Ministar obišao radnike na gradilištu i čestitao praznik
BEOGRAD: Povodom Dana građevinara u Srbiji ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević obišao je gradilište na Novom Beogradu, gde je zaposlenima podelio smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama.
Ministar je tom prilikom razgovarao s građevinarima, kao i sa odgovornim rukovodiocem gradilišta i istakao da će Inspektorat rada vršiti intenzivnije inspekcijske nadzore u narednom periodu kako bi se svim zaposlenima pružila podrška pri ostvarivanju prava radnika.
„Dan građevinara u Srbiji iskoristili smo da proverimo u kojim uslovima radnici obavljaju poslove pri visokim temperaturama, da li rukovodioci vode računa o svim pravima radnika i da se uverimo da li se na gradilištu poštuju smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama. Briga o svakom radniku, kao i podizanje svesti kod zaposlenih o pravima koja im po zakonu pripadaju oduvek su prioritet resornog Ministarstva, kao i Vlade Republike Srbije, koja se kontinuirano zalaže za unapređenje položaja radnika“, rekao je ministar.
Tom prilikom građevinarima su podeljene brošure, koje je pripremio Socijalno-ekonomski savet, u kojima su osim nužnih mera za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama navedena i prava radnika.
Obilasku gradilišta prisustvovali su direktor Inspektorata za rad Stevan Đurović, v.d. direktor Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Marina Furtula i sekretar Socijalno-ekonomskog saveta Dušan Petrović, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Đorđević: Strategija za povratak strucnjaka u zemlju
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević izjavio je da će Koordinaciono telo za praćenje ekonomskih migracija u januaru naredne godine Vladi Srbije predložiti strategiju za povratak u zemlju visokokvalitetne radne snage i studenata koji završavaju studije u inostranstvu.
"Pravo vreme je danas. Ova Vlada želi da okupi stručne ljude kako bi razmatrali ovo pitanje, i rešili ga. Neće biti lako zato što ekonomske migracije ne pogađaju najsiromašnije zemlje", rekao je ministar na TV Hepi.
On je istakao da imamo potencijala, ali to nije dovoljno, i da svi moraju raditi na tome, kako bi poboljšali uslove, a zainteresovale su se i strane zemlje koje na ovom problemu žele da rade sa nama, a na ovom projektu hoće da radi i GIZ.
Đorđević je kazao da je takav plan nužno napraviti što pre, kako Srbija ne bi došla u situaciju, poput recimo Hrvatske, da po ulasku u EU dođe do velikog talasa migracije, kada nikakve naknadne mere ne bi mogle da pomognu.
Đorđević je naveo da je za sada razmatrano iskustvo Izraela i Finske.
Kako je objasnio, prema iskustvu Finske, program pomoći države se odnosio na one studente koji imaju viziju i izdvajaju se od drugih po svojim veštinama i koje je država po završetku studija zapošljavala u domaćim kompanijama srednje veličine i davala im godinu do dve dana najveću platu koju bi mogli da zarađuju u inostranstvu.