPS-a i prozvešće ukupno 100.000 brojila u vrednosti od 10 miliona evra.

U ovom trenutku izvesno je i potpisivanje ugovora o isporuci još 40.800 uređaja EPS-u, a poslove su domaće firme dobile na ovogodišnjim tenderima tog javnog preduzeća.



Predsednik grupacije proizvođača električnih i optičkih uređaja i elektronike u Privrednoj komori Srbije (PKS), Jovan Vujasinović, kaže za Tanjug da su domaći proizvođači brojila završili i isporučili 34.405 komada brojila.



"U toku je realizacija ugovora koji se finansiraju od strane Svetske banke za preko 20 hiljada uređaja, a svaki čas očekujemo potpisivanje ugovora za preko 40 hiljada ugovora sa Elektrodistribucijom Srbije", navodi on.Time će biti, kaže on, prevaziđena neštašica brojila u Srbiji.



"Domaći proizvođači su na putu da stabilizuju svoju proizvodnju i osiguraju proizvodnju za 1.000 ljudi u ovim firmama koje proizvode brojila za domaćinstva".On je Tanjugu rekao da domaći proizvođači imaju kapacitet da u narednim godinama isporuče oko tri miliona brojila, kolike su ranije procene za teritoriju Srbije.



Profesor Branko Kovačević, predsednik Nadzornog odbora EPS-a kaže da što se tiče tehnološke spremnosti domaćih proizvođača da isporuče brojila, sve kompanije zadovoljavaju svetske standarde. 



On objašnjava da je ranije bio problem što su uslovi na međunarodnim tenderima koje finansira Svetska banka bili takvi da je na njih mogla da konkuriše kompanija koja ima ogromna primanja i velike međunarodne poslove iz ranijeg perioda, što je diskvalifikovalo u potupku izbora proizvođača male kompanije iz Srbije. 



"Stav EPS-a je da treba što više domaćih kompanija da učestvuje u modernizaciji privrede. Izgubili smo dve godine jer je nabavka brojila bili zaustavljena zbog žalbenih postupaka pred sudovima. Zadnji tender je bio zakočen dve godine i sada je EPS dobio ponovo ''dozvolu'' da nastavi ceo posao", kaže Kovačević.



Na primer, jedan od uslova Svetske banke u tenderskoj dokumentaciji bio je da firma proizvođač, ima do sada instalirano 100 miliona brojila, što je prema oceni učesnika na konferenciji za novinare u PKS, neizvodljivo za naša preduzeća i zemlju sa sedam miliona stanovnika.



Zato, ocenjuje Kovačević, dobro je što se 13 srpski firmi udružilo u Konzorcijum, jer će to ubrzati postupak zamene brojila i time onemogućiti i krađu struje.



"Razlozi zašto se u postavljanju brojila kasni su jer međunarodne institucije kao što je Svetska banka traže u tenderima uslove koji naši proizvođači nisu mogli da ispune, a sada forimiranjem konzorcijuma u okviru PKS stvari će se ubrzati", smatra on.



On kaže da su i EPS i domaći proizvođači "postali pametniji", i sada će učešće na tenderima biti jasnije. 



Ranije procene su da bi za zamenu oko tri miliona brojila trebalo izdvojiti oko 500 miliona evra, a postupak bi trajao oko sedam godina ukoliko tenderi budu redovni i bez problema. 



Koliko će vremena biti potrebno da se "digitalizuje očitavanje" u celoj zemlji, profesor Kovačević nije mogao da proceni, ali napominje da je dobro što se sve pomerilo nakon dve godine sa "mrtve tačke".



Ako ceo postupak bude radili domaće firme, smatraju proizvođači, efekti tog posla će biti kao direktne strane investicije jer bi to koštalo 350 miliona evra, 150 miliona manje nego ranije procene, i otvorilo bi se dodatnih 1.500 radnih mesta u kompanijama koje se bave ovim poslom.



U Grupaciji PKS ima 13 kompanija koje se bave ovim poslom koji zapošljavaju oko 1.000 radnika i ostvaraju 30 miliona evra prometa.



Tokom 2017. godine domaći proizvođači brojila električne energije dobili su nekoliko tendera i Elektroprivredi Srbije isporucili ukupno 34.405 komada različitih vrsta brojila. 



Pored toga domaći proizvođači su zajedno nastupali na tenderima Svetske banke i u toku je realizacija isporuke 21.600 uređaja.

Autor:
Pošaljite komentar