Ko ne zatvori račun u Alfi, ostaje u JU banci
Kupovina ili spajanje banaka na domaćem tržištu donose vlasnicima nove mogućnosti, a klijentima šansu da pređu u novu bankarsku kuću koja nastaje ili da pronađu drugu banku za sebe.
Klijenti novonastalih banaka su pri tome u potpunosti zaštićeni zahvaljujući Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga, odnosno banka: kupac ne može da pooštrava uslove u odnosu na one koje su ugovorom imali i koji su važili kod prethodnog vlasnika.
Da podsetimo, Alfa banku je ove godine preuzela „MK grupa”, koja je vlasnik i AIK banke. Alfa banka, u kojoj je dominirao grčki kapital, povukla se s tržišta, novi vlasnik je toj banci vratio staro ime – Ju banka – a istovremeno je u toku spajanje AIK-a i Ju banke. Međutim, Alfa banka još nije postala istorija za ovo tržište, odnosno formalnopravno će se ugasiti 22. decembra. Do tog vremena svi klijenti Alfa banke treba da se jave u neku od poslovnica te banke ili Ju banke, gde mogu da obnove minus na računu, produže ili razroče štednju.
Novi vlasnik ukazuje na to da su svi klijenti Ju banke obavešteni o promenama i spajanju, koje treba da se okonča do kraja 2017. godine, i ističu da su svi dobrodošli u zajedničke poslovnice AIK-a ili Ju banke, kojih je širom Srbije 62. Ukoliko to ne učine, nakon 22. decembra postaće klijenti Ju banke, odnosno AIK banke.
Ipak, mnogi vlasnici računa u bankama koje prestaju da posluju na tržištu su u nedoumici pa se tako i „Dnevniku” obratila čitateljka koja je klijentkinja Alfa banke, pitajući se kakva je sudbina deviznog računa koji ima u toj banci i koje je korake najbolje napraviti.
Kod nas se s promenom radnog mesta često menja i banka kod koje klijent ima tekući račun, odnosno prima platu. Tada se na stari račun obično zaboravi pa se mnogima zbog toga kasnije pojave zaostale obaveze – minusi i negativne istorije kod Kreditnog biroa. Zato je prilikom promene banke najbolje otići u onu iz koje se odlazi, izmiriti obaveze i zatvoriti račun koji se ne koristi. Kada to učini, klijent treba da traži i pismenu potvrdu da je obaveze izmirio, a banka je obavezna da potvrdu izda besplatno. To je korisno uraditi i kada se banka menja, ne samo kada ima vlasničkih promena.
Treba znati da promena imena banke ne znači i promenu uslova pod kojima su klijenti dobili bankarske proizvode. Tačnije, banka može da im ponudi samo bolje uslove – niže kamate ili duže rokove otplate, ali ne i kraće rokove i više kamate. Uslovi pod kojim su sklopili ugovore s Alfa bankom važe sve dok oni ne isteknu.
Klijenti koji odluče da napuste banku-sledbenika, pre toga moraju da izmire obaveze koje imaju. To znači da eventualni minus na računu ili kredit moraju vratiti banci, a moraju ispuniti i sve obaveze po platnim karticama. Ukoliko se raskida ugovor o štednji, uzimaju se u obzir odredbe koje su važile pri potpisivanju.
Klijenti kojima iz bilo kojeg razloga stari kredit ne odgovara, mogu ga refinansirati. Promena banke je tada ista kao i kada se banka menja iz bilo kojeg drugog razloga. Najjedostavniji je postupak za klijente koji imaju štednju bez oročenja. Oni svoj novac, ukoliko žele, mogu podići i zatvoriti račun.
D. Vujošević