Na doprinosima ušteda i do četvrt miliona
Preduzetnici i osnivači kompanija koji odluče da osnuju firme, od 1. oktobra ove godine mogu već u startu računati na niže troškove.
Naime, danas počinje primena izmena Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Oba akta usvojena su u decembru 2017. godine. Početnicima su tu date znatne olakšice. Stručnjaci u NALED-u već su izračunali da početnici po tom osnovu mogu uštitede i do 250.000 dinara ukoliko isplaćuju minimalne zarade.
Plaćanja pomenutih dažbina su oslobođeni sami vlasnici novosnovanih radnji, odnosno preduzeća. Osim njih, pravo na olkšice ima još devet novozaposlenih, ali pod uslovom da su tek završili srednju školu, odnosno fakultet, ili da da su bili redovno evidentirani kod Nacionalne službe za zapošljavanje. Pomenute olakšice primenjivaće se do 31. decembra 2020. godine i važe samo za registrovane firme i radnje. Nadležni od tog paketa očekuju povećanje broja zaposlenih i istovremeno smanjivanje sive eknomije, odnosno udeo rada na crno.
O tome koliko će sve to uticati da se predviđeni ciljevi ostvare profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu dr Ljubodrag Savić kaže:
– Početnicima je svaka olakšica dobrodošla jer na startu poslovanja uvek ima dodatnih neplaniranih troškova – navodi on. – Teže im je da dođu do kredita i najčešće te pozajmice dobijaju pod uslovima nepovoljnijim nego iskusnije kolege, a banke od njih traže i dodatne garancije. Naravno da bi smanjenje troškova pomoglo, a treba i da se dobro kontroliše da li oni koji su uspeli da olakšice ostvare, i nakon toga poštuju sve što je predviđeno zakonom.
Kada se govori o olakšicama u biznisu, napominje Stanko Krstin, nadležni imaju spreman odgovor – Srbija ima jednu od najnižih stopa za oporezivanje zarađenog, koja iznosi samo 15 odsto.
– Tačno je da ta poreska stopa nije visoka. Međutim, to je poslednja stvaka u celom procesu poslovanja. Dok se ne dođe do plaćanja tog poreza, treba organizovati ceo proces rada, platiti usput sve doprinose i poreze. Drugim rečima, do profita treba doći, a put koji se pre obračuna tih 15 odsto prolazi prilično je trnovit – objašnjava Krstin.
S tim da je svaka ušteda dobrodošla slaže se i predsednik Unije poslodavaca Vojvodine Stanko Krstin:
– Svakako da su manji troškovi dragoceni u svakom biznisu, a početnicima posebno – ističe on. – To je dobar potez, a sledeći korak o kojem bi trebalo razmisliti je smanjenje tih nameta za sve. U proseku, troškovi koje mi imamo za plate zaposlenih kreću se od 60 do 62 odsto, što je prilična stavka, a realno bi bilo da to bude 40 odsto. Znamo da to nije moguće ostvariti preko noći, odnosno da se odmah sutra te stope smanje dvadeset procenata, ali bi trebalo početi s manjim iznosima.
Poreski stručnjaci takođe smatraju da kod poreza na dohodak i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje ima prostora za smanjenje i da bi smanjenje tih nameta trebalo krenuti kod najnižih zarada. Međutim, to baš nije lako izvesti kod nas. Poznato je da poslodavci najčešće prijavljuju zaposlene baš na minimalac, ili na plate koje su tek nešto malo više. Ipak, to je tek deo primanja, a drugi se prima, popularno rečeno, na ruke i oslobođen je i poreza i doprinosa. Hoće li popusti za početnike pomoći da se dobije prava slika zarada, ostaje da se vidi. Privrednici se nadaju da je to uvod u smanjenje i drugih dažbina.
D. Vujošević