Ljajić: Promena načina glasanja u CEFTA u interesu svih članica
SOKOBANJA: „U ovom trenutku ne traje ni jedan spor Srbije sa zemljama članicama CEFTA, ali se svake godine pojave neke prepreke koje zemlju navode da zaštiti svoju proizvodnju, kaže za Tanjug ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.
Zbog toga, ističe Ljajić, želja Srbije je da se izmeni mehanizam i način glasanja u CEFTA, jer je to, ističe, u interesu svih zemalja članica ove organizacije.
Ministar je podsetio da je Srbija ranijih godina, u ovom periodu, imala probleme sa Makedonijom, te da su tada pokretani sporovi i da je cela procedura trajala poprilično dugo.
"To su ad hok sporovi zbog različitih vancarinskih barijera. U ovom trenutku mi nemamo tih barijera, ali svake godine se pojave neka od prepreka koja zemlju uvodi da zaštiti svoju proizvodnju", kaže Ljajić.
Ministar trgovine izjavio je da bi se uzdržao od procena koliko su usevi ili otkup manji ove godine zbog vremenskih nepogoda.
On je na pitanja novinara, šta će država preduzeti povodom suše i grada koji su pogodili pojedine delove naše zemlje, rekao da država priprema analizu nastalih šteta.
"Ministarstvo poljoprivrede to radi i priprema. Tek kada budemo imali jasne podatke onda ćemo moći da govorimo i o eventualnim merama", rekao je Ljajić.
Zbog toga, kako bi se ubrzao proces rešavanja sporova, potrebno je promeniti način glasanja u CEFTA, kaže ministar.
"Mi želimo da se izmeni način i mehanizam resasavanja tih sporova. Do sada smo imali mehanizam koji je podrazumevao konsenzus u okviru zajedničkog Komiteta svih država u okviru CEFTA sporazuma. Nikada se nije desilo da jedna država glasa protiv sebe. Mi želimo da to bude mehanizam ''konsenzus minus jedan'' tako da se obezbedi efikasan način rešavanja tih sporova, što je u interesu svake od država u okviru CEFTA sporazuma", rekao je Ljajić Tanjugu.
Pregovori Srbije i ostalih članica CEFTA o promeni načina glasanja u ovoj organizaciji, što bi omogućilo da se znatno brže rešavaju određeni problemi, trebalo bi i formalno da započnu u novembru.
Promena načina glasanja omogućila bi da se izbegnu slučajevi poput najnovijeg kada je Hrvatska uvela pravilnik kojim je povećana naknada za kontrolu usklađenosti voća i povrća, a koji je u suprotnosti sa odredbama CEFTA sporazuma i koji je prodrmao i ujedinio region.
Formalna Odluka o započinjanju pregovora o Dodatnom protokolu o unapredenju sistema rešavanja sporova trebalo bi da bude doneta u novembru 2017. godine tokom održavanja CEFTA nedelje, kojom se završava jednogodišnje predsedavanje Srbije ovim Sporazumom.
Zadovoljni smo turističkom sezonom
„Sokobanja je na prvom mestu i beleži sve rekorde po broju izdatih vaučera, dodao je Ljajić.
Ljajić je istakao da je u Sokobanji već izdato oko 20.000 vaučera, odnosno četvrtina ukuno izdatih vaučera.
On je istakao da se 236 ugostiteljskih objekata prijavilo za vaučere, što je duplo više nego prošle godine.
''Mi smo zadovoljni turističkom sezonom i u Srbiji i u Sokobanji. Kao što vidite Soko banja je prepuna turista'', rekao je Ljajić, dodajući da je prvi vaučer izdat i napisan baš u Sokobanji.
Prema njegovim rečima, prvi vaučer napisan je 1837. godine kada je po nalogu knjaza Miloša Obrenovića tadašnji zastavnik Lazarević iz Vojno policijske uprave u Kragujevcu prebačen u Sokobanju radi lečenja i odmora.
Kako kaže, 180 godina kasnije i mi izdajemo vaučere, a mesto sa najdužom tradicijom ne samo u Srbiji već u bivšoj Jugoslaviji, Sokobanja, beleži rekorde.
''To je svojevrstan kuriozitet. Ovde je izdat i napisan prvi vaučer, a sada je Sokobanja i na prvom mestu i beleži sve rekorde po broju izdatih vaučera'', rekao je Ljajić, navodeći da 14.500 turista trenutno boravi u toj banji.
Prema njegovim rečima, upravo zbog toga što su prepoznati potencijali koje Sokobanja ima, vlada želi da ta banja postane još ozbiljnija turistička destinacija.
''U prvih šest meseci ove godine imo 34 odsto veći broj turista u Sokobanji, 39 odsto veći broj noćenja i posle Vrnjačke banje, Sokobanja je na drugom mestu po broju noćenja što se banjskih mesta tiče'', rekao je ministar.
Međutim, kako kaže, to sve nije dovoljno jer želja da se poveća broj stranih turista kojih je relativno malo.
"Da bi povećali broj stranih turista moramo da poboljšamo turističku ponudu kroz razvoj turističke infrastrukture i raznovrsniju i bogatiju ponudu'', rekao je Ljajić.
Prema njegovim rečima, letnja pozornica je jedan od načina.
''Ovo će biti najveća i najmodernija letnja pozornica u celoj Srbiji. Očekujemo da bude završena naredne godine i verujem da će, kada budemo održavali manifestacije, one biti organizovane na ovoj pozornici'', rekao je Ljajić.
Kako je dodao, pozornica će imati 1.500 sedećih mesta, a biće opremljena najmodernijom tehnikom i opremom.
''Mislim da će turistička ponuda biti značajno bogatija i na taj način želimo da iskoristimo sve potencijale koje Sokobanja ima'', zaključio je Ljajić.
Direktor Organizacije za turizam i kullturu Sokobanje Ljubinko Milenković rekao je da je u toku izgradnja prve faze velike scene letnje pozornice.
Prema njegovim rečima, cela investicija prve faze je 40 miliona dinara, od čega je ministarstvo izdvojilo 18 miliona, a lokalna samouprava 22 miliona dinara.
Kako je naveo, radovi na prvoj fazi trebalo bi da budu završeni do 28. septembra, nakon čega bi se odmah nastavila druga faza projekta što podrazumeva fasadne radove, elektroinstalaije, parterno uređenje…