Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Najbolja robotska šaka na svetu napravljena u Novom Sadu

19.03.2022. 10:53 11:02
Piše:
Foto: Sigmoid

Robotska šaka, dizajnirana tako da ima istu pokretljivost i fleksibilnost kao ljudska, sa sofisticiranim karakteristikama hvatanja, veoma efikasna i pritom isplativa i jedinstvena na tržištu - delo je domaćeg znanja.

Projekat razvoja najmodernije robotske šake sa senzorima dodira finansirao je Fond za inovacionu delatnost Srbije, a rezultat je saradnje nauke i privrede, odnosno zajedničkog rada stručnjaka iz kompanija “Sigmoid” u Novom Sadu i HTEC Group u Beogradu, te Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i Elektronskog fakulteta u Nišu.

Po rečima Mirka Rakovića, vanrednog profesora na FTN-u i suvlasnika Kompanije “Sigmoid”, ideja je bila da se tržištu ponudi nešto novo kada je reč o podizanju i spuštanju objekata uz pomoć fleksibilnih senzorskih šaka. To je i urađeno, a do rezultata se došlo kroz učenje, istraživački rad, testiranja, korišćenje najnovijih tehnologija i savremenijih industrijskih standarda.

- Dobro smo upoznati s izazovima na tržištu robotike i uspeli smo da razvijemo jednu od najnaprednijih i najpristupačnijih robotskih šaka na svetu - kaže Raković. - Kroz različite istraživačke projekte u koje su bili uključeni, a i dalje su, stručnjaci, profesori univerziteta, doktorandi, studenti, inženjeri nastala je ova jedinstvena robotska šaka, koja se može koristiti u automatizovanim skladištima i u proizvodnji i nudi najbolje odgovore na sadašnje trendove na tržištu. Naša robotska šaka ima visoku osetljivost i prilagodljivost, obezbeđuje pouzdanost u hvatanju i rukovanju objektima različitih oblika, veličina i težina - od svega nekoliko grama pa do sedam kilograma, bez ispadanja, lomljenja ili gnječenja.

Interesovanja za ovu robatsku šaku ne nedostaje, a po Rakovićevim rečima trenutno se razgovara s nekoliko kompanija iz inostranstva koje su zainteresovane da robotsku šaku testiraju u svojim skladištima i industrijskim postrojenjima.


Prsti fleksibilni i prilagodljivi

Robotska šaka ima tri prsta koji su fleksibilni i adaptivni/prilagodljivi na oblik predmeta, a zahvaljujući senzorskom sistemu na vrhovima prstiju mere se kontakne sile prilikom hvatanja objekta. To omogućava da se upravlja jačinom stiska i određuje pouzdanost hvata kako se ne bi desilo da predmet isklizne ili se pomeri tokom manipualcije - kaže Mirko Raković. - Pred nama su sada dalji koraci - povezivanje robotske šake sa sistemima baziranim na mašinskoj viziji - kako bi se odredio položaj predmeta u prostoru i robotska šaka znala gde je predmet i kako da ga uhvati.


- Nakon što robotska šaka bude testirana u realnim uslovima, imaćemo sve potrebne informacije za dalji rad, a uz dodatna ulaganja očekujem da bi se za oko dve godine moglo krenuti u serijsku proizvodnju. To je i uobičajen put jer nije presudna brizina nego kvalitet, sada su u toku tek prva testiranja i treba napraviti još niz koraka - od dizajna do optimizacije troškova - ističe Raković.


Značaj Fonda za inovacionu delatnost

Fond za inovacionu delatnost Srbije, ukazuje Mirko Raković, dao je veoma značajan doprinos da se projekat razvoja robotske šake ostvari jer bi, u suprotnim, ona još uvek bila samo ideja.

- Naše iskustvo u saradnji s Fondom je veoma pozitivno, a to pokazuje kakav je značaj ulaganja u nove proizvode i ideje, posebno proizvode visoke tehnologije - kaže Raković. - To nedvosmisleno ukazuje i na to da bi, da je više izvora finasiranja koji prepoznaju značaj ulaganja u tu vrstu proizvoda, koji su i te kako značajni za stvaranje nove vrednosti, više bilo i pokušaja i više rezultata.


Dakle, dobar deo posla je urađen, ali ima još toga da se uradi. Po Rakovićevim rečima, moguće je i da se osnuje nova kompanija, novi start-ap, na koji će biti preneta sva intelektualna svojina konzorcijuma, kako bi se približili novim investitorima, a da li će komanija biti u Srbiji ili u inostranstvu, za sada se još ne može reći jer to u velokoj meri zavisi od obezbeđivanja novca za razvoj projekta.

- Okrenuti smo tržištu u inostranstvu, kompanijama koje imaju najviše potencijala za investiranje. Naravno, razvojni planovi vezani su i za Srbiju, planiramo i da se robotska šaka proizvodi u našoj zemlji, a očekujemo i da se naše poslovanje proširi - kaže Raković.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar