Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mali: Srbija najbolja u Evropi i ove i sledeće godine

15.04.2020. 15:01 16:38
Piše:
Foto: Tanjug/Sava Radovanović

BEOGRAD: Srbija je prema analizi Međunarodnog monetarnog fonda najbolja u Evropi od svih zemalja sa najnižim očekivanim padom BDP-a od 3 odsto ove godine, ali i predviđenim rastom od 7,5 odsto već u narednoj godini, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali. 

Međunarodni monetarni fond (MMF) je u svojoj analizi juče naveo da će ekonomija Srbije imati najmanji pad, odnosno da će najviše rasti ove godine u odnosu na sve ostale evropske zemlje, a 2021. godine predviđaju stopu rasta od 7,5 odsto.

"Bićemo najbrže rastuća privreda u Evropi, ''broj jedan''. Srbija će 2020. kroz najniži pad i najveći rast, i 2021. kroz najveći rast biti ''broj jedan'' ekonomija u Evropi", istakao je Mali komentarišući analizu MMF-a.

Zato su, kaže, bile važne reforme koje je država proteklih godina sprovela a koje su, kako je podsetio, započete kada je predsednik Aleksandar Vučić bio na čelu Vlade Srbije.

Sada Srbija, kako je rekao, ima čvrste stabilne javne finansijae i dobar paket ekonomskih mera koji joj, kako je rekao, omogućava da se sačuva svako radno mesto, proizvodni kapaciteti i da "dan nakon ove krize", da ekonomija krene da se razvija još brže.

"Ne kaže to ni Siniša ni Vučić, to kaže Međunarodni monetarni fond", rekao je Mali.

O obimu krize u svetu, objašnjava, dovoljno govore podaci da Nemačka treba da padne 7 odsto ove godine, zatim 7,2 odsto ekonomija Francuske, 10 odsto Grčka, 9 Italija, Slovenija 8 odsto, 9 odsto i Hrvatska, koliko i Crna Gora takođe.

"A jedna Srbija samo 3 odsto, pri čemu se ni sa tom projekcijom MMF-a ne slažemo. Mislimo da ćemo biti još bolji od toga, odnosno da će naš pad biti još manji, ili drugim rečima, naš rast biti još veći ove godine", rekao je Mali.

Kaže da očekuje veći rast sledeće godine od 7,5 odsto koliko je MMF projektovao.

"I nije meni kao ministru finansija bilo teško da napravim ovaj program mera kada ste imali zdrave finansije i kada znate da smo proteklih par godina radili na tome da nam naše javne fnansije budu u suficitu četiri godine za redom, da smanjimo učešće javnog duga u našem BDP, da se borimo za svaku novu fabriku, investiju, svaki kilometar autoputa jer upravo je to ono što nam sada u ovom trenutku krize pruža stabilnost i mogućnost da na ovaj način napravimo podršku privredi", rekao je Mali.

U razgovorima sa MMF-om, kaže Mali, Fond je naglasio da je Srbija stabilna.

"Mi nemamo strukturne neravnoteže koje neke druge zemlje imaju, u smislu deficita, viskog javnog duga u odnosu na BDP što nam daje dovoljno prostora da reagujemo u ovakvim situacijama", objašnjava Mali.

Ističe kao važan program "Srbija 2025" kojem je država, kaže, potpuno posvećena.

"Bilo je važno što smo mi potpuno posvećeni tom investicionom programu jer je to ono što će da nam nosi rast BDP-a u narednom periodu, i naravno naša posvećenost svakom proizvodnom pogonu i svakoj fabrici u Srbiji".

Kada je reč o podršci investicijama, Mali je rekao da u budžetu do kraja godine država ima 160 miliona evra namenjenih samo za subvencija za strane direktne investicije, fabrike, koje se grade ili će se graditi do kraja godine u zemlji.

"Mi taj novac ne diramo. Isplatićemo na vreme tim preduzećima i investitorima kada bude bilo potrebno. To je upravo ono što utiče na naš BDP u narednom periodu", rekao je Mali.

Kaže i da je na državi da bude konzervativna a da on veruje da će pad BDP-a biti ove godine manji od 3 odsto, koliko je predvideo MMF.

"Verujem u to. Naše projekcije su mnogo optimističnije od ovih koje su vezane za MMF, koje su same po sebi najbolje u Evropi. Ali, ostaje da pratimo to iz dana u dan i reagujemo ako je potrebno. Dobro je kada imate situaciju kad možete da reagujete kao što mi možemo u ovom trenutku", rekao je Mali.

Mali očekuje da se prijavi 99 posto firmi koje imaju pravo na pomoć

Siniša Mali rekao je danas da očekuje da će se do kraja ove nedelje 99 odsto preduzeća, koja imaju pravo na državni paket pomoći, za tu pomoć i prijaviti što, kako je ocenio, govori da sprovođenje ekonomskih mera ide dobrim putem. 

"Smanjuje se broj pitanja. Iz dana u dan pratim pitanja, odgovaramo bukvalno automatski i mi i Privredna komora Srbije koja ima svoj info centar", rekao je Mali odgovarajući na pitanja novinara u Palati Srbija.

Privreda uglavnom ima ista pitanja, ali kako je primetio, "naš narod voli da direktno pita i da mu se direktno odgovori" kako bi se razjasnile sve nedoumice oko načina na koji privreda može da dođe do pomoći države.

"Sama činjenica da imate 83 hiljade onih koji su se već prijavili na mere zajedno sa 300 hiljada koji se automatski prijavljuju, dakle skoro 90 odsto za samo dva dana, dovoljno govori da je najveći brojh privrednika razumeo šta treba da uradi kako bi se prijavio za ove mere, a samo u dva dana primene tih mera", objašnjava Mali.

Očekuje da će se do kraja nedelje 99 odsto svih privrednih subjekata koji imaju pravo da se prijave za ove ekonomske to i učiniti.

Sve ide "u dva klika" a "sam broj prijavljenih već pokazuje da smo na pravom putu", poručio je Mali.

Javne finansije jake i mesec dana od uvođenja vanrednog stanja

Javne finansije Srbije su jake i snažne i novca ima dovoljno, poručio je danas ministar finansija Siniša Mali, ocenjujući trenutno stanje ekonomije zemlje tačno mesec dana od uvođenja vanrednog stanja.

Rezultat toga je posledica teških i odlučnih mera finansijske i fiskalne konsolidacije u proteklom periodu, napomenuo je Mali odgovarajući na pitanja novinara u Palati Srbija.

"Naše javne finansije su jake i snažne, imamo novca. Narodna banka Srbije vodi odgovornu monetarnu politiku", rekao je Mali, uz konstataciju da je takva politika NBS dovela do toga da Srbija ima visok nivo deviznih rezervi, stabilan kurs i 30 tona zlata koje su na raspolaganju...

Kaže da je trenutna ekonomska kriza u svetu najveća u poslednjih 100 godina, a da je država na sebe preuzela najveći teret i da primenjuje paket ekonomskih mera koji će, kaže, omogućiti da kada se kriza završi, srpska privreda krene da raste i brže nego pre početka krize.

Govoreći o tome koliko je meseci potrebno nakon završetak pandemije da se privrede oporave i vrate na prethodno stanje, kaže da čita različite analize svakog dana, ali da su dva faktora najvažnija, koliko će sve da traje i koje mere države preduzimaju da ublaže posledice koje privrede trpe.

"Kada govorimo o Srbiji, vanredno stanje traje mesec dana a ne znamo koliko će još da traje. Dubina krize zavisi od vremena koje ćemo provesti u vanrednom stanju", objašnjava Mali.

Svi u svetu rade na merama podrške dodatnoj likvidnosti, smanjenju kamatnih stopa, podršci za zaposlene, kao i Srbija, rekao je ministar finansija.

"Ono što radimo mi, radi najveći broj zemalja u svetu, ali ono što niko ne zna je ko će prvi da pokrene samu proizvodnju. Prvi su Kinezi, što je dobro, ali kada će da krene u Evropskoj uniji i, ili, u Americi, treba biti mađioničar pa to reći", kaže Mali.

Na državi Srbiji je, dodaje, da prati situaciju iz dana u dan.

Pomoć pojedinim državnim preduzećima, posebno Er Srbiji, EPS...

Država će pomoći pojedinim preduzećima u njenom vlasništvu, pre svega Er Srbiji i Elektroprivredi Srbije, kako bi ove kompanije mogle da nastave rast i šire svoje poslovanje u regionu nakon završetka pandemije Kovid-19, rekao je danas ministar finansija Siniša Mali. 

Mali kaže da je aktuelna kriza pokazala značaj državnih preduzeća, pre svih Er Srbije i EPS-a, a za koje su mnogi govorili da treba da budu ugašeni ili prodati.

Ministar finansija je rekao da je Srbija jedna od malobrojnih zemalja, a jedina u regionu, koja ima nacionalnu avio kompaniju koja, kako je istakao, raste i koja je profitabilna.

"Ta ista avio kompanija, naša, srpska, nam je vratila hiljade građana koji su bili po različitim delova sveta, u Srbiju. Desetine, stotine tona pomoći medicinskog materijala dopremila u Srbiju. Šta bismo mi uradili da nemamo Er Srbiju i da smo slušali neke druge koji su govorili - ''to vam ne treba''?"

Pored Er Srbije, Mali kaže da će država pomoći još nekim preduzećima kao što je Elektroprivreda Srbije.

"Da budu još jači, da investiraju još više u svoje kapacitete da kroz podršku i tim velikim preduzećima, i tu ne mislim samo na javna preduzeća... mislim i na privatna preduzeća kojima možemo da pomognemo kroz korporativne obveznice kao država, da još brže rastu, da se šire u regionu", rekao je Mali.

Podsetio je na paket ekonomskih mera koji je vlada usvojila a koji je vredan 5,1 milijardu evra.

Kaže da će veliki stepen oporavka domaće privrede zavisiti od toga koliko brzo bude jačala privreda u svetu.

"U ovom trenutku ohrabruje činjenica da se broj nezaposlenih ne povećava. 

Dakle, mere su pogodile suštinu", ocenio je Mali.

Od građana Srbije država očekuje da budu disciplinovani, da svi treba da slušaju lekare i izdrže još malo, poručio je ministar finansija. 

Piše:
Pošaljite komentar
Firmama jeftini krediti od ponedeljka; gazdinstvima 2,6 milijarde

Firmama jeftini krediti od ponedeljka; gazdinstvima 2,6 milijarde

15.04.2020. 13:46 17:08