Mali: Poreska će dobijati podatke o računima u realnom vremenu
BEOGRAD: Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da se Predlogom zakona o fiskalizaciji stvaraju uslovi za suzbijanje sive ekonomijem efikasnije kontrole i bolje naplate poreza.
Predlaženo je da primena zakona počne 1. januara 2022. godine.
Ministar je u Skupštini Srbije rekao da se predloženi model fiskalizacije zasniva na onlajn režimu koji omogućava dostavljanje podataka o izdatim fiskalnim računima Poreskoj upravi u realnom vremenu u trenutku prometa na malo.
To će, prema njegovim rečima, osigurati da se svaki promet dobara i usluga na malo, evidentira preko elektronskog fiskalnog uređaja.
“Na ovaj način stvaraju se uslovi Poreskoj upravi za efikasno praćenje i kontrolu poreskih obveznika kod kojih postoji rizik od izbegavanja plaćanja poreza, kao i povećanje broja poreskih kontrola u samom sedištu poreskog organa, čime se smanjuje potreba za terenskim kontrolama”, rekao je Mali.
Kaže da se zakonom predlaže proširenje obuhvata fiskalizacije na sve obveznike poreza na prihode od samostalne delatnosti i sve obveznike poreza na dobit pravnih lica, koji vrše promet na malo, s tim da je izuzetno moguće pojedine delatnosti izuzeti od obaveze evidentiranja prometa na malo u posebno opravdanim slučajevima.
“S obzirom na to da novi model fiskalizacije može stvoriti troškovi privredi, koji bi bili jednokratne prirode država je preuzela najveći deo tereta na sebe, te je u usvojenom budžetu za narednu godinu izdvojeno 3 milijarde dinara za suvencije privrednicima”, rekao je Mali.
Predlogom zakona se smanjuju troškovi poslovanja na duži rok, ukida nepotrebno administriranje i stvara bolji poslovni ambijent, naglasio je ministar.
Mali je izjavio da Predlog zakona o digitalnoj imovini treba da doprinese pozicioniranju Srbije kao lidera u jugositočnoj Evropi u digitalizaciji finansijskih tehnologija.
Mali je u Skupštini Srbije, obrazlažući predloženo rešenje, rekao da je glavni cilj zakona otvaranje većih mogućnosti poslovanja privrednika, te da će zahvaljujući njemu privrednici lakše finansirati svoje inovativne ideje.
Kako je objasnio, otvara se mogućnost za unapređenje likvidnosti privrednika i njihovo uključenje u tržište digitalne imovine.
"Digitalna imovina, koja se ponekad naziva i kripto-imovina ili virtualna imovina, u ovom predlogu zakona je definisana kao digitalni zapis vrednosti koji se može digitalno kupovati, prodavati, razmenjivati ili prenositi i koji se može koristiti kao sredstvo razmene ili u svrhu ulaganja”, rekao je Mali.
On je podsetio da je najpoznatiji predstavnik digitalne imovine u svetu bitkoin, a najčešća tehnologija na kojoj se digitalna imovina kreira je blokčejn tehnologija.
Mali je naveo da će donošenjem novog zakona, privrednici imati na raspolaganju više inovativnih mogućnosti za razvoj svog poslovanja, kao što je izdavanje investicionih tokena u cilju prikupljanja kapitala ili pokretanja platformi za razmenu digitalne imovine.