Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mogu li zarade u javnom sektoru biti duplo veće od onih u privatnom?

30.11.2018. 12:35 12:40
Piše:
Foto: Ilustracija, freeimages.com

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da su neto septembarske plate zaposlenih u javnom sektoru bile 54.031 dinar, a van njega 44.934.

Razlika je 9.897 dinara. U isto vreme, takođe po podacima RZS-a, u septembru su zarade zaposlenih u pravnim licima bile 50.864 dinara, a kod preduzetnika 25.818. Razlika je čak 25.046 dinara.

Dok ministar finansija Siniša Mali objašnjava da je povećanje plata zaposlenih u javnom sektoru od sedam  do 12 odsto od naredne godine realno, Fiskalni savvet Srbije smatra da ono ne odgovara rastu ekonomske snage zemlje, kao i da nije dobro da bude duplo veće od rasta plata u privatnom sektoru. Tako predsednik Fiskalnog saveta Srbije Pavle Petrović ocenjuje da će plate u javnom sektoru ove godine porasti u proseku devet odsto, a u privatnom upola manje – oko pet procenata. Njegova prognoza je da plate u privatnom sektoru neće rasti više od pet procenata ni naredne godine .

– Zašto bi plate u javnom sektoru rasle duplo brže nego u privatnom sektoru? – pita profesor Petrović. – U privatnom sektoru plate se određuju na tržištu srazmerno produktivnosti.

4,5 odsto nominalni rast zarada u privrednim društvima

Ni za profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jurija Bajeca nije dobro da postoji velika razlika u dinamici plata u javnom i privatnom sektoru, koliko god da je javni sektor bitan. On podseća na to da se dodata vrednost stvara u privredi.

Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić podseća na to da je Anketa o radnoj snazi i kretanju zarada u privredi u prvih osam meseci ove godine obuhvatila 420.000 preduzetnika i njihovih zaposlenih i da je pokazala da je nominalni rast zarada u privrednim društvima oko 4,5 odsto, a kod preduzetnika samo 1,5 procenat.

1,5 procenata veće plate kod preduzetnika

– Ako se to ima u vidu, može se doći do zaključka da je realan rast plata u ovoj godini u privedi oko tri procenta – smatra Rajić. – Ne očekujem da će dogodine plate u privatnom sektoru porasti pet odsto. U većini zemalja EU zarada u javnom sektoru je po formuli 50 odsto od rasta u privatnom sektoru plus godišnja inflacija, a mi radimo obrnuto.

Član Predsedništva Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković tvrdi da u realnom sektoru nije moguće povećati plate više od rasta privrede, koji će ove godinebiti oko četiri odsto, a toliko očekuje i naredne.


Za privrednike malo, za državu mnogo

Ministar finansija Siniša Mali, na zamerke privrednika da je smanjenje nameta od 0,75 odsto na zarade „manje od jednog procenta”, odgovara da za državu taj potez nije bio lak jer to buyet košta 12 milijardi dinara, odnosno 100 miliona evra.

– Nisu to male cifre, a to je samo prvi korak jer je dugoročno opredeljenje države rasterećenje privrede da bi postala atraktivnija i konkurentnija – naveo je on.


– Veći rast zarada od toga mogu dobiti radnici u sektorima ili pojedinačnim kompanijama koje imaju veći rast ili pak oni čija su zanimanja deficitarna, poput vozača, pa su poslodavci primorani na to da ih više plate – ocenjuje Atanacković.

On ne spori da bi povišice u javnom sektoru koje se najavljuju za narednu godinu kroz potrošnju mogle donekle povećati promet u ugostiteljstvu, trgovini i turizmu, što bi dovelo do rasta BDP-a, ali smatra da to nije dovoljno za znatno veće plate u realnom sektoru, odnosno za onoliko povećanje koliko dobija javni sektor.

– Ukidanje doprinosa za nezaposlensot od 0,75 odsto je relativno malo rasterećenje za poslodavce, a videćemo kakve će efekte po privredu imati druge mere koje priprema Vlada Srbije kroz izmene poreskih zakona – zaključio je Atanacković.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar