Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nagrađen uređaj za točenje vina

01.05.2017. 16:32 16:41
Piše:
Foto: Tanjug (Video)

BEOGRAD: Kada se sretnu mladi naučnici i mladi, ambiciozni preduzetnici skoro svaka ideja lako se razrađuje, a ukoliko ima i praktičnu primenu, rezultat ne može da izostane.

Tako je saradnja Bojana Lazića, mladog preduzetnika koji se bavi uvozom i prodajom ugostiteljske opreme, i naučnika sa Mašinskog fakulteta, predvođenih Milošem Miloševićem, rezultirala pronalaskom uređaja za točenje i čuvanje vina, inovacijom koja je autorima donela Nagradu grada Beograda za 2016. godinu.

Taj uređaj omogućava ugostiteljima da u isto vreme imaju neograničen broj otvorenih flaša skupog i kvalitetnog pića, a da gostima posluže samo jednu čašu bez bojazni da će se ostatak pokvariti ili ukiseliti.

U samom uređaju nalazi se gas argon, koji se kroz priključak i čep sa ventilom ubacuje u flašu, u kojoj se pravi nadpritisak, vino se potiskuje iz flaše i kroz cevčicu na drugom kraju ventila sipa u čašu, objasnio je za Tanjug Miloš Milošević, naučni saradnikom u Inovacionom centru Mašinskog fakulteta.

Argon ostaje u flaši, koja je hermetički zatvorena, ne reaguje sa vinom, sprečava ulazak kiseonika i omogućava čuvanje preostalog pića u boci.

Milošević dodaje da proizvođači vina nerado pristaju da se njihova vrhunska pića toče na čašu, jer ugostitelji nekad neadekvatno čuvaju ostatak, pa vino posluženo nakon nekoliko dana iz već otovrene boce, promenjenog ukusa ili mirisa, navodi gosta da pomisli da se iskvario prozivođač.

"Tako da smo rešili problem proizvođača i ugostitelja, jer smo gostima omogućili da naruče času bilo kog kvalitetnog vina", kaže Milošević.

Ideje nastaju spontano, ponekad ih diktira privreda, a ako ideja ima tehničku primenljivost u praksi, naučnici rado prihvataju izazov.

Cilj im je da od uređaja naprave srpski brend i plasiraju ga na međuanrodno tržište i da pokažu da mladi preduzetnici i naučnici u Srbiji mogu nešto da osmisle, naprave i prodaju.

Na tržištu postoje različiti proizvodi za čuvanje i točenje vina, poput vakuum čepova, koji su, prema rečima Miloševića, pre nekoliko godina doživeli ekspanziju, ali su povučeni jer nisu mogli da sačuvaju kvalitet vina na duži rok.

Takođe, postoje i enomati, koji rade na principu inertnog gasa, ali su prevelikih dimenzija, organičenog kapaciteta i skupi. 

"Mi smo rešili problem malim aparatom, kompatibilnim sa frižiderima, koji daje mogućnost korišćenja neograničenog broja otorenih flaša", kaže ovaj inovator. 

Milošević je precizirao da je, po točionom mestu, prosečna cena za enomat oko 1.000 evra, odnosno oko 8.000 za komplet od osam flaša, dok će njihov aparat, sa osam čepova u kompletu, koštati oko 600 evra.

"Podneli smo zahteve za patent za EU, Evroaziju, Kanadu, Ameriku i Australiju i ušlli smo u nacionalne faze za te teritorije. Sledeći korak je komercijalizacija, za koju imamo podršku vladinog Fonda za inovacionu delatnost", naveo je Milošević.

Pronalazak je patentiran u Srbiji, a autori su podneli zahtev Evropskoj patentnoj organizaciji za međunarodno priznanje. Svaki neredni korak je jako skup, tako da im sredstva za dalju međunarodnu zaštitu, koja su dobili kroz IPA projekat EU, koji sprovodi Fond za inovacionu delatnost, mnogo znače.

"Podneli smo zahteve za patent za EU, Evroaziju, Kanadu, Ameriku i Australiju i ušlli smo u nacionalne faze za te teritorije. Sledeći korak je komercijalizacija, za koju imamo podršku vladinog Fonda za inovacionu delatnost", naveo je Milošević.

Cilj je, kaže, da prodaju licencu ili da započnu sami proizvodnju uređaja.

"Razgovarali smo sa nekoliko kompanija, a očekujemo pomoć Fonda da targetiramo ključne proizvođače ugostiteljske opreme koje već imaju razvijenu mrežu svojih kupaca i zajedno sa njima uđemo na svetsko tržište", ispričao je Milošević.  

Uređaj za čuvanje vina mogao bi da “ide” u serijsku prozivodnju, svaki deo projektovan je tako da ne zahteva skupe mašine i mogao bi da se proizvede u Srbiji

"Razgovarali smo sa nekoliko kompanija, a očekujemo pomoć Fonda da targetiramo ključne proizvođače ugostiteljske opreme koje već imaju razvijenu mrežu svojih kupaca i zajedno sa njima uđemo na svetsko tržište", ispričao je Milošević.  

Do tada, uređaj je predstavljen na Sajmu nautike na Majorki, jer je veoma interesantan za jahte i kruzere, gde se inače piju luksuzna, premium vina.

Na projektu je, inače, bilo angažovano pet učesnika, koji su regirstrovani kao inovatori, a svi su ugalvnom iz Inovacionog centra i preduzetnici.

Rad na uređaju počeo je pre tri i po godine, sam razvoj je trajao više od šest meseci, a rešenje o priznanju patenta, nakon dve godine evaluacije prijave, stiglo je pre sedam meseci.

Uređaj im je doneo Nagradu grada Beograda za 2016. godinu u oblsti pronalazaštva, kao i Nagradu za najbolji pronalazak Privredne komore Beograda, uz ulazak u finale takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju

A, onda su počela da stižu i priznanja.

Uređaj im je doneo Nagradu grada Beograda za 2016. godinu u oblsti pronalazaštva, kao i Nagradu za najbolji pronalazak Privredne komore Beograda, uz ulazak u finale takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju.

Milošević ima tek 32 godine, a kao prednosti angažovanja u Inovacionom centru fakulteta navodi to što se uvek radi na rešavanju novih tehničkih problema.

"Tu ste non stop u neizvesnosti da li će projekat da uspe ili ne. Uvek ste na ivici uspeha ili neuspeha", kaže Milošević.

Nove ideje i projekte ne otkriva, jer je pristup inžinjera da se ne reklamiraju i ne prikazuju ideje i uređaje dok ih ne zaštite i ne budu sigurni da, kada pritisnu dugme, uređaj radi.

Ali otkriva da tim Inovacionog centra izazove pronalazi u različitim oblastima, pa su tako utvrdili neke nove metode za ispitivanje stomatoloških materijala.

"Ispitivali smo kompozitne materijale i napravili novu metodologiju za ispitivanje belih plombi, koje se skupljaju u toku polimerizacije i izazivaju probleme u stomatološkoj praksi... Tako da je naše angažovanje šarenoliko, a i direkor nam je rekao - nemojte da očekujete da ćete dva puta raditi isti posao. To je veliki izazov i veliko zadovoljstvo", zaključio je Milošević.

 

Piše:
Pošaljite komentar
Točilica za vino bolja od somelijera? (VIDEO)

Točilica za vino bolja od somelijera? (VIDEO)

26.04.2017. 11:02 11:16