Konverzija švajcaraca ne ide ni brzo ni glatko
Klijenti banka koji otplaćuju stambene kredite indeksirane u švajcarskim francima ovih dana, otkako je usvojen leks specijalis i poštari počeli da donose predloge novih ugovora na njihove adrese, prilično su nervozni.
Oni koji još nisu dobili pismo od banke su nervozni jer još nije stiglo, dužnici kojima ga je poštar već doneo pitaju se jesu li dobili ponudu u skladu su s leks spacijalisom.
Te nedoumice objasnilo je Udruženje banaka Srbije u saopštenju: „U ovom trenutku banke sporovde složen postupak kalkulacije novih kredita i uslova, u skladu sa zakonom. Taj proces, u zavisnosti od broja klijenata, u pojedinim bankama traje različito. Zbog toga su neke banke još prošle nedelje poslale ponudu o konverziji, dok će druge to učiniti u narednim danima, ali svakako u propisanom roku od 30 dana”, kaže se u saopštenju UBS-a.
Već kada je prvo pismo stiglo, kandidati za konverziju bili su u dilemi o tome kakvu kamatu banke treba da ponude. U UBS-u objašnjavaju da će svaka banka ponuditi kamatu koju bi klijent dobio u toj banci da je kredit dobio 31. marta ove godine. U slučaju da je na taj dan banka u ponudi imala kredite indeksirane u evrima s višom stopom, primeniće se stopa koju je Zakon o konverziji predvideo, a to je 3,4 odsto.
Od trenutka kada dobije ponudu, odnosno pismo, dužnik ima rok od 30 dana da se izjasni o tome da li je prihvata ili ostaje pri tome da svoje obaveze izmiruje prema prethodnom ugovoru. Mnoge klijente koji su već dobili pismo od banke zbunilo je to što su im one prosledile i datum kada treba da se jave u banku. Kako objašnjavaju iz UBS-u, taj zakazani termin ima isključivu namenu da se konverzija obavi efikasno i na najbolji način za klijenta. Nikako ne treba taj datum tumačiti kao obavezu klijenta da se o ponudi izjasni pre predviđenog zakonskog roka.
Klijenti koji su od leks specijalisa očekivali više, odnosno manje kada se radi o kamatama, imaju izlaz. Oni mogu tražiti da se im se ponudi bar kamata od 3,4 odsto. što je po zakonu, plus euribor. Poznato je da danas banke nude kamate koje su i ispod tri odsto na godišnjem nivou. Kada jednom dobiju novi ugovor o kreditu, klijenti mogu potražiti bolje uslove i refinansirati ga kod druge banke koja nudi nižu kamatu. Dok kod prebacivanja kredita iz franaka u evre neće imati dodatnih troškova, kada krenu u refinansiranje biće ih. Tu leks specijalis ne važi.
Zakon o konverziji, koji je usvojen krajem aprila ove godine, predviđa da se, preostali dug korisnicima stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima posle obračuna u evrima umanji 38 odsto. Leks specijalis treba da reši problem za tačno 15.785 građana koji otplaćuju kredite indeksirane u toj valuti. Za reševanje tog problema iz republičkog budžeta biće izdvojeno 110 miliona evra.
Klijenti koji se ne slažu s ponudom banke treba o tome da je pismeno obaveste. Banke su dužne da ispoštuju volju klijenta. U slučaju da imaju dileme i nejasnoće u ugovoru, klijenti se mogu obratiti udruženjima koja su vodila akciju za rešenje tog problema i advokatima.
D. Vujošević