Manje ruskih kupaca pa manje i cene stanova
U poslednja tri meseca uočene su promene na tržištu nekretnina, jer je manje prodatih stanova, što se ogleda i na stidljivo spuštanje cena kvadrata. Rusi više, po rečima agenata i poznavalaca ove teme, ne ulažu u nekretnine i ako to rade reč je o sporadičnim slučajevima.
Kamatne stope za stambene kredite, koje su veoma nepovoljne i visoke, kao i sve ono što se dešava na svetskom tržištu kao i nemiri u Ukrajini, očigledno da polako utiču i na ovo tržište, koje je godinama beležilo rast prodaje i cena nekretnina.
Moskovljanka Sofija Sabovljev, koja već osam godina živi u Novom Sadu i konsultant je za migracije i biznis, odnosno pomaže Rusima koji dolaze u Srbiju, kaže da trenutno nema velike potražnje za kupovinom stanova u Novom Sadu od strane Rusa.
- Naravno da i sada ima pojedinaca koji se interesuju, kupuju stanove u Novom Sadu, ali ih je mnogo manje nego, recimo, prošle godine. Najviše ih zanimaju stanovi sa dve spavaće sobe, dakle, porodični stanovi. Samci se retko odlučuje za kupovinu, najčešće iznajmljuju stanove. Takođe, ljudi se žale na visoke cene kvadrata u Novom Sadu – kaže Sofija za „Dnevnik”.
Mišljenja o tome da li će Rusi ostati u Srbiji ili otići su, po njenim rečima, podeljena, ali većina planira da bar još godinu dana ostane ovde jer im tako odgovara.
Kupovaće oni kojima stan treba
U Novom Sadu je, po rečima Dragana Rabatića, dobra ponuda stanova, te da svakako neće doći do sunovrata cena.
- Stanove će kupovati oni kojima je potreban, a neće više biti vrsta investicije. To je definicija stabilnog tržišta – zaključio je Rabatić.
- Većina misli da je takvo vreme da je teško planirati nešto unapred. Nekih 20 odsto planira da krene dalje, a 30 odsto da se vrati kući kad se situacija smiri. Takva mišljenja sam čula – kaže Sofija. Agenti za nekretnine takođe tvrde da su Rusi prošle godine kupovali nekrentne, dok ove to nije slučaj.
- Splasnuo je ruski entuzijazam. Sredinom prošle godine, pogotovo nakon početka sukoba u Ukrajini, većina ruskih državljana je dolazila i uzimala stanove u najam, ne pitajući za cenu. Tako da je prošle godine bilo veliko interesovanje za najam stanova, kao i kupovinu. Ove godine to više nije tako. Sporadično se pojavljuju ruski zakupci i kupci – kaže za „Dnevnik” Dragan Rabatić, izvršni direktor „Solis nekretninama”.
Ono što je po njegovim rečima uočljivo na tržištu nekretnina je usporavanje realizacije ugovora, što utiče i na cenu stanova.
- Veoma su nepovoljne kamatne stope za stambene kredite, skoro su udvostručene u odnosu na prošlu godinu. Razlog je najjednostavniji. Novac postaje skuplji nego što je bio do sada i to možemo da vidimo i kroz kamatne stope na stambene kredite. Do novca će se u narednom periodu teže dolaziti, a to će se preliti i na tržište nekretnina. U narednom periodu desiće se proces prelaska iz tržišta prodavaca što je bilo u proteklih nekoliko godina u tržište kupaca. Odnosno kupci će diktirati tržišne uslove, a do sada su prodavci to radili. I biće dominatniji faktor na tržištu. To će uticati na cenu ali kako, još je preuranjeno da govorimo. To će tržište i pokazati – kazao je Rabatić.
U Novom Sadu cene kvadrata stanova idu od 1.500 do 2.500 evra, dok su oni više od 3.300 izolovani slučajevi.
S.Aničić Ilić