NAŠA ZEMLJA NA ČELU ORGANIZACIJE GPIA, KOJA OKUPLJA 29 DRŽAVA Srbija nije slučajno ozbiljan igrač u veštačkoj inteligenciji
- Srbija će u naredne tri godine predsedavati organizacijom Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, tako da je odluka Vlade Srbije da veštačka inteligencija bude jedan od strateških ciljeva i strateških pravaca razvoja zemlje dobila međunarodnu potvrdu - rekla je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
- Mi smo jedna od 29 zemalja članica GPIA i to od prošle godine, a već ove ćemo, zahvaljujući i stručnjacima i strateškom razmišljanju, postati jedna od dve zemlje koje predsedavaju ovom organizacijom. To nam daje priliku za mnogo snažniju međunarodnu saradnju, ali i međunarodni uticaj, s obzirom na to da se ova organizacija bavi, s jedne strane, promocijom veštačke inteligencije i promocijom pravila i smernica kako na najbolji mogući način upotrebiti veštačku inteligenciju kao alat, a s druge strane, da se previše ne ograniči, odnosno da može i dalje da se razvija, kao nauka kako bi u budućnosti ova tehnologija pomogla nama u različitim oblastima - od medicine i poljoprivrede do državne uprave.
Po njenim rečima, mogućnosti veštačke inteligencije su neverovatne, a Srbija postaje jedan od ozbiljnijih i ključnih igrača u ovom segmentu.
- Članice GPAI-a su i SAD, Japan, Nemačka, zemlje Evropske unije, Brazil, Indija, dakle, tehnološki izuzetno razvijene zemlje i Srbija u njihovom društvu dobija prestižnu poziciju i potvrdu da ono što radimo zaista radimo kvalitetno - naglasila je Jelena Begović.
Za stolom kada se donose odluke
- Predsedavanje Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju biće veoma značajno za Srbiju jer se ta organizacija bavi regulativom i primenom veštačke inteligencije u svetu i jako je važno da Srbija bude za stolom kada se donose odluke na globalnom nivou - rekao je savetnik u kabinetu predsednice Vlade Srbije Stefan Badža. - To je tehnologija koja se brzo razvija i na koju će mnogo uticati način na koji je regulišemo i način na koji je primenjujemo u svim sferama društva. Na konferenciji koja će biti održana krajem godine u Srbiji učestvovaće sve zemlje članice i predstavnici njihovih ministarstava, što znači da će se na veoma visokom političkom nivou diskutovati o veoma važnim temama, a to će, istovremeno, biti i prilika da promovišemo ono što Srbija radi u oblasti veštičke agencije i IKT sektora, da čujemo iskustva drugih zemalja.
Ona je podsetila da je Srbija, kada je u pitanju veštačka inteligencija, donela strategiju, kao i etičke smernice za njenu upotrebu, te da na tom polju prednjači na globalnom nivou u smislu brzine reakcije na razvoj ove tehnologije.
- Izuzetno je bitno napraviti jedan etički okvir - kako i na koji način treba da se razvija veštačka inteligencija, a s druge strane, treba pustiti ovu tehnologiju da se razvija jer od nje možemo imati mnogo koristi - rekla je Jelena Begović.
Po njenim rečima, kod razvoja tehnologija nije važna veličina zemlje već to kakve stručnjake ima, kakvu politiku vodi i u kojoj meri je prepoznala tu tehnologiju.
- Srbija je zaista pokazala da u pristupu razvoju veštačke inteligencije i te kako ima potencijal, ali i da može da privuče ljude da vide Srbiju kao zemlju tehnološkog razvoja, nauke, inovacija i zemlju koja je vrlo ozbiljno i na pravi način shvatila i prihvatila veštačku inteligenciju - ukazala je Jelena Begović.
D. Mlađenović